Enkö voi saada opettajan töitä jos minulta löytyy rikosrekisteri tai onko se vaikeampaa?
Vuosi sitten sain sakot myymälävarkaudesta, koska unohdin Nivea purkin hupparini taskuun kun kädet olivat täynnä ostoksia ja en enää muistanut kassalla koko asiaa. Noh, vartijathan eivät tätä uskoneet, olenhan pitkätukkainen nuoren näköinen enkä mikään mummo, jonka erhettä olisi katsottu läpi sormien.
Noh, se siitä. Tuota tarinaa on työtä hakiessa varmaankin turha kertoa...eihän sitä uskoneet vartijatkaan, mutta kertokaahan haittaako tämä minun tulevaisuuden suunnitelmia? Voinko opiskella opettajaksi ja saada töitä? Rakastan lapsia ja haluaisin työskennellä opettajana tai lasten kanssa ja nyt tuli mieleen tämä asia.
Tietääkseni rikosrekisterini vanhenee 5vuoden sisällä(?) tai niin kuulin.
Jakakaa tietonne ja kokemuksenne viisaammat. Toivon parasta.
Rikosrekisteri haittaa opettajaksi hakua?
11
6536
Vastaukset
- Kokemusta on
Mummojen erheitä ei todellakaan katsota läpi sormien.
- opex
Jos sinut valitaan toimeen, sinun on toimitettava työnantajalle rikosrekisteriote, mutta siihen merkitään vain huume-, väkivalta- ja seksuaalirikokset. Kukaan ei saa tietää myymälävarkaudesta, ellet itse kerro.
Mutta siitäpä en tiedä, onko lapsirakkaus järkevä syy hakeutua opettajaksi. Siinä hommassa tarvitaan aivan erilaisia piirteitä kuin kehittynyttä hoivaviettiä ja tykkäämistä.- veez
ei lapsirakkaus ookkaa siis se syy, olen ollut sijaisopettajana ala-yläasteella ja lukiossa ja tulen lasten/nuorten kanssa toimeen.
kiitos silti tiedoista, onhan tuo pieni helpotus. - päätös
veez kirjoitti:
ei lapsirakkaus ookkaa siis se syy, olen ollut sijaisopettajana ala-yläasteella ja lukiossa ja tulen lasten/nuorten kanssa toimeen.
kiitos silti tiedoista, onhan tuo pieni helpotus."Rakastan lapsia ja haluaisin työskennellä opettajana"
Ensi kirjoitat yhden syyn, jonka sitten kumoat. Nyt kirjoitit toisen. Tiedätkö itsekään mitä haluat ja miksi? Tähänastiset perustelusi ovat olleet vain kuulijoiden kosiskelua. Oletko samanlainen työhaastattelussa, eli puhut sellaista, mitä oletat kuulijan haluavan kuulla ja totuus onkin sitten aivan muuta.
Mitenkähän se Niveapurkin kanssa oikeasti kävi? Ja olikohan kyseessä loopujen lopuksi edes Nivea. - veez
päätös kirjoitti:
"Rakastan lapsia ja haluaisin työskennellä opettajana"
Ensi kirjoitat yhden syyn, jonka sitten kumoat. Nyt kirjoitit toisen. Tiedätkö itsekään mitä haluat ja miksi? Tähänastiset perustelusi ovat olleet vain kuulijoiden kosiskelua. Oletko samanlainen työhaastattelussa, eli puhut sellaista, mitä oletat kuulijan haluavan kuulla ja totuus onkin sitten aivan muuta.
Mitenkähän se Niveapurkin kanssa oikeasti kävi? Ja olikohan kyseessä loopujen lopuksi edes Nivea."Rakastan lapsia ja haluaisin työskennellä opettajana"
anteeksi, mutta tuossa on "ja" sana välissä, joten tuo rakkaus ei ole mikään syy.
mitä vauhkoat asiasta mistä et mitään tiedä.
mun viestin pointti ei muutenkaan ollut muu kuin että halusin tietää että haittaako myymälävarkaus rike rekisterissä ongelmia tulevaisuuden suhteen.
dorkaa ja karmeeta. hyvästi. - fm
päätös kirjoitti:
"Rakastan lapsia ja haluaisin työskennellä opettajana"
Ensi kirjoitat yhden syyn, jonka sitten kumoat. Nyt kirjoitit toisen. Tiedätkö itsekään mitä haluat ja miksi? Tähänastiset perustelusi ovat olleet vain kuulijoiden kosiskelua. Oletko samanlainen työhaastattelussa, eli puhut sellaista, mitä oletat kuulijan haluavan kuulla ja totuus onkin sitten aivan muuta.
Mitenkähän se Niveapurkin kanssa oikeasti kävi? Ja olikohan kyseessä loopujen lopuksi edes Nivea.sivusta seurasin, oletpa riitaisia tyyppi, hui. olen kouluissa työskennellyt seitsemän vuotta, Jumalalle kiitos, en ole kaltaisiisi törmänntyt
- opettajan työhön
Siinä vaiheessa kun olet saamassa pitempiaikaisen paikan opettajana, niin silloin haetaan rikosrekisteriote. Kyseisessä hakulomakkeessa määritellään, että rikosrekisteriote tarvitaan nimenomaan opettajan paikkaa varten, eikä sieltä edes tule täydellistä rikosrekisteriotetta vaan ainoastaan nuo huume-, väkivalta- ja seksuaalirikoksia koskevat merkinnät. Opettajana saa näin ollen toimia esim. henkilö joka on varastanut vaikkapa auton eikä siitä saa kukaan tietoa jos ei itse sitä kerro.
- amisope
Opettajaksi hakevan rikosrekisteristä kytätään lähinnä huume- ja seksuaalirikoksia.
- OKL-opiskelija
sanoin valmistuvien infossa, että rikosrekisteriotteessa katsotaan lähinnä lapsiin liittyvät seksuaali- ja väkivaltarikokset, että
"ketään ei kiinnosta teidän pilvenpolttelunne".
Aika rempseä asenne, kuitenkin ne huumausaineet katsotaan siinä rekisterissä myös. :D- otetaan
Lista asioista, jotka rekisteriotteeseen kirjatan löytyy: http://www.oikeus.fi/oikeusrekisterikeskus/18232.htm
- Semmosta vaan..
Vantaalaisen koulun erityisopettajalla on useita väkivaltarikoksia kontollaan josta hänet on käräjillä tuomittukin. Hyvin tuntuu silti opettajan toimi luontuvan. Koskahan tarkastajat puuttuvat muidenkin kuin lääkäreiden tai hoitajien ammatillisiin puutteisiin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h
Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va146288Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen1645713Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa
Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko695123Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä
Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas914702Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht2294666Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu1844573Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!
🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin64539Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan
Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa664414Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana
Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä153999Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus
Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast453940