yhdistelmästä kauris ja jouskari? Kaurisihmisiä en tunne yhtäkään, joten tämän horoskooppimerkin luonteenpiirteetkin ovat täysin vieraita. Miten sopivat, vai onko jo alkuunsa tuomittu?
Kertokaa kokemuksia
5
1249
Vastaukset
- Tammikuun Tarzan
Mulla on muutama hyvä jouskarikaveri. Sekä mies- että naispuolisia. Avointa ja mukavaa porukkaa. Jouskareiden seurassa on helppo olla.
Romanttisessa mielessä en ehkä ihan heti jouskarinaiseen sekaantuisi =) Sen verran erilainen jouskari kuitenkin on tämmöiseen peruskauriiseen verrattuna. - jouskarinainen-66
Jouskari tuo eloa ja iloa kauriin kaavamaiseen elämäntyyliin, kauris puolestaan tuo suhteeseen sitä turvallisuuden tunnetta jota jouskari sisimmissään kaipaa. Kauriin masennuskaudet eivät lannista jouskaria, jouskarista löytyy myös sitä syvällisyyttä, lempeyttä ja rentoutta jota kauris kaipaa päästäkseen harmoniaan.
- Illan hajatelma
Tälläiselle rämäpäälle kuin jousimies kauris on kyllä aikamoinen pala purtavaksi.
Ihmisenä kauris on aivan ihana, eikä ihastumista eikä tunteen syvenemistä juurikaan pysty välttämään - kuten ei sitäkään, että sanomista kyllä tulee.
Itse olen seurustellut kaurismiehen kanssa reilut puoli vuotta, enkä kyllä sitä aikaa vaihtaisi pois vaikka aina ei todellakaan ole helppoa ymmärtää kauriin ajatuksenjuoksua. Välillä avoimuus ja lämpö tulevat kuin itsestään, mutta toisena hetkenä asiat ovatkin kääntyneet aivan toisin päin ja kauriiseen onkin vaikeaa saada yhteyttä, joka ei jossain suhteessa tuntuisi väkinäiseltä. Jotenkin tuntuu, että avautuminen ja luottaminen toiseen siinä suhteessa, että uskaltaisi todella olla avoin tunteistaan ja puhua niistä, sekä hyvässä että pahassa, on kaurismiehelle vaikeaa. Oma kauriini tuntuu ainakin yli kaiken arvostavan omaa tilaansa ja omaa mahdollisuuttaan päättää asioistaan itse. Tunteita minua kohtaan on ja näyttäytyessään ne ovat suuria ja lempeitä, sellaisia että sydän menee sykkyrälle aivan hetkessä.
Olen kuitenkin saanut huomata, että vaikka kauris pitääkin paljon jousimiehen avoimuudesta ja tietynlaisesta heittäytymisestä, ovat jopa jousimiehelle tyypilliset yleismaailmalliset ja syvälliset keskustelut ja liiallinen kyseleminen välillä suuren ahdistuksen aiheuttajia välillämme. Omassa suhteessani kaurispuoliskon on myöskin vaikeaa hyväksyä yhteisten asioiden suunnittelua ja satalasissa menemistä. Vauhtia ja suunnitelmia tuntuu välillä olevan liikaa ja ne hermostuttavat kaurista. Myös liiallinen hempeily aiheuttaa hetkittäin sanomista ja toisena hetkenä sitä taas kaivataan..
Vaikka jousimiehen avoimuus ja rohkaiseva asenne ovatkin saaneet kauriissani aikaan jo sellaisenkin ihmeen, että henkilökohtaisistakin asioista voidaan jo puhua, niin vaatii kauris kuitenkin mielestäni paljon aikaa päästääkseen lähelle. Ja meidän jousimiesten on syytä tottua siihen, että kauriin mieliala on vaihteleva ja siitä saamme myös me ja meidän toimemme osamme. Aina toista ei vain voi ymmärtää, vaikka miten sitä yrittäisi.
Kauriin ajatusmaailma ja hellyydenosoitukset ovat kuitenkin vertaansa vailla ja ihmisenä he ovat todella kiehtovia, ihan heti ei mielenkiinto eikä suhteen eteen tehtävä työ lopu kesken.
Anna aikaa.
Jaksa ymmärtää.
Ja rakastaa.
Vastineeksi saat paljon enemmän kuin mitä ulkokuori antaa odottaa. Pieninä paloina tosin. :) - mukula1
kauriin kanss sopii yhteen kaikki jotka liityvät veteen. esim. kalat,rapu,vesimies,skorpparinäin olen kuullut ja itse olen ollut 8v naimisissa vesimiehen kanssa mutta en enää mutta mihkä kukakin uskoo..
- hössötystä D:
Ainahan sitä sanotaan, että pitää olla toistensa vastakohdat jotta suhde toimii jne...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell3347232Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss714428- 2083185
Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa243017- 741962
- 1531846
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a2151784Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1661587Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?1201548- 891448