GPS-antennin paikka?

Onko kenelläkään kokemusta, miten hyvin karttaplotteri toimii, jos gps-antennin sijoittaa veneen ajohyttiin? Gps-antennin sijoittaminen ulos ajohytin katolle tuottaa ongelmia, joten ajattelin asentaa sen sisälle niin, että antenni olisi mahdollisimman lähellä tuulilasia. Toimiiko?
194436
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Tavalla. GPS-antennin paikka on ulkona avoimen taivaan alla. Kerkisinpä sanomaan, ennenkuin käynnistyy huutokuoro, joka sanoo, että ihan hyvin toimii vaikka on sisällä. Mistä he sen tietävät, kun eivät ole systemaattisesti kenttävoimakkuuksia ja käytettävissä olevien satelliittien lukumäärää verranneet ulkoantennikytkennän kanssa. Minäpä olen. Ja olen päättänyt, että auto tai vene sama juttu. Jos en kykene rakentamaan ulkoantennia laitteelle, niin antaapa sitten olla koko GPS:n

Äänestä
  • Mulla on lasikuitupaatin ajohytissä plotteri sisäisellä antennilla. Plotteri toimmii todella hyvin. Ikinä ei ole singnaali kadonnut eikä pätkinyt. En tiedä millaisia plottereita käytätte, mutta toi Navmanin ainakin toimii. Sehän lukitsee parhaimmillaan toistakymmentä satelliittia. Ps. verrattu on käsi gps:ssän kanssa ulkotilassa ja saman verran satellitteja näkyy poimivan.

    Äänestä

Toimii joten kuten, riippuen veneen rekenteista.
Testaa asentamalla plotteri toiminta kuntoon, ja tarkista singaalit veneen liikkuessa.
Itselläni ei toiminut sisällä, oli pakko laittaa hytin katolle. (vene Tristan 820)

Äänestä
  • on aina ulkona,veneen sisällä katto ja paljon johtoja katon sisäpuolella vaimentaa signaalia.
    Kun on paksu sumu niin väitän että sekin vaimentaa, ja silloinhan plotteri tai gps parhaiten tarvitaan.

    Äänestä

  • Mielenkiintoista. Minulla sama vene eikä yhdenkään kokeilemieni ja käyttämieni lukuisten GPS:n kanssa ole ollut ongelmia. GPS on sijoitettu karttatason viereen ikkunan läheisyyteen tai esim. Quest telineessään ruorin vieressä moottorin mittariston oikealla puolella. Kyseessä siis käsigepsit, käytössä on/ollut ainakin Magellan 315, Garmin 12, Garmin III, Garmin GPSmap 60C, Garmin GPSmap 60CSx, Garmin eTrex, Garmin Quest ja muutamia "hiirigepsejä". Käyttö Vuoksen vesistän alueella, ajettu reitti tallentuu nRouten jäljeksi eikä niissä ole näkynyt mitään merkittäviä (s.o. luokkaa sata metriä tai enemmän) poikkeamia todellisuuteen.

    Äänestä

Mulla toimii ihan ok. Vene on Ht eli kattoa on aika vähäsen. Ei maksa vaivaa tehdä vedot katolle ja porailla reikiä. Asiaahan voi itsekin kokeilla ennenkuin tekee lopullisen päätöksen.

Äänestä

siinä katolle asentamisessa. just pistin omaani katonläpi ja oli jopa aika nopea laittaa vaikka tein homman siististi.

homma meni itselläni näin.

ostin plotterin antennille kaiteeseen kiinnitettävän jalan turhien reikien välttämiseksi. sitten valmiin antennijohdon pää irti plotterin puolelta. 5mm poralla reikä kattoon niin, että johto tulee etu ja sivulasin risteyskohtaan. johto läpi katosta ja samassa yhteydessä pujotin johtoon metallisen johtoläpiviennin (silikoonikin riittäisi). plotterin johdon pää takaisin kiinni ja testaus. laite toimi, joten sitten läpivienti kiinni silikoonilla kattoon ja rautakaupan johtokouri valmiilla tarralla ikkunankarmiin kiinni jotapitkin johto katonlaidasta alas karttapöydän kulmalle.

siinä pääpiirteittäin miten homma tehdään =)

Äänestä

Moi, Bella 572C:ssä GPS antenni hytissä kojelaudan päällä ja hyvin toimii.

Pitäkäähän mielessä että GPS:n sijainti on suuntaa antava. Jos tarkkuus heittää esim. 5 metriä ja sen takia ajaa kivelle, kipparin on todella syytä katsoa itseään peiliin. Toki merellä näkee pilotteja, jotka ajavat esim. laivaväylällä keskellä väylää Buster L:llä seuraten kuuliaisesti GPS:ssä näkyvää väyläviivaa.

Äänestä
  • Testaappa laitetta ruiskuttalla kaatosateen verran vettä hytin päälle, säilyykö satelleettien singnaalit?
    Ja tarkkuudesta.
    Standard Positioning Service (SPS)
    Civil users worldwide use the SPS without charge or restrictions. Most receivers are capable of receiving and using the SPS signal. The SPS accuracy is intentionally degraded by the DOD by the use of Selective Availability.
    SPS Predictable Accuracy
    100 meter horizontal accuracy
    156 meter vertical accuracy
    340 nanoseconds time accuracy

    Äänestä

  • Toimiiko aina sisällä? kirjoitti:

    Testaappa laitetta ruiskuttalla kaatosateen verran vettä hytin päälle, säilyykö satelleettien singnaalit?
    Ja tarkkuudesta.
    Standard Positioning Service (SPS)
    Civil users worldwide use the SPS without charge or restrictions. Most receivers are capable of receiving and using the SPS signal. The SPS accuracy is intentionally degraded by the DOD by the use of Selective Availability.
    SPS Predictable Accuracy
    100 meter horizontal accuracy
    156 meter vertical accuracy
    340 nanoseconds time accuracy

    Moi, olen ajanut kaatosateessa ja GPS on saanut signaalit.

    Ja toistan vielä, GPS:ään EI PIDÄ luottaa täysin näytti se millilleen oikein tai ei. Veneilijän täytyy aina havainnoida ympäristöään ja jos GPS sanoo työsuhteensa irti, paperikartalta pitää aina pystyä osoittamaan oma sijainti ja navigoida paperikarttaa käyttäen. Eihän GPS:ää ole ollut tavallisella pulliaisella kuin kymmenisen vuotta ja merenkulkua on harjoitettu vuosi tuhansia....

    Äänestä

  • Toimiiko aina sisällä? kirjoitti:

    Testaappa laitetta ruiskuttalla kaatosateen verran vettä hytin päälle, säilyykö satelleettien singnaalit?
    Ja tarkkuudesta.
    Standard Positioning Service (SPS)
    Civil users worldwide use the SPS without charge or restrictions. Most receivers are capable of receiving and using the SPS signal. The SPS accuracy is intentionally degraded by the DOD by the use of Selective Availability.
    SPS Predictable Accuracy
    100 meter horizontal accuracy
    156 meter vertical accuracy
    340 nanoseconds time accuracy

    Tälläisen disinformaation levittäminen ei ole kovin järkevää, koska tahallinen härintä GPS-signaalista on ollut poistettuna jo 8 vuotta!

    Jotakin hyvää Bill Clintonkin sai aikaa eli SA häirntä lopetettiin jo 1.5.2000, netistä löytyy aiheesta kirjoituksia vaikka kuinka paljon kts. esim. http://www.kwarc.org/sa-off.html tai http://www.tampereennavigaatioseura.fi/artikkelit/gpstietoutta.shtml

    Jos gepsissäsi näkyy edelleenkin 100 m luokkaa olevia poikkeamia, niin silloin laitteessa on vikaa tai signaali sijoituspaikassa todella heikko.

    Äänestä

autossa on gp-antenni katolla? Eli hyvin riittää kun on yhteys esim. ikkunan kautta.

Äänestä
  • Tosiasia tietenkin on, että signaalin voimakkuus on sitä parempi, mitä vähemmän esteitä signaalin etenemistiellä on. Eri asia kokonaan on sitten se, saako vastaanotin riittävän hyvän signaalin esim. auton kojelaudalla lasin läpi, useinmiten saa, toisinaan ei. Joissakin autoissa käytetään lasin väliin laminoitua metallikerrosta, joka kyllä erittäin tehokkasti katkaisee GPS-signaalin etenemisen. Veneissäkin voi olla rakenteiden aiheuttamia esteitä, mutta mitään varmaa yleistystä ei voi tehdä.

    On syytä muistaa, että satelliteissa maata kiertävät lähettimet ovat erittäin pienitehoisia (suuruusluokkaa 50W), signaalin taso maanpinnalla on n. 20 dB alle normaalin taustakohinan ja taajuus korkea (n. 1,5 GHz). Itse asiassa tekniikkaa tuntemattoman on vaikeata ymmärtää, miten yleensä data saadaan kohinan joukosta esille. Lisäksi tulee signaalin heijastumisilmiöt, jotka ovat tapaus- ja paikkakohtaisia asioita.

    Oma kokemukseen ja kokeiluun perustuva näppituntuma aiheesta on, että nykyiset herkät GPS-vastaanottimet toimivat yleensä _riittävän_ hyvin myös veneen/auton sisätiloissa. Tätä ei pidä liikaa yleistää vaan aina on syytä kokeilemalla varmistaa omassa kohteessa laitteiden toiminta. Ulkoantenni on tietenkin varmin vaihtoehto, mutta ei aina täysin välttämätön. On myös muistettava, että ulkoantennilla on myös omat heikkoutensa kuten elektroniikan altistaminen sääolosuhteille, kaapelointi ja liittimet sekä luonnollisesti hinta jne.

    Kokeilu tietenkin on laitetta hankittaessa hankalaa, mutta jotain suuntaviittoja asiasta saa lainaamalla käsivastaanotinta ja vertaamalla näkyvien satelliittine määrää avoimella paikalla ja sisätiloissa. Useinmissa laitteissa on myös signaalien tasoa kuvaavat palkit, niistä saa hieman osviittaa vertailuun. Usein näytöltä on luettavissa myös tarkkuustieto metreissä (EPE) eli ympyrän halkaisija, jonka sisällä ilmoitettu sijainti on todellisesta sijainnista. EPE on aina arvio, mutta sitä voi käyttää lyhyen aikavälin sisällä tehtyjen paikannustietojen luotettavuuksien vertailuun.

    Äänestä

  • AriT kirjoitti:

    Tosiasia tietenkin on, että signaalin voimakkuus on sitä parempi, mitä vähemmän esteitä signaalin etenemistiellä on. Eri asia kokonaan on sitten se, saako vastaanotin riittävän hyvän signaalin esim. auton kojelaudalla lasin läpi, useinmiten saa, toisinaan ei. Joissakin autoissa käytetään lasin väliin laminoitua metallikerrosta, joka kyllä erittäin tehokkasti katkaisee GPS-signaalin etenemisen. Veneissäkin voi olla rakenteiden aiheuttamia esteitä, mutta mitään varmaa yleistystä ei voi tehdä.

    On syytä muistaa, että satelliteissa maata kiertävät lähettimet ovat erittäin pienitehoisia (suuruusluokkaa 50W), signaalin taso maanpinnalla on n. 20 dB alle normaalin taustakohinan ja taajuus korkea (n. 1,5 GHz). Itse asiassa tekniikkaa tuntemattoman on vaikeata ymmärtää, miten yleensä data saadaan kohinan joukosta esille. Lisäksi tulee signaalin heijastumisilmiöt, jotka ovat tapaus- ja paikkakohtaisia asioita.

    Oma kokemukseen ja kokeiluun perustuva näppituntuma aiheesta on, että nykyiset herkät GPS-vastaanottimet toimivat yleensä _riittävän_ hyvin myös veneen/auton sisätiloissa. Tätä ei pidä liikaa yleistää vaan aina on syytä kokeilemalla varmistaa omassa kohteessa laitteiden toiminta. Ulkoantenni on tietenkin varmin vaihtoehto, mutta ei aina täysin välttämätön. On myös muistettava, että ulkoantennilla on myös omat heikkoutensa kuten elektroniikan altistaminen sääolosuhteille, kaapelointi ja liittimet sekä luonnollisesti hinta jne.

    Kokeilu tietenkin on laitetta hankittaessa hankalaa, mutta jotain suuntaviittoja asiasta saa lainaamalla käsivastaanotinta ja vertaamalla näkyvien satelliittine määrää avoimella paikalla ja sisätiloissa. Useinmissa laitteissa on myös signaalien tasoa kuvaavat palkit, niistä saa hieman osviittaa vertailuun. Usein näytöltä on luettavissa myös tarkkuustieto metreissä (EPE) eli ympyrän halkaisija, jonka sisällä ilmoitettu sijainti on todellisesta sijainnista. EPE on aina arvio, mutta sitä voi käyttää lyhyen aikavälin sisällä tehtyjen paikannustietojen luotettavuuksien vertailuun.

    ettei sateliitit ole suoraan ylhäällä vaan niitä on pitkin taivaanrantaa ja hyvinkin vinosta saa yhteyden. Jos veneessä on esim. tuulilasi niin sen läpi ei mitään ongelmia jos ei laita antennia katolle. Toimii 100% varmasti myös siinä kuten autossakin.

    Äänestä

Moi, muistakaa että GPS ei ole tutka eli sen kanssa ei tule ajaa liukuvarunkoisella normaalia matkavauhtia 20-30 s mikäli näkyvyys on esim. muutama kymmenen metriä. Turunmaan saaristossa sattui onnettomuus jossa virolaiset veijarit ajoivat kalastusaluksen kylkeen täyttä vauhtia hernerokkasumussa. GPS:n avulla he pysyivät kyllä väylällä mutta kas kummaa siitä ei näkynyt edessä ollut toinen alus...

Äänestä

Iso liuta löytyy fanaatikkoja, jotka suu vaahdossa melskaavat, varmasti toimii, takuulla toimii jne. jne.
Kulunutta lausumaa siteeraan "Herra, anna heille anteeksi, sillä he eivät tiedä mistä he puhuvat.!"

Äänestä
  • Sinulla on varmaankin esittää faktat oman uskosi perustaksi. Ole hyvä ja esitä ne tai ainakin omia käytännön kokemuksiasi. Niistäkin olisi enemmän hyötyä kuin toitottaa, että me muut emme tiedä asiasta yhtään mitään. Fanaatikoksi yleistäminen on aika rankkaa, mitä sellaisia piirteitä esim. noista minun yllä kirjoittamistani vastauksista pystyt osoittamaan?

    Äänestä

  • Ei tässä kukaan ole vaahdonnut, todennut vaan että toimiihan gps/plotteri veneen sisätiloissa. Tietysti se tulee asentaa lähelle tuulilasia. Sanoisin viellä että lasikuituveneissä se toimii missä vaan. Rautaveneet ovat asia erikseen. Mun plotteri toimii täysillä kentillä sisätiloissa sisäisellä antennilla. Ei se ole ikinä katkonut yhteyksiä. Sitäpaitsi nykyplotterit ovat todella herkkiä ottamaan kiinni satelliitit. Niin että takuulla toimii. Äläkä enää vaahtoa fanaatikko.

    Äänestä

  • AriT kirjoitti:

    Sinulla on varmaankin esittää faktat oman uskosi perustaksi. Ole hyvä ja esitä ne tai ainakin omia käytännön kokemuksiasi. Niistäkin olisi enemmän hyötyä kuin toitottaa, että me muut emme tiedä asiasta yhtään mitään. Fanaatikoksi yleistäminen on aika rankkaa, mitä sellaisia piirteitä esim. noista minun yllä kirjoittamistani vastauksista pystyt osoittamaan?

    loukkaannu, sinun kommenttisihan oli täyttä asiaa, ainakin signaalin heikkoudesta. Matalalla olevat satelliitit ne tippuvat pois, jos on vaimennusta välissä. Korkealla olevat tulevat paksunkin seinän läpi. Paikannustarkkuus heikkenee kun sivulta tulevat signaalit katoavat. Ei paikka irtoa kelvollisella tarkkuudella suoraan pään päällä olevia satelliitteja käyttäen. No zeniittiinhän ne eivät Suomessa nousekaan. Mutta pääidea on siinä, että signaali on niin heikko, etten ottaisi mitään ylimääräisiä vaimennuksia väliin. Jos tekee kehnon vertauksen televisioon, niin GPS on kuitenkin enemmän Digi-tv:n kaltainen. Vanhaa analogista kuvaa jaksoi katsoa vaikka minkälaisen lumisateen läpi, mutta digi-tv:n katsomishalut loppuu hyvin jyrkästi jos signaali menee heikoksi.
    Asenne, että eihän sillä tarkkuudella ole mitään väliä, kun ei sitä kuitenkaan ainoana navigointilaitteena saa käyttää, on kummallinen. Totta on, ettei saa käyttää ainoana navigointilaitteena, mutta en minä vaan viitsisi lainkaan kantaa mukanani vehjettä, jonka kanssa saa arpoa, että onkohan tuo nyt oikea paikka, vai onko satelliitisignaalit heikkoja. Mutta kukin taaplaa tyylillään...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


plotteristi kirjoitti:

Onko kenelläkään kokemusta, miten hyvin karttaplotteri toimii, jos gps-antennin sijoittaa veneen ajohyttiin? Gps-antennin sijoittaminen ulos ajohytin katolle tuottaa ongelmia, joten ajattelin asentaa sen sisälle niin, että antenni olisi mahdollisimman lähellä tuulilasia. Toimiiko?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu