help me... olenko mokannut.
Ostin nimittäin erilaisia sipulikukkia isoon penkkiin pihalleni. En enää edes muista mitä niissä oli. Kuitenkin laitoin ne maahan noin 3viikkoa sitten. Milloin niiden pitäisi alkaa siis nousemaan.
Vai olenko mokannut siinä että haluaisin siitä tänä keväänä- kesänä kukkivan penkin. Siis vain liljat ovat lähteneet nousemaan. Tulppaaneja joukossa ei siis ollut.
Onko jotkut sipulikukat siis selaisia että ne tarvitsevät sen yhden talven ennen kuin nousevat maasta.. Jaiks.
Näyttää penkki aika tylsältä jos iinä on vain multaa.. Kastellut olen joka päivä.
sipulikukkien kukinta
4
911
Vastaukset
- istutetaan
keväällä kukkivat sipulit syksyllä...
- nikitönnä
Minäkin olen syksyllä laittanut tulppaanin, narsissin, krookuksen ja sinililjan sipulit maahan. Keväällä sit kukkivat. Nyt laitoin keväällä ruukkuihin gladioluksen, iriksen ja daalian sipulit ja ne ovat sisällä kasvaneet turhankin hyvin. Laitoin ne kukkapenkkiin viime viikolla. Pitäisi tietääkseni kukkia tänä kesänä.
- Voit huokaista !
Aloittelijoitten ja tietämättömien onneksi keväällä myydään juuri niitä kesällä tai syksyllä kukkivia ja syksyllä myydään keväällä kukkivia ;)
Ei kaikki sipulit nouse yht'aikaa mullasta. Sipulikukkapenkkiin on kiva istuttaa jotain vihreää, vaikka jotain lajia kurjenpolvia, joka aloittaa kasvun ja kukinnan aikaisin ja kun ne lopettavat kukintansa, alkavat kukkasipulien varret nousta näkyviin.
Kun liljat ovat kukkineet, kurjenpolven pensasmainen vihreys puolestaan peittää liljan rangot ja penkki on kaunis edelleen.
Näin menetellen ei tarvitse katsella tyhjää multapenkkiä ja huomio: aluskasvivaihtoehtoja on valtavasti muitakin kuin kurjenpolvet, mulla nyt sattuu olemaan niitä, kun ne ovat niin helppoja ja runsaita ja leviävät hyvin, niistä saa uusia taimia joka kesä muuallekin puutarhaan. Myös kukkakimpuissa niitten oksat antavat kauniisti taustaväriä - onhan kiva saada sisälle vaasiinkin kukkia !- riksup
aaaah..ihanaa kuulla. Nyt penkistä on joo noussut muutama sen näköinen tupsukka että varmaan saan vielä jotain kukkia katsella siinä. En tosiaan enempää istuttaessa miettinyt kuin että saan vaan jotain siihen penkkiin kun oli ihan orpona tossa seinän vieressä.
Odottelen kärsivällisenä siis vielä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh422782Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729423492538- 352184
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta482104- 251723
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251619- 441490
- 1001439
En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1391395- 361196