mielenkiintoinen keskustelu:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=109&conference=4500000000001070&posting=22000000035486483
osaisikos joku pistää samanlaista listaa judokoista? Nähtäisiin meilläkin kuin moni 7 vuotta sitten junnuna pärjänneistä jatkaa tänä päivänä.
Veikkaan että meillä kato on ihan yhtä kova kuin painijoillakin.
Vaan onko?
Pankaas joku listaa niin aletaan tutkiskelemaan...
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=109&conference=4500000000001070&posting=22000000035486483
osaisikos joku pistää samanlaista listaa judokoista? Nähtäisiin meilläkin kuin moni 7 vuotta sitten junnuna pärjänneistä jatkaa tänä päivänä.
Veikkaan että meillä kato on ihan yhtä kova kuin painijoillakin.
Vaan onko?
Pankaas joku listaa niin aletaan tutkiskelemaan...
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tämähän on normaalia kaikissa lajeissa, niin joukkue kuin yksilö.
Kisailijamäärät kuvataan valtaosin pyramidikaaviolla, aluksi paljon porukkaa, lopussa jatkaa touhua harvat (motivoituneimmat).
nuo lakoniset itsestäänselvyydet eivät nyt kiinnosta. jos ei kykene hahmottamaan kysymystä niiin ei kannata vastatakaan.
jos katsotaan 80 luvulle niin judon harrastajamäärät eivät olleet sen suuremmat kuin tänäänkään taisi olla jopa päinvastoin mutta evl ryhmien koot olivat moninkertaisia. samoin oli kv-tason kilpailijoiden määrä. kato on aina suuri mutta tänään se on lähes täydellinen. tai sitten aktiivikisaajia ei ole ollut alunperinkään.
lista olis mukava nähde koska se kertoisi jonkun verran onko b-nuorissa vielä entiseen malliin kilpailijoita ja kun kato käy niin onko se käynyt ennen vai jälkeen b-nuoria. missä vaiheessa varsinainen romahdus tapahtuu. tässä olis tutkimuksen paikka.
tän päivän pleikkarisukupolvi ei oikeen innostu reenaamisesta ja nuorisuomimeininki hoitaa lopun kilpaurheilun. ei oo viel moni tajunnu että voittoon tarvitaan helevetisti reeniä ja lisää reeniä
Itse lopetin kilpailemisen kyynärpään loukkaantumisen myötä.
Pelasin(ja pelaan) pleikkaria, mutta tällä ei ollut mitään tekemistä asian kanssa.
Eikös joku vähän aikaa sitten todennut tällä palstalla,
että nykyään valmennus on kunnossa, mutta treenaajissa on se vika ;)
Jotain suuntaa antaa oletus, että 60-luvulta lähtien judokursseja on pidetty ja varmaan oppilaiden määrä on jossain 200.000-300.000 välillä tähän päivään mennessä. Runsaassa 130 judoseurassa oli muistaakseni jossain Ippon-lehdessä arviolta noin 13.000 judokaa lajin parissa. Ei varmaan kukaan pysty antamaan täysin oikeita lukuja, koska osa on kilpailijoita, osa kuntoilijoita ja järjestöväkeä.
Jos joku luku pitäisi heittää arvioni on , että noin 5 % jatkaa keskimäärin. Tämä on esim. Judoinfon keskustelupalstalla useisiin arvioihin täsmäävä luku. Yksittäisissä seuroissa voi tämä poiketa huomattavastikin. Arvio tarkentuu ehkä jos lasketaan mustien vöiden määrä nykyisin suhteessa kaikki aloittaneisiin. Toisaalta osa ei koskaan suorita mustaa vaikka treenaakin.
Kursseilta ei jatka yleensä kuin muutama harvaa poikkeusta lukuun ottamatta ja lopettaneiden määrä kasvaa iän ja vyöarvon edetessäkin.
Toisaalta jokainen kilpailija lopettaa joskus, mutta jotkut ovat judokoita koko ikänsä.
Tarkoitus on ainakin kuntojudokyselyllä selvittää, miksi lopetetaan ja voitaisiinko tehdä jotain, jotta lopettaneiden määrä vähenisi. Vielä ehdit vastata 31.5 meneessä:
www.judoliitto.fi
(ylhäällä oikealla kuntojudokysely)