geggo

nunu

moips kaikki! :)
kyselisin vähän geggojen hinnoista ja kuinka isoja niiden teraariot pitää olla? voiko semmosen ottaa vaik ei oo ikinä pitäny mitään liskoja.. ym.. ? :)
sotkeeko se kauheesti ja mitä ne syö? :DD

14

4193

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...
      • nunu

        kiitos tiedosta! :D
        kivakun vastasit.. :)


    • Mikko

      mulla on ollut nyt viimeiset 7 vuotta leopardigekko kaverina. Se on aika helppohoitoinen ja sopii hyvin ensimmaiseksi liskoksi.

      Voit jattaa liskon huoletta terraarioon yksikseen jos lahdet vaikka viikon matkalle. juju on siina etta leopardigekko on todella ahne syomari silla ne kayttavat hantaa ruokavarastonaan. Eli yleensa syovat vain joka 3 paiva.. Jos vaikka ruokit hyvin ennen matkaa ja laitat pari sirkkaa elelemaan sinne, vesikupin tayteen niin silloin ei ole mitaan ongelmaa. Hyva jos lisko edes huomaa puuttumistasi...

      Vesi kylla pitaisi yleensa vaihtaa joka paiva etta on raikas mutta ei tammoinen poikkeus joskus haittaa...

      Ja jos semmoisen hankit muista antaa vitamiinit

      No toivottavasti auttoi

      • nunu

        kiitos kovasti! auttoipa hyvinkin.. :D


    • rutinuljus

      ei sen terraarion kovin iso tarvitse olla.. kunhan siellä on piilopaikkoja ja sellaisia paikkoja missä pystyy kiipeillä.. se syö toukkia.. ainakin mun geggo syö myös salaattia ja kurkkua.. :) kyllä sen voi ottaa vaikka liskoja eiolis ennen ollu.. kannattaa kokeilla.. sit kun se on tottunu suhun niin se tulee käteen ja sellasta mukavaa.. sen voi myös päästää laittialle kunhan kattoo ettei se pääse karkaamaan.. :) kannattaa ottaa.. ne on aivan älyttömän ihania..!!!!!

    • Lisko kysely:D

      Olen 11 vuotias tyttö ja kyselen vähän, kun olisin äitini kanssa hankkimassa leopardigeggoa (ehkä riippuu) ja kun haluaisin tietää pitääkö se ääntä öisin kun en haluaisi herätä öisin ja meillä on 2 kissaa niin he varmaan häiriintyisivät:D Kun äitini ja isäni olivat olleet Mauritiuksella siellä oli ollut jotain villi geggoja ja ne pitivät kuulemma hirveätä ääntä. Joten haluaisin tietää pitääkö leopardigeggo tai mikä tahansa ei myrkyllinen geggo ääntä öisin.

      Kiitos jo etukäteen jos vastaat minulle:)

    • jj

      Leoskit eivät pidä ääntä, edes öisin. Ainut gekko-laji mikä saattaa pitää öisin ääntä on tokee gekko.

    • minä1234

      Haluaisin gegon mutta ei kai koirat syö sitä?!

      • lol löl

        Ei jos et anna koirien syödä sitä.


    • cia

      Geggo on ihana lemmikki! Minun geggo pitää yöllä ääntä. Onko se normaalia? Se on leobarddigeggo. Kiitos jo etu käteen!B-)

    • Gekkokasvattaja

      Sellaista eläintä ei ole tietääkseni olemassa kuin "leobarddigeggo" tai "geggo".
      Leopardigekkoja ja gekkoja sen sijaan on.
      Mikäli haluatte asiallisia vastauksia, niin esittäkää myös kysymyksenne asiallisesti.

    • Gekkokasvattaja

      Sellaista eläintä ei ole tietääkseni olemassa kuin "leobarddigeggo" tai "geggo".
      Leopardigekkoja ja gekkoja sen sijaan on.
      Mikäli haluatte asiallisia vastauksia, niin esittäkää myös kysymyksenne asiallisesti.

    • ihana3

      itse hommannut muurigekkoja ja on ihania ja helppohoitoisia lemmikkejä =) itse suosittelen niitä =)

    • siirilydia

      Meillä harjasgekko, tuli liettuasta asti. Ensin saksan messuille josta eräs suomalainen messuvieras sen toi sitten minulle :) On oikein mukava kaveri, helppohoitoinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa

      Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.
      Maailman menoa
      196
      4159
    2. Taisi kolahtaa....

      Joku kysyi, että miksi S24 sallii kirjoittelun tänne venäläisiltä alustoilta, juttu poistui. Täällähän tosiaan välillä
      Maailman menoa
      40
      2669
    3. Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit

      mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte
      Maailman menoa
      105
      2210
    4. Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa

      Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli
      Maailman menoa
      86
      1952
    5. Suomi edelleen maailman onnellisin maa

      Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.
      Maailman menoa
      217
      1863
    6. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      12
      1267
    7. Kyllä mies pakit kestää

      Herranen aina nyt poijat! 😃 Jos pelkäätte pakkeja noin paljon niin hamekangasta hakemaan. Oon ite saanut useammatkin n
      Ikävä
      40
      1191
    8. Mikä kaivatussasi

      on eniten yllättänyt?
      Ikävä
      84
      1176
    9. Miksi ajattelet

      että et riittäisi kaivatullesi?
      Ikävä
      86
      898
    10. Anniina Valtonen odottaa - Sai 2-vuotiaalta lapseltaan napakan heiton!

      Suosikkimeteorologi Anniina Valtonen elää uutta vaihetta elämässään. Hän on kertonut odottavansa toista lasta. Valtonen
      Suomalaiset julkkikset
      29
      813
    Aihe