audi A6 2.5 TDI V6 avant

olen ajatellut myydä tommosen audin ja kyselen paljoko laittaisin hinnaksi? autolla ajettu 77tkm vm 00/01 esp jalopuut vetok. audi symphony soitin varashäl. ym. ja on suomiauto. Asiallisia vinkkejä kiitos
142958
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Käy kyselemässä paljonko maksaisivat liikkeessä ja pistä pari donaa sen hinnan päälle.

Saattaa olla hankala päästä tällä hetkellä tuommoisesta autosta eroon, kun ihmiset hakee suinpäin saksasta eikä edes vilkuile Suomen tarjontaa. Oma näkemykseni on, että käytettyjen autojen myynti on lähes 0 tällä hetkellä.

Itellä oli A4 avantti aika kauan myynnissä ennekuin meni kaupaksi.

Äänestä

Elikkäs ei taida kaupanteossa vaikuttaa onko se suomi-auto vai ei. Käytettyjen hinnat tulevat alas ja rajusti; ja jo on aikakin. Laita semmonen hinta esim. auton hinta saksassa vero about 3000eur, niin eiköhän auto kaupaksi mene. Tietysti jos kunto on 10, niin voi pyytää enemmänkin. Saksassa näyttäs maksavan tuommonen pirssi 18000eur ( /-2000e), verot 13000eur (katsoin tullin heinäkuun tehdyistä päätöksistä).
Elikkäs tuolla kaavalla 34000eur. Miltä kuulostaa? Tietysti vielä voi laittaa jonkun euron tinkivaraa päälle.

Äänestä
  • että suomiauto menee samaan hintaan tuontiauton kans ja miten noi kilometrit. EN kyllä ole nähnyt yhtään tuontiautoa tohon hintaan mitä pörsissä on myynnissä ja kaikil yli sata tai 150 ajettu. ja ne tuontiauton kilsat kuka niistä tietää.En taida tällä haavaa vielä luopua tuolla hinnalla.

    Äänestä

  • Kyllä pitäisi mielestäni 34 - 35 Ke lähteä, koska autoliikkeet pyytävät samanlaisesta sedanista n. 36.500 ja Avantista pari tonnia enemmän. Kohta 90 000 km kohdalla eteen tuleva "eturemmishow" on tosin 1.000 e arvoinen, joka mahdollisesti vaikuttaa hintaan.

    Äänestä

  • tepa kirjoitti:

    että suomiauto menee samaan hintaan tuontiauton kans ja miten noi kilometrit. EN kyllä ole nähnyt yhtään tuontiautoa tohon hintaan mitä pörsissä on myynnissä ja kaikil yli sata tai 150 ajettu. ja ne tuontiauton kilsat kuka niistä tietää.En taida tällä haavaa vielä luopua tuolla hinnalla.

    No se oli sellainen esimerkki, millä saisit auton kaupaksi :)
    Itse en kyllä omaani tuohon hintaa myisi, jos auto on kolaroimaton/hyvässä kunnossa.
    Mutta asian pointti oli siinä, että jos pyydät paljoo yli 35000eur, niin saattaapa auton ostajat käydä hakemassa Audin saksasta. Eli hintojen(Suomi-autoissakin) on pakko tulla alas.

    Äänestä

eikö ne Audit ole kaikki tuontiautoja,
jos ei niin minä ostan ainakin tuotiauton!

Äänestä

Moi, jos tämä mitään auttaa niin tässäpä vähän osviittaa vertailua varten, itselle haetutin saksanmaalta seuraavan A6 Avant 2.5 TDI:n, 6-vaih, aj. 130tkm, 98/99, abs/asr/esp, jalopuut, irr.vetok., audi chorus cd-vaihtaja, varashäl., kokonahat, sporttipenkit sähköllä, aurinkopaneeli kattoluukku, metalli musta, UUDET paketista revityt Pirelli P7 205/55/16, vähänajetut Dunlop WinterSport M3 kitkat...ja hintaa koko roskalle KAIKKI kulut huomioiden suomen kilvissä noin 28kiloeuroa.

Äänestä
  • nimittäin tiedän jo 4 kaveria, joiden saksasta tuodut autot "pettäneet". Ilmentynyt vikoja, joita ei niin vähän ajetuissa kyllä pitäis olla.
    Ovat tuoneen 2mersua,1 audi ja 1 volvo.
    Kuulemma ihan järkiään vähentävät mittarilukemia saksassa. Huoltokirjalla ei mitään merkitystä.
    Toivotan siis onnea ja turvallisia kilometrejä!

    En siis lähtisi vertaamaan saksasta tuotua autoa Suomesta ostettuun.

    Äänestä

  • samppa kirjoitti:

    nimittäin tiedän jo 4 kaveria, joiden saksasta tuodut autot "pettäneet". Ilmentynyt vikoja, joita ei niin vähän ajetuissa kyllä pitäis olla.
    Ovat tuoneen 2mersua,1 audi ja 1 volvo.
    Kuulemma ihan järkiään vähentävät mittarilukemia saksassa. Huoltokirjalla ei mitään merkitystä.
    Toivotan siis onnea ja turvallisia kilometrejä!

    En siis lähtisi vertaamaan saksasta tuotua autoa Suomesta ostettuun.

    alkaa kärry lahota alle kun aamulla lähdin duuniin niin FIS piipitti jotain että "Brems Licht" veikkaan ton liittyvän jarruvalon-polttimoon, onkohan isokin remontti tiedossa? :-)

    Äänestä

  • matti kirjoitti:

    alkaa kärry lahota alle kun aamulla lähdin duuniin niin FIS piipitti jotain että "Brems Licht" veikkaan ton liittyvän jarruvalon-polttimoon, onkohan isokin remontti tiedossa? :-)

    se tarkoittanee että jarrut palaa ?

    pidä pikkusammutin mukana jottei koko auto pala?

    Tuon kielen saanee muuten vag-comilla vaihdettua englanniksi/ruotsiksi jos haluaa.

    Äänestä

  • fis kirjoitti:

    se tarkoittanee että jarrut palaa ?

    pidä pikkusammutin mukana jottei koko auto pala?

    Tuon kielen saanee muuten vag-comilla vaihdettua englanniksi/ruotsiksi jos haluaa.

    kyllä se oli jarruvalon polttimo, kuskin puolella oli kärähtänyt ja kun vaihdoin sen uuteen niin eipä FIS (Fahrer Informations System .l ajotietokone) enään huomautellut. Saakohan tuon FISsin kielen muutettua englanniksi kotikonstein?

    Äänestä

Ei varmastikaan ole helppo laittaa hinta autolle. En lähtisi kyllä myymään liian halvallakaan. Eiköhän löydy ostaja, joka haluaa mieluumin maksaa vähän enemän ja saa varmasti hyvän menopelin. (nimittäin saksasta tuoduista ei koskaan tiedä) Pistä vaan vähän kovempi hinta kuin saksan autoille! Jos ei mene kaupaksi, niin pudota hintaa vähän tai aja itse jos ei pakko myydä!

Äänestä
  • en kyllä ymmärrä saksasta tuotujen autojen vähättelyä ... miksi ihmeessä saksan peli olisi huonompi kuin suomalainen. on se "suomalainenkin" audi saksasta kotoisin.

    Oma käsitykseni on ihan päinvastainen. Itse näkemäni käytettynä saksasta tuodut autot ovat olleet lähes poikkeuksetta loistoyksilöitä ja poikkeuksetta paremmin varusteltuja.

    Pitää vain katsoa mistä autonsa ostaa. Jos ostaa esim. viralliselta audi -jällenmyyjältä ja vielä soittaa edelliselle omistajalle auton historiasta, niin tuskin tulee huiputetuksi.

    Kyse on kuitenkin VAIN autosta, ei mistää sen ihmeellisemmästä laitteesta

    Äänestä

  • Taas herää epäilys, että "Reijo" on autokauppias, koska levittää "propagandaa" Saksan autojen huonoudesta! Miksi ne olisivat huonompia, kuin vastaavat käytetyt Suomi-autot? Ilmasto-olosuhteet ovat Saksassa autoille sopivammat, samoin tieverkosto kunto. Lisäksi suolan käyttö on aika minimaalista. Huonompaa niissä on se, että Saksassa autoa pidetään ehkä enemmänkin työkaluna, siis keskimäärin (johtuen halvoista hinnoista). Mutta varmasti sielläkin on paljon kansaa, jotka pitävät autoansa kuin kukkaa kämmenellä.

    Itse pidän Saksasta tuotuja kärryjä suuremmassa arvossa, kuin Suomi-autoja. Ja olisin valmis jopa maksamaan tuontiautosta enemmän, ainakin jos varusteet ovat paremmat (niinkuin lähes poikkeuksetta on).

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tepa kirjoitti:

olen ajatellut myydä tommosen audin ja kyselen paljoko laittaisin hinnaksi? autolla ajettu 77tkm vm 00/01 esp jalopuut vetok. audi symphony soitin varashäl. ym. ja on suomiauto. Asiallisia vinkkejä kiitos

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu