Metro tukku, keille tarkoitettu?

Olen perustanut toiminimi yrityksen opiskelun ohelle. Kysyisin että onko minulla mahdollisuutta päästä metro tukkuun ruokaostoksille? Yritykseni ei tuota kuitenkaan tilikaudessa kuin n.1000e ja yritys ei ole missään tekemisissä ruuan kanssa.
516801
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Että voit ostaa tukusta pitää sinun selvittää mihin nuo tavarat menee. Jos ostat vain itsellesi ruokaa niin se ei kyllä taida mennä verottajalla läpi.

Äänestä
  • No ei mene noin. Pölö. Tukussa asioiminen ei liity verottajaaan mitenkään. Voithan siellä maksaa käteiselläkin(kortilla). Ihan kuin missä tukussatahansa. Eikä kuulu kenekkekkään mihin ne kannat. Se on eri asia jos firman kirjanpitoon ne laitat...

    Äänestä

No ei kannata, jos säästöä ajattelet. Perusruoka on usein tukussa paljonkin kallimpaa kuin jossain prismassa. Ei tukusta kannata ostaa mitään yksittäistavaroita, jos ajattelet että säästäisit, niin ei onnistu. Vihannekset olivat ainakin ennen nahistuneempia kuin kaupassa. Siksihän tavarataloissa on usein "ei jälleenmyyjille" laput tarjoustuotteissa, kun nämä ostaisivat muuten kaupan niistä tyhjäksi, koska tarjoustavarat ovat halvempia kuin tukussa. Tukusta kannattaa ostaa vain karkkeja yms. tukkupakkauksissa ja alennukset tulevat sen mukaan, mitä suurempia ostokset ovat. Yksittäisihmisenä saat ruokakorisi halvemmalla kaupasta.

Äänestä
  • Silloin kun vielä äitini kanssa tukusta tavaroita hain, piti olla erillinen tukkukortti joka anottiin. Kyllä minä näin siellä jos minkänäköistä yrittäjää ostoksilla toisinaan.

    Tuosta ei taitaisi mennä verottajalla läpi. No kauppiaankin on ilmoitettava verottajalle omat ottonsa. Verottaja myös saattaa tehdä arvioinnin, jos arvioi omat otot liian niukaksi. Meillähän kävi näin, verottaja tietämättämyyttään tukkuhintojen kalleudesta laittoi kaikki perheen arvioidut ruokaostokset tukusta otetuksi, ei uskonut selitystä, että tuoretavarat ostetaan pääsääntöisesti lähikaupasta. Niin kuitenkin tehtiin, koska ei se tukusta kannattanut. Verottaja vaan nosti omien ottojen summaa, vaikka meillä kirjattiin kaikki tosi tarkkaan oikein ylös. Perunaa ja viljaakin oli itsellä, niitäkään ei huomioitu ollenkaan.

    Äänestä

On mahdollisuus saada tukkokortti mutta ilman viinaoikeuksia.

Osa tuotteista on tukussa edullisempia mutta edellyttää että ostat suuremman pakkauskoon tai myyntierän.

Verottajaa ei kiinnosta sinun yksityisruokaostokset koska niitä et voi firman piikkiin laittaa.

Päivittäin näkee näitä pitsa-kebab-yrittäjiä ostoksilla ihan tavallisissa kaupoissa, tukusta he hakevat vain pitsalaatikot tms. Toiminimiyrittäjä voi ostella tuotteet ihan omalla nimellä tai firman luottokortilla, liikkeen arvioitavaksi jää ostaako henkilö itselleen vai firmalle. Ainakin suuremmat ketjuliikkeet näkevät asian siten, että niin kauan kun saat vietyä tavarat kassan kautta ulos et ole jälleenmyyjä. Pienemmät ketjuyrittäjät kyllä myyvät myös takaoven kautta kunhan sovit asian yrittäjän kanssa etkä huutele asioita kaduilla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


www-w kirjoitti:

Olen perustanut toiminimi yrityksen opiskelun ohelle. Kysyisin että onko minulla mahdollisuutta päästä metro tukkuun ruokaostoksille? Yritykseni ei tuota kuitenkaan tilikaudessa kuin n.1000e ja yritys ei ole missään tekemisissä ruuan kanssa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu