Vieläkö vaikutat tällä foorumilla? Tarvitsisin kipeästi TAAS apuasi. Nyt pitäisi vaihtaa lämppäriin hehkusarja vai mikä se nyt oli. Sain paketin ostaessani ohjeet vuodelta 1988 mukaan, mutta jos suinkaan jaksaisit tulkata niitä minulle, olisin jälleen kiitollinen. Luulen, että onnistun hyvin pitkälle purkamaan itsenäisesti tarvittavan pitkälle, mutta muistelen että olet täällä palstalla joskus hieman varoitellut työn hankaluudesta.. Joten jos suinkaan viitsit..
Ja mallihan oli wallas 1600
Kiitos!
Ja mallihan oli wallas 1600
Kiitos!
Vastaukset 3
Vanhimmat
Moi vaan! Homma ei ole vaikea, on vain pikkuisen työläämpi kuin muissa johtuen rakenteesta. Itse poltinhan on samanlainen kuin muissakin. Meikäläinen on menetellyt seuraavasti osin siitäkin syystä, että näin saa samalla puhdistettua koko värkin pölystä yms. Jos teet samoin, voit aloittaa irroittamalla lämmönvaihtimen. Se on kiinni yhdellä tai kahdella (en muista kummin) ruuvilla lämppärin takasivulla. Siellä on pitkittäissuuntainen hahlo(t?). Nyt kun työntää lämmönvaihdinta hiukan ylöspäin, on se nostettavissa pois polttimen kauluksests. Sen voi puhdistaa paineilmalla. ÄLÄ yritä polttaa nokea pois; putki on alumiinia ja sulaa helposti siinä touhussa. Sitten irroitetaan polttimen alapäästä se mutkalla oleva kumiputki. Seuraavaksi pitäisi saada puhallinpalkki irti. Siinä touhussa pitää irroitaa elektroniikkakortti ja muutama 5mm:n mutteri. En tässä pysty muistinvaraisesti antamaan aivan tarkkoja ohjeita mutta kyllä se katselemalla selviää. Palkki nousee jokatapauksessa yhtenä kokonaisuutena ja 5mm:n kierretangon pätkät jäävät lämmitinrunkoon. Loppu onkin sitten normaalia Wallastekniikkaa: polttoaineputki pumpusta kahdella 12mm:n avokita-avaimella irti ja poltin purkuun. Anteeksi, jälkijäähdytystermostaattihan piti vetää polttimesta jo elektroniikkakortin irroituksen yhteydessä. Voit halutessasi irroittaa koko polttimen, se on vain ruuveilla kiinni. Huoltosarjan mukanahan tulee varsin selkeä läpileikkauskuva. Huomaa, että reikälieriössä on vain yksi muita isompi reikä, kuparijohdin tulee siihen. Kasatessa linjaa se huolellisesti ulkovaipan reiän kanssa. Katso että se lämmönjohdinkuparilanka on ehjä eikä palanut ohueksi ja/tai poikki. Jos joudut uusimaan termostaatin, ota huomioon, että käytössä oli kahta tyyppiä, NTC ja mekaaninen. Yritä pärjätä, ei se mikään henkimaailman homma ole. Kysy lisää tarvittaessa, vastaan mielelläni. Jonkun päivän viive voi kyllä tulla, koska itsekin tulee pyörittyä tuolla vesillä.
En päässyt loppuun asti. Sain kyllä hienosti purettua, elektroniikkakortinkin. Mutta mitä tarkoitat puhallinpalkilla? Sitäkö puhallinta mikä on elektroniikkakortin alla? Mietin sen poistoa, ja näytti kovasti olevan purkamattomissa ainakin etupuolelta, mutta tosiaan poltinta en saanut purettua polttoaineletkun ollessa kiinni. Eli olenko ymmärtänyt oikein, mutta en osaa toimia?:D
Puhallinpalkki tarkoittaa koko puhallinhelahoitoa. Elikkä siinä lähtevät kerralla kaksi raitiailmapuhallinta ja se alimmainen, joka on paloilmapuhallin, siis se josta lähtee se mutkaputki polttimelle. Muistelen palkin olevan kahden tai kolmen 5mm:n mutterin irroituksen takana. Palkki saattaa olla vähän tiukassa, jolloin päätylevyt voisi löysätä/irroittaa.