Turha

Mitä teemme nykyisenkaltaisella presidentti-systeemillä? Kuluja, kuluja, kuluja...Rahoille olisi ihan oikeaakin käyttöä. Pääministerille sivutoiminen presidenttiys. Tuntuu olevan molemmilla instansseilla liian vähän sitä työtä, johon heidät on valittu, jää aikaa pohtia jos jonkinlaisia sotkuja viran hoidossa.
3176
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ei valita presidenttiä uudestaan, vaan perustetaan valtiosihteerin virka. Hän voisi viedä kauppavaltuuskuntia vierailuille vienninedistämismatkoille ja pitää suhteita yllä vieraiden valtioiden hallituksiin ja päämiehiin. Hän hoitaisi myös maakuntamatkat ja isännöisi Suomeen saapuvia vieraita. Kestitsisi porukoita Kultarannassa ja Mäntyniemessä sekä Linnassa. Olisi myös isäntänä paattiajeluilla merellä.

Eikös tällainen virka olisi aivan tarpeellinen sitten kun ei enää presidenttiä olisi?

Äänestä
  • ,,tuo henkilö voisi hoitaa lomailunsa lakisääteisellä lomalla ja omalla kustannuksellaan niinkuin muutkin virkamiehet!

    Äänestä

sekoilullaan koko tämän "nukkeviran" oikeutuksen olemassaoloon.Väärässä paikassa väärään aikaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


virka ??? kirjoitti:

Mitä teemme nykyisenkaltaisella presidentti-systeemillä? Kuluja, kuluja, kuluja...Rahoille olisi ihan oikeaakin käyttöä. Pääministerille sivutoiminen presidenttiys. Tuntuu olevan molemmilla instansseilla liian vähän sitä työtä, johon heidät on valittu, jää aikaa pohtia jos jonkinlaisia sotkuja viran hoidossa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu