Sitruunamelissani lehtien kärjet ovat kuivuneet ja tummuneet ja muutama pienempi lehti enemmänkin. Mikä mahtaa aiheuttaa tällaista? Jokin tuholainen?
sitruunamelissan kuivat lehtien kärjet
3
562
Vastaukset
- lamppu40
melissa viihtyy parhaiten sisällä,yhtä arka kuin basilika ulkona olemiseen.
- mulla
Mulla siis sama ongelma. Melissat ruukuissa aurinkoisella ikkunalaudalla ja ovat viihtyneet ja kasvaneet hyvin tähän asti. Lehtien kärjet nyt tummuneet, näyttävät jotenkin kuivuneilta tai "palaneilta"... En tiedä mikä ihme niitä vaivaa ja mikä voisi auttaa. Liikakastelua, liian vähä kastelua, home, sieni...?? Neuvoista kiitollinen :)
- fiu
lehdet on "palaneet" auringossa. Mun melissat on viihtyneet jo nyt 5 kesää ja 4talvea ulkona täällä pirkanmaalla ja komeeesti puskee nytkin uutta kasvua ja siementaimia oon jaellut halukkaille ,itsekseen niitäkin tekee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️662298Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.381893Viulu vaiennut
Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣281602Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...
Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.1711560Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.
Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.921366Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost1841214Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.
Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä1221170Kyllä tekee kipeää
Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬241130En mä tiedä mitä tapahtuu
siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.9952- 77949