Tämä tosikertomus pitäisi saada elokuvaksi. Olen varma, että vetäisi katsojia kuten elokuva "Raja 1918".
Itse tarinaan (siis tosikertomukseen)..., joka alkaa vuodesta 1936 elokuisesta Viipurista ja Tuomiokirkosta.
Oltiin juuri aloittamassa YLE:n radio-jumalanpalvelusta, joka tulisi kuulumaan koko Suomeen. Ylen musta-radio-auto oli parkeerattu kirkon viereen.
NMKY:n matkasihteeri Bertel Törmävaaran aloitti radioidun saarnan Viipurin Tuomiokirkossa. Kesken saarnan henkilö nimeltä Mikko Reponen, joka nähtävästi oli ollut haltioitunut elävästä julistuksessa, astui esiin ja kuuluvalla äänellä profetoi täpötäydessä kirkossa: "Tämä kirkko tuhotaan ja kaupunki hävitetään". Hän lausui myös parannukseen kehottavia sanoja. Tämä kaikki kuultiin radiossa koko Suomeen. Hänen esiintymisensä ei kestänyt kauan, mutta aiheutti tietenkin melkoisen hämmingin ja melko pian kirkon vahtimestarit raahasivat Mikkoa ulos. Mikko huusi vielä, että tästä kirkosta ei jää kiveä kiven päälle.
Kuva Viipurin tuomiokirkosta ennen sotaa..
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b e/Vyborg_Cathedral.jpg/300px-Vyborg_Cathedral.jpg
http://www.viipuri2000.vbg.ru/hautaniemi/ov_set25l.jpg
http://fi.wikipedia.org/wiki/Viipurin_tuomiokirkko
ja sodan jälkeen.. tänä päivänä pelkkä hiekkakenttä.
http://koulut.tampere.fi/ristinarkku/uskontonettiet/yra uskokuvat/kirkot/luterilk/agricola/sirut.jpg
Mikko Reposen profetia Viipurin hävityksestä ja Viipurin tuomiokirkon tuhosta elokuussa 1936 toteutui osittain 4 vuotta myöhemmin ja täydellisesti vasta 10 vuoden kuluttua. Mikko teki paljon muutakin erikoista, kuten jouduttuaan Viipurissa putkaa tai myöhemmin junamatkalla Sortavalaan, mutta niistä ehkä myöhemmin lisää.
Tässä vielä erään aikalaisen muistelmaa Mikosta...
Mikko Reponen, karjalaisten profeetta, on eräs niistä hengellisen kentän hahmoista, joita liikuttuneena muistelen. On kulunut 31 vuotta (kirjoitusvuosi 1967) siitä, kun hän keskeytti papin saarnan Viipurin tuomiokirkossa. Olin
silloin jo muuttanut Viipurista Poriin. Olen vain saanut kuulla tapahtumasta ja todennut, että
Ollessani Porin kirkkoherrana Reponen evakkona tuli minua tervehtimään. Hänellä oli silloinkin profeetallinen sana hallussaan. Elettiin jatkosodan aikoja. Vallitsi vielä valoisa luottamus sodan onnelliseen kehitykseen. Mutta Reponen lausui selvännäkijän tavoin saksalaisia tarkoittaen: "He jotka nyt ovat meidän ystäviämme, tulevat meidän vihollisiksemme."
Siirryttyäni uudelleen Viipuriin 1943 en tavannut Reposta. Häneltä oli kielletty sota-aikana pääsy Viipuriin, koska pelättiin hänen aiheuttavan paniikkimielialaa.
Rovasti Santavuori s. 56 K. Mikkosen toimittamassa kirjassa: MIKKO REPONEN VIIPURIN PROFEETTA Suomen
kohtalon apostoli. Kuva ja Sana 1967.
Toteutunut!
Viipuri 1936 elokuu
elokuvaksi ?
2
1553
Vastaukset
- mikäs siinä.
Ei muuta kuin etsitte pätevän elokuvakäsikirjoittajan käsiin ja mars ohjaajan/tuottajan puheille.
- ---
Kiva tarina, jolla tuskin on kovinkaan paljoa todellisuuspohjaa. Elokuvaksi astihan moisesta ei todellakaan ole, vaikka elokuvat pääsääntöisesti fiktiota ovatkin. Korkeintaan joku pikku uskonlahko voisi tällaisesta innostua. Tai sitten Reposesta käsikirjoitetaan jonkinlainen sota-aikojen Nätti-Jussi, naistenkaataja, puhuja, kotitarvekoomikko yms. Mutta ei kannata odotella, ei tuollaisesta elokuvaa tule koskaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan
Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs481271- 1581087
- 61942
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli179747Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.
Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää27746- 8742
Ollaanko me tyhmiä mies?
Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä51741- 11729
- 346708
Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla
Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti78665