Tuotteen ostaminen yksityiseltä henkilöltä (siis yritys ostaa jotain yksityiseltä)`
Saattaa olla tyhmä(kin) kysymys, mutta kysytään kuitenkin.
Saako yritys (oy tai ay tms) ostaa tavaroita yksityiseltä henkilöltä, esim tietokoneen ja kuinka se tapahtuu ? Yksityinen henkilö tuskin mitään virallista laskua tekee kaupasta ?
Tuotteen ostaminen yksityiseltä henkilöltä (siis yritys ostaa jotain yksityiseltä)
4
14811
Vastaukset
- thai
Kyllähän yritys saa ostaa mistä laillisesta lähteestä vaan. Yksityisen ja minkä tahansa kaupan kuitit ovat yhtä virallisia kunhan käy ilmi mitä on ostettu, mihin hintaan ja keneltä. Lienee päivämääräkin tarpeen. Kuitin voi raapustaa vaikka huussin oveen, mutta se voi olla vaikea liittää kirjanpitoon.
ALVeista en tiedä miten menee.- aina..
yksityiseltä ostettaessa 0% eli ei vähennetä, ei lisäillä, ei makseta, eli unohdetaan koko ALV.
- nenira
Yksityiseltä ostettaessa ei tietenkään voi vähentää alvia. Jos ostettu esim tietokone on yrityskäytössä, ja se myydään joskus pois, niin silloin alv pitää taas lisätä siihen myyntihintaan. Eli yksityiseltä ostaminen on harvoin kannattavaa (ainakaan olemmille osapuolille.
Ilman kuittia hankinnasta taas ei saa mitään vähennyksiä eikä poistoja. Periaatteesa ilman kuittia ei kauppaa edes tarvitse tehdä. Tietokone voidaan tulkita tavanomaiseksi koti-irtaimistoksi, jolloin sen myynnistä (myyntivoitosta) ei tarvitse maksaa veroa. - verran tarkennusta...
nenira kirjoitti:
Yksityiseltä ostettaessa ei tietenkään voi vähentää alvia. Jos ostettu esim tietokone on yrityskäytössä, ja se myydään joskus pois, niin silloin alv pitää taas lisätä siihen myyntihintaan. Eli yksityiseltä ostaminen on harvoin kannattavaa (ainakaan olemmille osapuolille.
Ilman kuittia hankinnasta taas ei saa mitään vähennyksiä eikä poistoja. Periaatteesa ilman kuittia ei kauppaa edes tarvitse tehdä. Tietokone voidaan tulkita tavanomaiseksi koti-irtaimistoksi, jolloin sen myynnistä (myyntivoitosta) ei tarvitse maksaa veroa.että mikäli ostaa yksityiseltä ja tarkoitus on myydä se eteenpäin ( eli ei tule yrityksen käyttöön ) niin ALV maksetaan vain ostohinnan ja myyntihinnan välisestä erotuksesta ( ns. marginaaliverotusmenettely ).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po2137582- 582983
- 1932387
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101833Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.1781762Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke211442- 751281
Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,381183Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä281182Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty501039