Katsokaas tämä video ja kommentoikaa mitä mieltä siitä olette!!
Onko henkimaailman kanssa leikkiminen todella vaarallista??
Mitä eroa on valkoisella ja mustalla magialla?
Löysin tälläsen videon...
http://video.google.com/videoplay?docid=8161662321795061274
Okkultismi Ja Noituus Vaarallista????
4
829
Vastaukset 4
- torsonen
Vai ettei maagikon ja okkultistin elämä vaadi
sitoutumista ja että kaikki tulee kuin manulle
illallinen...ei voisi jäbä pahemmin erehtyä. Se on ankaraa,päivästä toiseen läpi elämän jatkuvaa
itsekasvatusta. - per aspera ad astra
videota, mutta vastaanpa muuten.
Henkimaailman kanssa leikkiminen on todella vaarallista. Siellä puolella on niin monenlaista joukkoa, ettei edes lyhyesti voi luetella asian liittyviä ongelmia/varjopuolia/iloja/suruja.
Henkimaailma on vakava asia, johon perehtyminen vie koko elämän. Siis tutkit asioita koko elämäsi ja mitä enemmän luet ja tutkit, sen vähemmän tunnet tietäväsi, koska koko ajan aukeaa uusia näkökulmia sekä saat uusia tietoja. Tai luulet saavasi uusia tietoja. On hyvin hankala tarkistaa, "kuka kulloinkin langalla livertää". Juuri siihen tarvitaan nöyryyttä sekä rehellisyyttä ja tinkimätöntä totuuden etsimistä.
Yleisesti sanotaan, että valkoinen magia on hyvän puolen asia. Musta magia on vakava asia siten, että sieltä paluu on äärimmäisen hankalaa, jos olet myynyt sielusi mustalle. Sitten on vielä se harmaa alue siinä välissä, joka voi tuottaa suurta päänvaivaa ja päänsärkyä. Näitä asioita voit miettiä, jos haluat.
Pääasia on se, että et ota tätä asiaa leikin kannalta. Lue, tutki, mieti ja hae oma tiesi, jos päätät näitä alueita lähteä tutkimaan. Jos vähänkin tuntuu, että pelottaa etkä ole varma ajatuksistasi, niin siirrä asia mielestäsi ja odota parempaa hetkeä, jonka Elämä järjestää, jos se on tarkoitus.
Toivon sinulle kaikkea hyvää sinun kaikissa hyvissä harrastuksissasi ja myönteisissä ajatuksissasi : ).- mikään ei ole pyhää
valkoist magiaa voi käyttää pahoihin tarkoituksiin kuten myös mustaa hyviin.
eikä musta ja valkoinen ole niin eriäviä toisistaan. joku van on halunnut eritellä magiaa että tämä on valkoista jos suojelen jotain ja tämä mustaa jos vahingoitan jotain.
Entä jos olisit suojellut hitleriä? olisiko se ollut enää valkoista magiaa?
yritän siis sanoa tässä ettei ole olemassa kuin vain yksi ja ainut magia. - Anonyymi
mikään ei ole pyhää kirjoitti:
valkoist magiaa voi käyttää pahoihin tarkoituksiin kuten myös mustaa hyviin.
eikä musta ja valkoinen ole niin eriäviä toisistaan. joku van on halunnut eritellä magiaa että tämä on valkoista jos suojelen jotain ja tämä mustaa jos vahingoitan jotain.
Entä jos olisit suojellut hitleriä? olisiko se ollut enää valkoista magiaa?
yritän siis sanoa tässä ettei ole olemassa kuin vain yksi ja ainut magia.Asia on kuten sanot. Yksi ja sama. Sen harjoittajasta riippuu, mitä se on.
Minulla ei noituudesta ja magiasta muuta kokemusta kuin Sastamalan noita, Naomi.
Aihepiiri kiinnostaa, olen perehtynyt historiaan, sillä seudulla on aikojen saatossa toiminut useitakin noitina tunnettuja.
Sanoin hänelle taannoin, hänellä käyntini yhteydessä, että olen kuullut hänestä paljon tarinoita. Yleensä kaikki hyvää, mutta olen kuullut myös että jotkut myös pelkäävät häntä.
Hän sanoi että jaa, heillä on siihen sitten varmaan hyvä syy, vai ovatko vaan arkalasta kotoisin. Naurahti ja jatkoi että kultaseni, ne tarinat ovat vain jäävuoren huippu.
Olen lukenut myös hänen 2 kirjaansa, kolmatta en ole vielä hankkinut. Niistä käy hyvin ilmi, millaista noitien elämä on, Jos joku luulee, että se on jotain helppoa, niin ei ole ihan perillä asioista. Naomi sanoikin kerran, että se ei ole vuosisatojen kuluessa muuksi muuttunut, että pelot ja ennakkoluulot hallitsevat ihmisten mieltä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän531067Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll221050Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl514838- 50824
- 46735
- 37659
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30616Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE181605Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan61596Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37560