rekisteröinti kysymyksiä

tietämätön kyselijä

ostin tuontikoirauroksen suomalaiselta kasvattajalta.
Koiran mami on venäläinen ja isukki suomalainen mutta eri kasvattajalta kuin keneltä ostin. Koira on rekisteröity venäjän kennelliittoon ja nyt tuli vihdoin paperit kotiin ja pitäisi rekisteröidä suomen kennelliittoon.

Kysymys olisi että miksi? Koira on tarkoitettu kotikoiraksi, näyttelyissä ei tee mieli käydä eikä suunnitelmissa ole tehdä pentujakaan. Ja vaikka pentuja joskus tekisi onko sillä merkitystä onko rekattu suomeen vai venäjälle. Vaikuttaako se tulevien pentujen rekisteröimiseen??

Saisin sillä 83eurolla koiralle n. 17kg sikanautajauhelihaa tai n. 30kg kuivamuonaa.

6

786

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....................

      Itsellä oli vähän samanlainen tapaus; tosin tanskasta.
      Kyllä minä rekkasin suomen kennelliittoon koirani, ja hyvä niin: koiran vanhemmalla iällä innostuin näyttelyistä ja monta pentuettakin meille tuli - siis oma oli uros.

      Mielesi saattaa tosiaan muuttua näyttelyiden yms. suhteen, joten suosittelen rekkaamista suomeen.

      Jos noin on raha piukalla, niin miten meinaat selvitä koiran äkillisistä lääkärikäynneistä yms?

      Minusta erittäin halventavaa omistajalta tehdä rotukoirasta sekarotuinen ;)))))-------olisit sitten ostanut halvalla jostain sekarotuisen, niin ei tarttis pähkäillä ;)))

    • Sanna K.

      Näyttelyissä koiraasi voi käyttää kyllä sillä Venäjän paperillakin (export pedigree), jos innostut myöhemmin. Sen kun laitat vain rekisteripaperin kopion näyttelyilmoittautumisen mukaan. Niin itse teen tuontikoirani kanssa.

    • Jos nyt oikein muistan,niin ei tuossa muuta ole kuin näytelmiin kun ilmoaa,niin pitäisi laittaa rekkarista kopio.Eli näytelmissäkin voi normaalisti käydä.
      Jos käytetään jalostukseen,niin muistaakseni pentujen rekisteröintimaksu on korkeampi (korkeammassa luokassa).

      Eli periaatteessa ei nyt niin ihmeesti merkitystä.

      • FromRussiaWithLove

        Venäjältä tuotu ja tuontirekisterillä, export pedigreellä, varustettu koira voi normaalisti osallistua suomalaisiin näyttelyihin kunhan ilmoittautumisen mukaan laittaa rekisterikirjan kopion.
        Se että koira on venäjän rekisterissä (RKF) ei tee koirasta sekarotuista XD, vaan se on vain ulkomaalaisessa rekisterissä oleva koira.
        PEntujen teon tullessa eteen koira on rekisteröitävä Suomen Kennelliittoon jos koira asuu suomessa ja on suomalaisen omistuksessa.
        Tällöin rekisteröinti kannattaa tehdä niin, että koiran (tuonti) rekkaus toimitetaan samalla kuin pentujenkin.
        Terkuin FromRussiaWithLove


    • totta vai tarua

      Onko koirallasi oikeat venäjän rekkarit - vai omistajan itse laminoimat virattomat paperit ?

      Ettet ole joutunut koirahuijarin yhriksi ????

      http://www.turunsanomat.fi/kotimaa/?ts=1,3:1002:0:0,4:2:0:1:2004-01-29,104:2:201295,1:0:0:0:0:0:

      • rahasta kiinni

        vaan ihan periaatteesta. Miksi antasin jollekkin yli 80euroa, ilman että saisin mitään tarpeellista vastineeksi?

        siinä oli vähän niinkuin kysymyksen idea.

        on ihan "aito" koira. :)

        eli jos sattuu joskus tekemään pentuja niin sitten vasta rekisteröin, vaikka maksaisi enemmän.

        onko mitään aikarajaa minkä ikäisenä pitäisi rekisteröidä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      179
      1492
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      43
      1091
    3. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      195
      1070
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      765
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      690
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      681
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      680
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      37
      673
    9. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      617
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      18
      610
    Aihe