pienet yliopistot, kuten JOY

-never_again-

harkitkaa sitten kaksi kertaa jos aiotte opiskelemaan esimerkiksi yllä olevien kokoisiin pikkukaupunkeihin/yliopistoihin. Laitoksilla ei usein kovin paljoa rahaa ja opetuksen taso siis voi olla melko hikistä- varsinkin kun etelän herrat ja proffat ei sellaisilla korkeuksilla viihdy..kyllähän sen tutkinnon saa mutta, kaikkeen tuutoreiden ym. hypetykseen ei kannata aina uskoa. Kannattaa harkita sen mukaan myös, mitä muuta ko.kaupungissa haluaa tehdä kuin opiskella, onko esimerkiksi kulttuuri tms. tärkeää jne.

2

450

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lappeenrannasta

      Ehkä hiukan väärä palsta, kun Lappeenrannassa ei ole kasvatustieteen alan koulutusta, mutta sama pätee mielestäni sinnekin melko hyvin. Lappeenrannan teknillisellä yliopistollakin jaksetaan hypettää kovasti Skinnarilan (lähiö, jossa koulu sijaitsee) hengestä. Telkkaristakin tuli kovasti mainoksia, kun hakuaika oli käsillä ja netistä löytyy virtuaalikampusta yms.

      Tosiasiassa Lappeenranta on erittäin tylsä ja ankea paikka vieraspaikkakuntalaiselle nuorelle. Toki bileitä opiskelijapiireissä on, mutta pikuhiljaa voi alkaa ahdistaa, että opiskeluun liittymätöntä elämää joutuu aina lähtemään hakemaan toiselta paikkakunnalta. Tähän voi aina tietysti sanoa, että kaikki on omasta aktiivisuudesta ja asennoitumisesta kiinni, mutta isommassa kaupungissa asuessani ahdistus pysyi poissa ilman tietoisen positiivista asennoitumistakin ja Lappeenrantaan tulin tosi positiivisin odotuksin, jotka valitettavasti ovat osoittautuneet kohdallani vääriksi.

      Valitettavasti muuttotilastot taitavat kertoa totuuden: kaukana idässä eivät monet paikallisetkaan halua/voi asua, joten miten ihmeessä etelän kaupunkilaiset?

    • (xx)

      Mutta onhan pikkuyliopistoilla hyvätkin puolensa. Opiskelenkin ennemmin jonkun jalat maassa olevan tyypin opetuksessa kuin ylimielisen "neron". Olen aina tykännyt pienten paikkojen yhteishengestä. Jos kyseessä on kuitenkin kaupunki niin harrastuksiakin varmasti löytyy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      90
      7177
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7099
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      118
      6320
    4. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      97
      5428
    5. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5424
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5245
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      42
      5141
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4625
    9. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      3
      4134
    10. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3655
    Aihe