kepulaista

Kepun Antti Rantakangas sanoi, että kepulla onhyviä kokemuksia Ideaparkista ja niiden työllisyysvaikutuksista.

Tuolla kepun talousopilla voidaan suomalaisten hyvinvointi turvata.

Rakennetaan Ideaparkkeja koko Suomeen 50 km:n väkein. Ja koska jokainen Ideaparki työllistää välilliset mukaanlukien 3000 hlöä, niin työttömyys maassa loppuu kertaheitolla, päästään eroon osa-aikatöistä, valtion ja kuntien verotulot kasvavat.

Eli uudet Ideaparkit levitettynä kaikkialle Suomeen ovat todellinen hyvinvoinnin Sampo.

Kepu on toteuttamssa hyväsydämisten liikemiesten ideaa, joka koituu kaikkien suomalaisten ja kansantalouden hyväksi.

Nerokas keksintö. Mikis jotkut puolueet vastustavat kansalaisten hyvinvoinnin ja koko kansantalouden tilan selvää parantamista.
2119
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kauppa kannattaa, jos osto ja myyntihinnan erotus on iso, eli katetuotto suuri. Tämä ei kuitenkaan lämmitä, jos tuotteita ei myydä, eli myyntihinnan on oltava sellaisella tasolla, että mahdollisimman moni kuluttaja on valmis hinnan maksamaan.

Kun puhutaan kaupan liiketoiminnasta, niin avainasia on katetuoton kasvattaminen kasvattamalla asiakasmääriä ja keskiostosta, eli sitä paljonko asiakas jättää euroja kaupan kassalle, kuinka iso loppusumma kuitissa lukee.

Katetuoton lisäksi kaupan voittoon vaikuttavat kaupanpidon kustannukset, palkat aivan keskeisesti. Kustannuksia pyritään siis ajamaan alas, jotta katetuotosta jäisi mahdollisimman hyvä voitto kaupalle.

Kustannusten hallinta on sitä helpompaa, mitä suurempia kaupan yksiköitä perustetaan. Voitto/palkkakustannukset ja voitto/myymäläneliö ovat sitä suurempia, mitä isompiin myymäläyksiköihin saadaan tulemaan riittävän isoja asiakasmääriä, jotka myös ostavat riittävän isolla summalla/käyntikerta.

Tämä talousajattelu ei ole minkään puolueen linjaa, mutta vaikuttaa politiikkaan, koska sen toteuttamiseksi tarvitaan kaavaratkaisuja.

Poliittisesti ikävän asiasta tekee, että maassa ei tarvita lisää myymäläneliöitä. Aina kun lisää rakennetaan, myymäläneliöitä jää muualla käyttämättä ja kauppoja suljetaan.

Tästä seuraa, että asiakkaiden ostosmatkat pitenevät ja myös kaupan henkilökunnn työmatkat pitenevät. Lähikauppa ja sen ohessa muutkin lähipalvelut katoavat kokonaan. Kaikki asiointi siirtyy kauppakeskuksiin ja ideaparkkeihin, joihin ihmisillä on paljon pidempi matka ja myös autonkäyttöpakko.

Tämä asian poliittinen puoli on ikävä siinä suhtessa, että se on sataprosenttisesti keskustan perinteisen maaseutupolitiikan vastainen ja autioittaa maaseutua, vie palvelut kauemmaksi ihmisistä, tekee maalla asumisesta hankalampaa ja epäviihtyisempää, vaikka toki kunnan verotulot nousevat ideaparkkien myötä ja sinne saadaan muitakin elämyksiä, pelihalleja ja olutpubeja, kun kylän bensa-asema baareineen lopettaa ABC:n vuoksi.

Poliittisesti on erittäin ikävää, että Suomessa on vallinnut sellainen kaavoituspolitiikka, jota S-ryhmä, Kesko ja Tradeka ovat aina ajaneet, tukkukauppiaiden TUKOkin oli aikanaan mukana.

Nyt tähän pääomavaltaisen kaupan kaavoituspolitiikkaan ovat työntyneet myös ulkomaiset erikoikaupan ketjut: IKEA, Bauhaus, Plantagen ja vastaavat sekä kotimaiset Suomi-Soffat j Tokmannit, jotka tarvitsevat hehtaarimäärin tilaa mm. kodinkonekaupan ja hypermarkettien rinnalla, ja mielellään hyvin lähellä toisiaan, että kokonaisuus vetäisi ihmisiä sadan, jopa satojen kilometrien päästä.

On erinomaista, että tämä talous- ja kaava-ajattelu nyt revitään auki ennen kunnallisvaaleja ja pakotetaan myös keskusta näyttämään korttinsa sen suhteen ajaako keskusta todella maaseudun pitämistä elinkelpoisena vai tuijottaako keskusta vain siihen, että ideaparkki sinne ja toinen tänne tuo niihin kuntiin lisää verotuloja, jotka ovat tietenkin naapurikunnilta pois.

Äänestä
  • Kun asioista keskustellaan julkisuudessa avoimesti kaikki vaihtoehdot ja niiden vaikutukset pöydälle pannen, niin peli on avointa.

    Ehkä suomalaisilta kestää vielä yhden sukupolven verran ennen kuin tämä osataan.

    Suljetun Suomen ajoistahan on kulunut vasta parikymmentä vuotta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


talouspolitiikkaa. kirjoitti:

Kepun Antti Rantakangas sanoi, että kepulla onhyviä kokemuksia Ideaparkista ja niiden työllisyysvaikutuksista.

Tuolla kepun talousopilla voidaan suomalaisten hyvinvointi turvata.

Rakennetaan Ideaparkkeja koko Suomeen 50 km:n väkein. Ja koska jokainen Ideaparki työllistää välilliset mukaanlukien 3000 hlöä, niin työttömyys maassa loppuu kertaheitolla, päästään eroon osa-aikatöistä, valtion ja kuntien verotulot kasvavat.

Eli uudet Ideaparkit levitettynä kaikkialle Suomeen ovat todellinen hyvinvoinnin Sampo.

Kepu on toteuttamssa hyväsydämisten liikemiesten ideaa, joka koituu kaikkien suomalaisten ja kansantalouden hyväksi.

Nerokas keksintö. Mikis jotkut puolueet vastustavat kansalaisten hyvinvoinnin ja koko kansantalouden tilan selvää parantamista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu