Tosikkojen paikka

tosikkokokok

Huumori on kuulunut kautta aikojen armeijan sisälle ja on kyllä naurettavaa jos kevyt kenttähhumorikin tulkitaan simputukseksi. juuri se pilke silmäkulmassa tekee monista asioista siedettäviä.
Esimerkiksi "mopon käynnistys" on osa armeijan perinnettä.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200805277713188_uu.shtml
menee vakavamieliseksi koko touhu jos turhan hanakasti puututaan simputukseen.

5

1367

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Cargopants

      Typerää penikoitten leikkimistä, pumsotaa ja hippaa seuraavaksi?

      Intti tekee miehistä räkänokkapenikoita.

    • ...

      On tainnut lnt todistaa väärin oikeudessa, kun kertoo "mopon käynnistämisen" olevan täysin "vieras perinne" Misähän lie itse käynyt varusmies palveluksensa vai onko kenties siviilipalveluksen kautta tullut?

    • Sivarimajuri

      Mielestäni tuon tuomion oikeellisuus on hieman kyseenalainen. Jos kukaan ei ole tuosta käskystä edes yrittänyt kieltäytyä ja he ovat jopa pitäneet sitä hauskana, niin mielestäni tällöin ei tarvisi sellaisten lähteä kirjoittamaan valituksia, jotka ei edes asiasta mitään tiedä.

      Mielestäni näissä simputuskysymyksissä pitäisikin kieltäytyä suorittamasta käskyä jos se on simputusta. Tällöin varusmiesjohtaja ymmärtäisi itsekin, että joku kokee asian simputuksena ja jättäisi asian todennäköisesti sikseen. Mielestäni typerää, että epäkohdista vaietaan ja sitten jälkikäteen vaaditaan korvauksia.

      • eeveeepeee

        Onpa ihme jos tällaiset ns. pikkujutut ylittävät uutiskynnyksen kun puolustusvoimien sisällä tapahtuu huomattavasti suurempia ja vakavampia rikkeitä joista vaietaan.Korruptoitunut järjestelmä ja epäkelpo esimiesaines nimenomaan kantahenkilökunnan piirissä mahdollistaa yhtä jos toista epämääräistä puuhastelua.Tällainen vaikuttaa työilmapiiriin negatiivisesti, jos koko ilmapiiristä voidaan edes puhua. Perseennuolijat, ja asioiden hyssyttelijät ovat niitä sopeutumiskykyisiä ja kehityskelpoisia kun taas rehellinen, omat mielipiteensä perustellusti ilmaiseva ja oikeudenmukainen tyyppi jää tietysti hyllytetyksi ja joutuu piakkoin yleensä sylkykupiksi työyhteisössä.
        Suoraan sanoen hirvittää veroeurojen kylvö moiseen kompostiin jossa siviilitehtäviin kykenemättömät "johtajat" pyörittelevät paskaa taskusta toiseen yhtä kyvyttömien hännystelijöidensä kanssa.Isolla luudalla pitäisi lakaista ja järkeistää tämäkin historiallinen jäänne jota myös puolustusvoimiksi kutsutaan.


    • sama homma meillä

      Meillä oli sama homma. Toinen oli, että punkat räjäyteltiin harjoitus kessillä hajalle. 99% porukasta piti hommaa huumorina, mikä keventää arkea siellä ja se 1% vetää herneen nokkaan. Mitä sitten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3037
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      3021
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2387
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1873
    5. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      83
      1798
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1729
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1586
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      79
      1307
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1270
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1090
    Aihe