Minulla on savimaan päällä 10-15cm hyvä laatuista ruokamultaa. Tuleeko pintaa vielä jyrsiä vai riittääkö esim. äestäminen traktorilla ja sitten vaan siementen kylväminen. Miten pitäisi toimia???
Vastaukset 4
- siementä
Jos multa on levitetty koneella tasaisesti, ei tarvi kuin harata multa pinnasta ja poistaa pikku kivet yms. Kylvö kahteen kertaan ristiin siemenpussin ohjeen mukaan (yleensä 2-3kg/100m2), siementen haraaminen mullan sisään ja jyräys nurmijyrällä. Sitten vain odottamaan sadetta. Itämiseen menee pari viikkoa ensimmäisestä sateesta. Ensimmäisen sateen jälkeen nurmea pitää kastella lähes päivittäin, jos ei sada tai muuten itäminen epäonnistuu ja joudutaan kalliiseen uusintakylvöön.
- Tietäväinenx2
tekevät nurmikkoa perustaessaan saman virheen: laittavat multaa vain 10-15 cm ja sitten ihmettelevät, kun nurmikosta tulee harva, siinä kasvaa enimmäkseen rikkaruohoja ja se kulottuu heti helteillä.
Älä tingi multakerroksen paksuudesta, koska jälkikäteen mullan lisääminen ei onnistu muuten kuin perustamalla koko nurmikko uudestaan. Kauniiseen, rikkaruohoista vapaaseen ja kuivuutta kestävään nurmikkoon multaa tarvitaan vähintään 15-20 cm kerros. Lisäksi mullan pitää olla laadultaan hyvää (Kekkilän multaa), ei mitään savipitoista, rikkaruohon siemeniä täynnä olevaa halpismultaa.- puutarha harrastaja
moi laitoin itse alkuvaiheessa noin 20cm multaa ja pikkuisen hiekaa lannote ja kalkki sitten jyrätään pinta kostutetaan ja siemenet kylvetään. pienet alueet voi tasoittaa ainakin itse käyttänyt pieni laudanpätkä ja varsi. ja ruoho kasvaa hienosti kannattaa nähdä vaivaa tekemisessä palkitsee myöhemmin.
- c,gjgj
puutarha harrastaja kirjoitti:
moi laitoin itse alkuvaiheessa noin 20cm multaa ja pikkuisen hiekaa lannote ja kalkki sitten jyrätään pinta kostutetaan ja siemenet kylvetään. pienet alueet voi tasoittaa ainakin itse käyttänyt pieni laudanpätkä ja varsi. ja ruoho kasvaa hienosti kannattaa nähdä vaivaa tekemisessä palkitsee myöhemmin.
Älkää turhaan laittako heti noita kalkkejanne. Syksyllä kylvää, niin kevätlumien päälle sitten se kalkki. Eikä sitä apulantaa, juuret palaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha1411563- 1481081
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät69946Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi296820- 68743
PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.56723- 37629
Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"
Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi7591- 60587
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33571