http://www.iltasanomat.fi/viihde/uutinen.asp?id=1537284
Moskova on teidän kanssa!
Moskova on teidän kanssa!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
venäjä sai paljon ääniä virosta. mahtoiko presidentti ilves äänestää sukulaiskansan edustajaa?
Bilanille toi varman voiton Moskovaan ;)
miksi ilveksen syntyperä on niin vaikea asia virolaisille? tässähän olisi nyt sopiva aihe keskusteluun viro palstalle... :)
Kuule me pole sellised rassistid nagu sina, maajussi. Kui inimene pole venemeelne ja on haritud, intelligentne, laia silmaringiga, siis sobib ta riigi etteotsa. Teie president on kyll passi järgi soomlane aga kannab slaavi nime ning on PUHT VENEMEELNE. Ja mis venelaste armastus soomlastel peal on, et te oma lastele vankade nimesid panete: Leena, Tanja, Tarja jne ainult Dusja on vist veel panemata. Ei tea yhtki Lääne-Euroopa maad, kus oma lastele slaavi nimesid pandaks. Vat siin oleks jututeemat S24 jaoks. Ja kust see venna-arm teil pärit on? Pakuks, et lihtsalt sugulashinged pluss rohkelt YLE propagandat.
virolaisethan täällä venäläisiä haukkuu joka päivä.'
puolet virolaisten kirjoittamista viesteistä on venäjää tai venäläisiä haukkuvia.
Ja kuidas täpsemalt see l6imub teemaga: Soome presidendil vene nimi ja tai ise venemeelne??
Ja miks teie tytred ikkagi kannavad Tarjade, Katjade, Tanjade ja Leenade nimesid?!
voi,voi, kyllä ilveksen sukupuu virolaisille arka aihe.
onhan sanonta, että "veri on vettä sakeampaa"
no, itsehän valinnan teitte. ettekös te päästäneet venäläiset ilman vastarintaa vuonna 1939 maatanne hallitsemaan, joten puolivenäläisen valinta on looginen seuraus.
se näyttää, kuinka venäläistynyt viro on, kun presidentiksikin valitaan puoliksi venäläinen. eihän siin mitään pahaa ole. vai onko?
valitsema virolainen ja virolaisille paras presidentti.
Suomalaisilla on Tarja ja varmasti paras kotivenäläinen suomalaisille kommareille.
Mutta tämä on niin arka aihe suomalaisille, ettei kukaan uskalla ottaa kantaa.
Kuule kommar, ära sa seda Sputnik 6htut maha maga. 8. okt. kohal olla! Tublimatele antakse igayhele eraldi yks maladets.
On ikka raske eestlastele andeks anda, et teie suurima s6bra NL-iga l6puks nii läks.
Meidän presidentimme Tarja on ollut DDR-tunnustamiskomitean johtaja, vallankumouksellinen radikaali joka oli 70-luvulla sosialisoimassa hyvinkin innokkaasti mm panki- ja vakuutuslaitoksia.
Oireet viittaavat aika paljon kommunistisiin ajatuksiin.
Yksikään länsimaa ei tunnustanut DDR:aa. Mutta Tarja vaati taman rikollisvaltion tunnustamista ja toimi viela ko. komitean johtajana. Muun muassa DDR:n tunnustamiskomitealaiset, kuten Halonen, osallistuivat välillisesti ihmisoikeusrikkomuksiin!
Tarja ihaili myös Neusostoliittoa.
Eikö Ilves ole ns välis eestiläinen ?
Venäläisten kanssa on kiva olla nyt kun heillä on rahaa;) Virolaiset haluavat tutustua vain köyhiin venäläisiin ja olla heidän kanssa väleissä silloin kun he ovat köyhiä..en ymmärrä miksi.