Siis, nuorimmaiseni on laktoosi herkkä eli laktoositon ruokavalio ollut vauvasta asti.
Nyt n. 3kk ajan valittanut vatsa kipuja (varsinkin ruokailun yhteydessä), kuumetta on ollut kk sisällä 3 kertaa. Lääkäri epäili keliakiaa.
Onko kenelläkään kokemuksia tästä?
Nyt n. 3kk ajan valittanut vatsa kipuja (varsinkin ruokailun yhteydessä), kuumetta on ollut kk sisällä 3 kertaa. Lääkäri epäili keliakiaa.
Onko kenelläkään kokemuksia tästä?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Lapsemme valitteli ajoittain mahakipua, ruuan jälkeen tai iltaisin tms. Paino ja pituus ok, iho ja hiukset hyväkuntoiset. Keliakiavasta-aineverikoe paljasti, että vasta-aineita oli paljon ja tähystys (nukutuksessa) varmisti diagnoosin.
Ruokavaliota ei saa muuttaa ennen kuin tähystystulos on tehty. Jos viljatuotteet jättää tauolle, tulos on valheellinen eikä se ole kenenkään etu. Päiväkoteihin, kouluihin ym. pitää olla lääkärin todistus keliakiasta ennen kuin myöntävät gluteenittoman ruoan. Sinänsä ruokavalion noudattaminen on äärettömän tarkkaa, mutta tuotteita löytyy helposti niin kaupoista kuin ruokapaikoista. Ravitsemusneuvoja antaa kullanarvoista opetusta diagnoosin jälkeen.
Diagnoosi voi olla alkuun sokki, mutta uuteen tapaan ruokailla tottuu äkkiä. Lapsen terveys on kaiken A ja O. Olen onnellinen siitä, että omani kasvaa hyvin, vasta puhjenneet rautahampaat on ehjät (hoitamaton keliakia voi vaurioittaa kiilteen), lapsi on hyvinvoiva ja hyväkuntoinen.
Voimia!
Meillä on myös kokemusta keliakiasta. Lapsella oli pitkään ollut heikko hemoglobiini, väsymystä ja vatsakipuja. Tähystyksellä varmistettiin epäilyt keliakiasta.
Keliakia ei rajoita lapsen elämää kovin paljon mikäli sen hoidosta(=ruokavalio) huolehditaan. Ruoanlaitossa tulee olla huolellinen ja saatuja ohjeita mm. ruoka-aineiden oikeasta säilyttämisestä puhtaassa ja gluteenia sisältävistä tuotteista erillisessä paikassa tulee noudattaa. Keittiö kannattaa pitää siistinä ja ruoanlaittovälineiden puhtaudesta on huolehdittava.
Kaupoissa on nykyisin paljon gluteenittomia leipiä, jauhoja/jauhoseoksia ym. tuotteita tarjolla. Ne maistuvat hiukan erilaisilta kuin normaalit tuotteet, mutta niihin tottuu nopeasti ja pienissäkin kaupoissa saattaa olla yllättävän hyvät valikoimat. Eineksistä on aina muistettava tarkistaa, sisältyykö niihin gluteenia.
Kannattaa myös selvittää voiko lapsenne syödä puhtaasta kaurasta valmistettuja tuotteita. Meillä kaura ei ole aiheuttanut oireita ja mm. kaurapuuroa ja kauraleipiä on syöty. Herkimmille keliaakikoille kaura ei kuitenkaan sovi.
Koulut onneksi tarjoavat gluteenitonta ruokaa, joten kouluruokailu ei ole ongelma. Muutoin ulkona syödessä on oltava tarkkana sen suhteen, missä syödään ja millaisissa oloissa tuotteet valmistetaan. Useimmissa ravintoloissa on tarjolla gluteenittomia ruokalajeja.
Keliakiadiagnoosia ei kannata pelätä, se ei merkitse maailman loppua. Sopeutumista toki vaaditaan ja koko perheen on ymmärrettävä, ettei leivänmurusia voi ripotella ympäri keittiötä.:)Kannattaa myös huomata, että edellinen vastaaja puhui täyttä asiaa huomauttaessaan, ettei ruokavaliota tule muuttaa ennen diagnoosia!