Onko näiden puissa viihtyvien hyvin rumien kovakuoriaisten pistot vaarallisia? Eli tukkimiehentäi, se pitkäsarvinen lentävä ja mitä niitä muita onkaan.
Pihoilla vipeltää myös mustia kuoriaisia, nähtävästi "sittisontiaisia" sekä kuparin värisellä kuorella olevia, myös häijyn näköisiä. Onko näiden purema vaarallinen? Niin ja mitkä noiden kuoriaisten tieteelliset nimet sitten ovatkaan?
rumat kovakuoriaiset
3
1243
Vastaukset
- tania78
Tukkimiehentäillä ei ole pitkiä tuntsareita, mutta se saattaa nipistää säären sisäkulmassa olevalla tarttumis "hampaalla".
Maassa oleva iso kovakuoriainen on luulatavasti kiitäjäinen. (useita lajeja)
Minkään "purema" ei ole vaarallinen ja ne pakenevat mielummin kuin puolustautuvat !
Tieteellisiä nimiä on paha mennä sanomaan ilman kunnollista lajimääritystä..
Käväise tsoomailemassa vaikka tuolla..
http://www.cartinafinland.fi/kuvapankki/browse.php?a=all&cid=10076- hate them
Se kuparinruskea ötökkä taitaa olla tuo kyhmykiitäjäinen. Hiton ruma!
Ja se pitkäsarvinen on sarvijaakko ja tukkimiehentäi on tukkimiehentäi. Se muuten tarraa kiinni aika jämäkästi ja varmaan pian pureekin. En ole kerennyt purentaa tuntea, kun olen saanut revittyä sen aina irti. Työskentelin aiemmin hirsitalotehtaalla ja siellä niitä pörräili sahanpurussa ja hirsien välissä.
Oikein puistattaa kun kuvittelee tuollaisten koppiaisten kiipeilevän sääriä pitkin :) Kesäisin vietän aikaa maalla ja siellähän noita piisaa. Esim. viime kesänä olin grillaamassa katoksessa ja tunsin kun joku hivelti pohjetta. Katsoin niin eikös siellä kiipeillyt joku tuommoinen järän tapainen ötökkä. Sekin oli tarrautunut tiukasti kiinni, lähti kuitenkin suosiolla.
- Jääris
Oletko ihan vitun juntti?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1708436KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4527590Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei743874Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521603652Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1183044Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään542775Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv432050- 1262046
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231883Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211731