Sattuipa hauska tapaus heti aamun alkajaisiksi. Firmassa on peräkärry ja sitä voi työajan jälkeen lainata omiin pikku tarpeisiin. Pyysin peräkärrystä vastaavana ihmisiä täyttämään listaan nimensä, automerkin ja max massan mitä kyseisellä autolla saa vetää jarrutonta perävaunua. Listan sisältö vastasi aika hyvin odotuksia. Japseilla saa vetää suhteellisen keveitä kuormia. Esimerkiksi Corollalla vm 2002 kokonaista 450kg. Kärrykin painaa noin 200kg, että kuorma jää aika laihaksi. Ladalla saa ottaa 50kg enemmän. Jäykempi kori ja paremmat jarrut mahdollistavat sen. Skoda Octavia on samassa sarjassa Ladan kanssa kuten myös Hondan katumaasturi HRV. Octavia oli pettymys. Käytetäänhän siinä Skoda miesten mukaan Audin osia. Hännänhuippu oli Toyota Yaris, jolle max oli 400kg. Kerroin kaverille, että ei kannata asentaa koukkua, jos sitä ei vielä ole.
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Arvatkaapa mistä syystä kirjoitin edellisen kirjoitukseni?
Reiskahan on tunnetusti autoasioissa ulkona kuin kuoriämpäri.
Jos jarruttoman peräkärryn maksimipainoksi on laitettu 450 kiloa se tarkoittaa sinun vaatimattoman ymmärryksesi mukaan että kori on heikko. Otetaan siis esimerkiksi Chrysler 300C. Siinä on merkitty sama rajoitus 450 kiloa. Miten sinun mielestäsi Chryslerin heikko kori voi kestää muhkeat moottoritehot ja väännöt? Jo 3-litraisessa dieselissä on yli 500 Nm vääntö.
Ihan itseäsi sivistääksesi voisit miettiä kuinka heikko kori on myös esimerkiksi Alfa Romeoissa 147 ja GT (max. 400 kiloa) tai vaikka Jeep Wrangler maasturissa (450 kiloa).
että Toyota leirissä reagoitiin näin vahvasti ja nopeasti Toyotan heikkouteen. Niin sanotusti se koira älähti, johon kalikka kalahti. Onhan se mielenkiintoista, että Chryslerin kokoisella ja näköisellä traktorilla ei saa vetää isompaa jarrutonta peräkärryä. Kärry on kuitenkin monella suomalaisella. Chrysler kuskit joutuvat satsaamaan jarrulliseen kärryyn.
Kuinkahan moni on tullut asiaa edes ajatelleeksi ja toisekseen kuka on joskus joutunut jarruttomalla kärryllä punnitukseen?
Se on tietysti eri asia jos sattuu vahinko, niin silloin selvitellään varmasti paljonko kärryssä on ollut kuormaa ja paljonko sitä olisi saanut olla.
Vahingon sattuessa tutkitaan, esimerkiksi peräänajossa kaupunkivauhdissa tavarat pysynevät kärryillä. Siksi minä etukäteen keräsinkin tiedot ylös, että ihmiset tiedostavat miten paljon saa vetää. Kunnon kolarissa tavarat lentävät menemään ja on jo vaikeampi pala poliiseillekin osoittaa mitä kuormassa oli.
Näitä juttuja saamme kuunnella työpaikalla, mutta että nettiinkin kirjoittaa.
tai no eipä ollut yllätys..
Eikö "reiskas" hävetä?
toveriksi. Vale työmies asialla.
Miten Ladan voi liittää otsikkoon Perävaunun veto AUTOLLA?
Muistuupa mieleeni, kun aikoinaan 2105:lla vetelin saunapuita kotiin. Kärry oli tavallinen jarruton, ja tuoreita halkoja lastattu noin laitojen tasalle, noin suurinpiirtein maksimikuormalle. Kytkin oli kovilla, kun joutui lähtemään ylämäkeä kiskomaan. Pienillä käryillä päästiin sitten liikkeelle. Vauhtia arvasi pitää maksimissaan 60 km/h. Sen kovemmassa vauhdissa yhdistelmä alkoi heijaamaan, vaikka aisapainoa olikin sopivasti. Ilkeintä oli jarrutus. Sitä mukaa, kun vauhti hiljeni, pieneni myös jarrujen teho. Jarrutukset uhkasivat mennä pitkiksi useamman kerran.
No, kotiin päästiin kuitenkin ehjänä. Nykyisellä C5:lla saa olla tarkkana, että yleensä muistaa, että perässä on kärry. Tulee nöyrästi perässä. Ei se sallittu paino ole ainoa, joka ratkaisee.
Meidän 2105 oli ilman kärryäkin sen tuntuinen että kenkä asfalttiin olisi jarruttanut tehokkaammin. Peräkärryä en sillä koskaan uskaltanut vetää.
on kerrankin etua. Riippumatta aisapainosta peräpää ei putoa.
Onhan se aina suorassa, mutta se oikea aisapaino täityy aina tarkastaa lastatessa. Sitä ei näe perän painumisesta. Ei vaikka auto seisoisi sammutettuna paikoillaan. Hyvän ajettavuuden perusasiahan on oikea aisapaino.
Muuten jousituksesta on pelkkää iloa. C5:lla tiet ovat paljon paremman tuntuisia. Ainoa huono puoli on se, että kun siihen on kerran tottunut, niin muut autot tuntuvat täriseviltä jyriltä.
oli autoetuna Citikan Xantia Break. Olihan sillä kärryä hyvä vetää. Se oli 2000 luvun alkupuolella. Silloin oli myös C5 tullut ja ne joilla oli ollut Xantia pitivät C5:ttä tunnottomana ja myös huonompana ajaa. Omakohtaista kokemusta ei ollut.
Vetää muulin lisäksi myös asuntovaunua.
Kanttiladan (1600) perässä 1000 kg:n vaunu tuli ihan hyvin. Voima riitti rekkavauhtiin, mutta ei yhtään enempään. Ennätys oli Solifer 45:lla 110 km/h myötätuuleen loivassa alamäessä.
Hyvin veti suurimmalla vaihteella eli nelonen pesässä. Pitkissä ylämäissä 3 ja kaasu pohjaan.
Pari suunnittelukömmähdystä autossa kuitenkin oli vedon kannalta eli akaselinväli todella lyhyt ja 1. vaihde liian iso välitteinen (vain 1600)
Viisivaihteinen loota olisi ollut paljon kivempi, mutta ei viitsinyt vaihtaa.
Tuossa taidettiin puhua ennemminkin siitä ettei Ladassa ollut jarruja ilman kärryäkään.
Ei uusissakaan Ladoissa ole mitään jarruja. Voi niillä vähän hidastaa mutta hätätilanteessa on auto poikittain ja pusikossa. Peräkärryn veto olisi täysin edesvastuutonta Ladan rimpulalla.
Autoilun perusaakkosiin kuuluu ajo-opetus autokoulussa. Jos ei kerrasta opi, niin voi hakeutua uudelleen lisäopetukseen. Auton pysäyttäminen on tärkeä oppia kunnolla. Muuten auto voi kääntyä poikittain, puutteellisella ajotaidolla ja kokemuksella.
Ellei autossa ole jarruja tai ne toimivat täysin väärin, kuten Ladassa, ei ajotaito auta.
kääntynyt poikittain. Onko sinulle käynyt niin? Jos on niin, useimmiten vika piilee ratin ja penkin välissä.
Tuulilasille kyllä kävi niin että latuskaattori vetäisi poikittain kun takajarrut lukkiutuivat jarrutuksessa. Minun Ladassani jarruja ei ollut sen vertaa että pyörä olisi lukkiutunut eikä kyllä vauhtikaan juuri vähentynyt vaikka kuinka painoi jarrua. Oikeissa autoissa on muuten kunnon jarrujen lisäksi vielä ABS-systeemi. Ladassa ei kumpiakaan.
Huulilasin sivuille. Epäilen sinun perustuvan tarinasi kuulopuheisiin eikä faktoihin.
http://www.tuulilasi.fi/uudetautot/?subarea=koeajot&article=146882&page=2
"119 kampesi jarruja tosimielellä kokeiltaessa härskisti poikittain. Hidastimet ovat siis vaarallisen takapainoiset."
Itsellä ei ongelmia ja iltasanomista kopio:
"Ladan jarruja on jo ehditty suuressa maailmassa moittia, jopa vaarallisen epätasapainoisiksi. Tämä täytyy testata itse: hätäjarrutus kesärenkailla vauhdista 70 km/t saa etupyörät lukittumaan. Autossa kun ei ole ABS-jarruja, vieläkään.
Koeajettu yksilö pysyy kuitenkin suorassa ja pysähtyy ilman suurta dramatiikkaa."
Ristiriitaisia kommentteja. Kukin kokeilkoon itse ja se on siinä.
Eli Lada lukitsee pyöriään miten sattuu. Onneksi tämä jarrutus tehtiin vain 70 km/h vauhdista niin ei pusikko pölissyt jarrujen lukkiutuessa. Muutenkin Ladalle pitäisi laittaa maksiminopeudeksi 70km/h koska ominaisuudet eivät suurempiin nopeuksiin riitä.
ladat ovat turvallisia. Toista ovat ns katumaasturit. Ne ovat vaaraksi kokemattomalle kuskille itselleen ja ennen kaikkea muille tielläliikkujille.
Miksi Ladalle pitäisi sallia suurempi nopeus kuin mopoautoille? Mopoautot ovat sentään melko nykyaikaisia ja kohtuullisen hyviä ajaa.
jos olet löytänyt mieleisen ajokin eli mopoauton. Se on varmasti huima parannus jostain japsista tai ranskiksesta.
On huomattavasti turvallisempi ja jämäkämpi peli kuin Lada. Siksi ihmettelenkin miksi Ladalla saisi ajaa lujempaa.
Jutuistas päätellen olet vielä amiksessa! Buhahhahhhahhhaaa.....