Mitäpä Belgiasta kannattaisi tuoda tuliaisiksi vaimolle ja teini-ikäisille lapsille?
Tuliaisia
9
3805
Vastaukset
- laadukkaasta suklaasta
Itse emme ole ostelleet sen kummempia tuliaisia, lapset ovat olleet reissuissa mukana ja kaupoista on katseltu vaatteita yms.
- on tunnettu...
...ainakin maailman parhaasta suklaasta (ainakin paikallisten mielestä, ja olen kyllä samalla kannalla). Ja tietenkin oluista. Jos vaimosi on siis oluen ystävä, niin osta lajitelma erilaisia oluita. Ja vaikkei olut olisikaan vaimosi suosikkijuoma, niin suosittelen kuitenkin viemään maistiaisiksi belgialaisia kirsikkaoluita (Kriek), hedelmäoluita ja muita makeita oluita kuten Gueuze.
Oluet ja suklaat voi hyvin ostaa Brysselin lentokentältäkin, jos olet sen kautta matkustamassa, niin ei tarvitse pakkailla pulloja ja pakkauksia laukkuun. Tietenkin hinnat ovat hieman korkeammat kuin tavallisissa kaupoissa, ja valikoima ei ihan yhtä laaja, mutta kuitenkin tarpeeksi laaja, jos nyt ei jo valmiiksi ole asiantuntija belgialaisten oluiden ja suklaiden alalla.
Tietenkin Belgialaisilla on kaikenlaisia muitakin erikoisuuksia, joista he ovat ylpeitä (esim. pitsit), mutta ei nyt tule mieleen oluiden ja suklaiden lisäksi mitään, mikä erityisesti sopisi tuliaisiksi... - Visitor
Olutta ja suklaata toin.
- tuliaiset? :)
Niin, eli tykättiinkö kotona tuomisista?
- Visitor
tuliaiset? :) kirjoitti:
Niin, eli tykättiinkö kotona tuomisista?
Kyllä tykättiin. Lisäksi toin jotain pikkukrääsää.
- - - -
Visitor kirjoitti:
Kyllä tykättiin. Lisäksi toin jotain pikkukrääsää.
Toki otsikkona on tuliaiset, mutta entä itse matka ja sen anti?
Vainko tuliaiset jäi mieleen ;-) - Visitor
- - - kirjoitti:
Toki otsikkona on tuliaiset, mutta entä itse matka ja sen anti?
Vainko tuliaiset jäi mieleen ;-)Kyseessä oli työmatka, joten aikaa nähtävyyksien katseluun ei juuri ollut. Tarjoiluhenkilökunta ei ainakaan mielistellyt asiakkaita, varsinkaan sen jälkeen kun en tilannut listan kalleimmasta päästä. Myös ranskalaisten perunoiden tarjoileminen lähes joka ruoan yhteydessä hieman ihmetytti.
Toki mielenkiintoisia yksityiskohtia tuli nähtyä Manneken pisistä Janneken pisiin, sarjakuvaseinät jne. - Belgiassa..
Visitor kirjoitti:
Kyseessä oli työmatka, joten aikaa nähtävyyksien katseluun ei juuri ollut. Tarjoiluhenkilökunta ei ainakaan mielistellyt asiakkaita, varsinkaan sen jälkeen kun en tilannut listan kalleimmasta päästä. Myös ranskalaisten perunoiden tarjoileminen lähes joka ruoan yhteydessä hieman ihmetytti.
Toki mielenkiintoisia yksityiskohtia tuli nähtyä Manneken pisistä Janneken pisiin, sarjakuvaseinät jne.Asiakaspalvelutyöntekijät erittäin harvoin ovat ystävällisiä Belgiassa. Usein käynkin pikkuravintoloissa joiden omistajat pyörittävät tarjoilua/ruoanlaittoa - palvelun taso näissä paikoissa on ihan eri luokkaa! Ranskalaiset saa kyllä useissa paikoissa vaihdettua johonkin muuhun perunatyyppiin. Belgialaiset nyt vain sattuvat tykkäämään ranskalaisista perunoista eniten.
Ja välillä suomalaisporukassa olen myös huomannut, että metsä vastaa niin kuin sinne huudetaan. Että moni voi myös miettiä miten sen ruoan tilaa; jotta sanooko "one steak" vai "could I have one steak, please?" - Belgo
Visitor kirjoitti:
Kyseessä oli työmatka, joten aikaa nähtävyyksien katseluun ei juuri ollut. Tarjoiluhenkilökunta ei ainakaan mielistellyt asiakkaita, varsinkaan sen jälkeen kun en tilannut listan kalleimmasta päästä. Myös ranskalaisten perunoiden tarjoileminen lähes joka ruoan yhteydessä hieman ihmetytti.
Toki mielenkiintoisia yksityiskohtia tuli nähtyä Manneken pisistä Janneken pisiin, sarjakuvaseinät jne.Missäpäin Belgiaa oikein kävit? Vai eikö koko maassa ole kuin yksi tarjoiluhenkilökunta?!??
Kommentissasi sama asia ilmaistu kahteen kertaan; en tilannut listan kalleimmasta päästä & ranskalaisten perunoiden tarjoileminen lähes joka ruuan yhteydessä. SINÄ SÖIT JOKA ATERILLASI LISTAN HALVIMMASTA PÄÄSTÄ ja siksi sait aina "pommes frites". Sitä ei kannata paljon ihmetellä.
Voi meitä suomalaisia kun joudumme kestämään kaikenmaailman tarjoilija-juntteja reissatessamme sivistymättömässä Euroopassa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus
Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,1092955Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 171852647Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta
joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina612109Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut
Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.11411Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta
"Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S2211309Vihervassarit
Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät221293Lopetan ikävöinnin
Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään31001Ei osattu ratkaista etääntymistä
Mä jäädyin eikä sulla ole taitoa sulattaa. Parempi antaa olla, vaikka toivoin jotain muuta. Miehelle.115870Esprit hoitokdit Varkaudessa?
Asun keskisuomessa ja käyn satunnaisesti äitini luona Varkaudessa. Äitin tarvitsee kohta hoitajan kotiin tai hoitokodin103843Ei ole liian myöhäistä..
Tule mun luo ja katso silmiin, niin saadaan taas se sanaton yhteys ja sano sitten vain anteeksi rakas ja suutele ja hala3782