Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

Mies, lääkkeet, haluttomuus

Olemme parikymppinen pariskunta, seurustelleet kolme vuotta. Mieheni on aina ollut erittäin seksuaalisesti aktiivinen, mutta hän aloitti puoli vuotta sitten lääkityksen, jonka sivuvaikutuksiin voi kuulua haluttomus. No, olemme tämän puolen vuoden aikana harrastaneet seksiä KOLME kertaa! Aikaisemmin mieheni halusi aina. Olemme puhuneet asiasta, mutta mieheni vaivaantuu. Pussailemme, halailemme ja olemme erittäin paljon lähekkäin, mutta nyt kuluneen kuukauden aikana tämäkin on vähentynyt!

Mitä ihmettä voin tehdä? Jossain vaiheessa kokeilin "suoraa toimintaa" ja tarjosin itseäni paljon miehelleni. Hän vaivaantui ja pakit tuli aina. Nyt emme ole edes keskustelleet asiasta kuukauteen ja en todellakaan tiedä mitä tehdä! Aikaisemmin lohduttauduin sillä että ainakin mies pussailee ja halailee, mutta kuten sanoin, nyt sekin on vähentynyt. En haluaisi painostaa miestäni, koska syy tähän todennäköisesti on hänen lääkityksessään. Oloni on tosi huono, en tunne itseäni tippaakaan halutuksi. Niin ja kaiken lisäksi löysin mieheni koneelta pornoa. Että se sitten kelpaa. Mitä voin tehdä???
4983
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

jokin psyykelääkitys, diabeteslääkitys, epilepsialääkitys, RR-taudin lääkitys jne.jne.
Edellämainituilla voi kaikilla olla vaikutuksia libidoon, sitä heikentävästi (ja monen muun ryhmän lääkkeellä).
Onko lääkitystä kokeiltu vaihtaa toiseen ja voidaanko sitä ylipäätään vaihtaa? Suuri osa psyykelääkkeistä vaikuttaa libidoon, mutta eivät suinkaan kaikki=)
Miehesi kärsii itsekin tilanteesta ja varmastikin sen vuoksi vetäytyy. Nyt olisi tärkeätä suunnitella lääkärin kanssa jtkn muuta lääkekokeilua JOS se vain on mahdollista.

Äänestä
  • Kysessä on ahdistuslääkitys, jota on muutamaankin otteeseen vaihdettu, mutta vasta tämä mikä aloitettiin puoli vuotta sitten, on tehonnut. Joten lääkkeen vaihto ei ole mahdollista, koska monen kokeilun jälkeen juuri tämä auttaa hänen oloonsa. En haluaisi olla itsekäs ja tuen miestäni kaikin keinoin, mutten vaan meinaa enää jaksaa sitä ainaista torjutuksi tulemista ja pahaa mieltä. Eikä hän enää edes halua puhua koko asiasta, aivan kuin ongelmaa ei edes olisi.

    Äänestä

  • alkuperäinen kirjoittaja kirjoitti:

    Kysessä on ahdistuslääkitys, jota on muutamaankin otteeseen vaihdettu, mutta vasta tämä mikä aloitettiin puoli vuotta sitten, on tehonnut. Joten lääkkeen vaihto ei ole mahdollista, koska monen kokeilun jälkeen juuri tämä auttaa hänen oloonsa. En haluaisi olla itsekäs ja tuen miestäni kaikin keinoin, mutten vaan meinaa enää jaksaa sitä ainaista torjutuksi tulemista ja pahaa mieltä. Eikä hän enää edes halua puhua koko asiasta, aivan kuin ongelmaa ei edes olisi.

    enpä usko että lääke on syypää.Jos olis
    niin ei kiinnosta SIIS mikään seksinmuoto
    ei edes tietokoneseksi.
    Nettiseksi on tappavaa suhteelle,ja niin yleistä.
    Jos mies runkuttelee tietsikalla niin ei se oma
    tuttu ja turvallinen enää kiinnosta.
    Kokemusta on ja hoitokeinoa en tiedä???

    Äänestä

  • Lisäystä lääkelistaan vielä että keskivahvat ja vahvat kipulääkkeet vievät halut pois koska hyvä olo on jo lääkkeistä. En puhu liikakäytöstä vaan lääkärin annostuksesta mutta tämän pitäisi päteä vain lyhytaikasessa hoidossa, eli pitkään syöneet tottuvat ja himot alkavat palautua. Tsemppiä ongelman ratkaisuun! Tosiaan ssri:t ja muut mielialalääkkeet tappavat stondiksen tai jos ei sitä niin ainakin laukeaminen (nalli ei pala) teettää työtä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


KKo kirjoitti:

Olemme parikymppinen pariskunta, seurustelleet kolme vuotta. Mieheni on aina ollut erittäin seksuaalisesti aktiivinen, mutta hän aloitti puoli vuotta sitten lääkityksen, jonka sivuvaikutuksiin voi kuulua haluttomus. No, olemme tämän puolen vuoden aikana harrastaneet seksiä KOLME kertaa! Aikaisemmin mieheni halusi aina. Olemme puhuneet asiasta, mutta mieheni vaivaantuu. Pussailemme, halailemme ja olemme erittäin paljon lähekkäin, mutta nyt kuluneen kuukauden aikana tämäkin on vähentynyt!

Mitä ihmettä voin tehdä? Jossain vaiheessa kokeilin "suoraa toimintaa" ja tarjosin itseäni paljon miehelleni. Hän vaivaantui ja pakit tuli aina. Nyt emme ole edes keskustelleet asiasta kuukauteen ja en todellakaan tiedä mitä tehdä! Aikaisemmin lohduttauduin sillä että ainakin mies pussailee ja halailee, mutta kuten sanoin, nyt sekin on vähentynyt. En haluaisi painostaa miestäni, koska syy tähän todennäköisesti on hänen lääkityksessään. Oloni on tosi huono, en tunne itseäni tippaakaan halutuksi. Niin ja kaiken lisäksi löysin mieheni koneelta pornoa. Että se sitten kelpaa. Mitä voin tehdä???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu