paljonko lkv:n kierto saa soutaa edes takaisin.minulla aika noin 5minuuttia jolloin säätimestä ei kuulu voimakasta nakutusta .samoin lattialämmitys kiinni auki,jolloin menee yli asetusarvon , eli suntti taas kiinni.kierrossa olevan veden jäähdyttyä taas auki,kylmillä ilmoilla jatkuva soutamjnen .
danfoss kaukolämpö keskus
mitenköhän
104909
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
epäselvemmin asiaasi ilmoittaa?
eli,lämpimänkäyttöveden asetusarvo 55,tipahtaa 53:een ,aukasee suntin,nousee 57 jolloin taas kiinni,laskee muutamassa miinuutisssa 53:een.lattialämmityksessä,jos on esim.kova pakkanen ja menoveden asetus on esim.30 ,laskee 28.aan jolloin suntti aukeaa .menovesi saattaa nousta hetkellisesti 35-39 .. suntin mennessä kiinni alkaa taas jäähtyminen.eli luulis näitten säätimien hakevan asetusarvot eikä soutavan edestakaisin.miten energian kulutus
ovat aina olleet tuollaisia... vaihda oumaniin, kotimaista laatua.
Ei niiden säätimissä mitään vikaa ole.
Tarkista ensin venttiilien Kv-arvot (lukee venttiilin rungossa)
Omakotitalossa käyttövedelle Kv-1,0 ja lättialämmitykselle Kv-0,25 tai Kv-0,4
Jos sinulla on eri kokoiset venttiilit, niin pyydät että vaihtavat takuuseen OIKEAN KOKOISET venttiilit. Jos ei muuten onnistu, niin ota yhteyttä paikalliseen energiayhtiöön.
Käyttöveden asetus-arvo pitäisi palautua 2 minuutin sisällä muutoksesta ( esim. hanan avaamisesta)
Käyttövesi saa huojua 2 astetta asetusarvosta. Eli 53-57 välillä välillä.
Epäilemättä olet saanut liian väljät venttiilit. Käyttövesi on ilmeisesti aonakin Kv-1,6 ja lämmitys Kv-0,4 tai sitä isompi.
lkv:n ventiilissä panta jossa tyyppi vm 2 kvs 1,6 dn 15 pn 25 tmax 150*c vesipatterissa dn 15 pn 16 kv 0,4 lattialämmityksessä epäselvästi, mutta kv 0,4?.mikä on se aika jos käyttövettä ei oteta eli pelkkä kierto ,jolloin ei tapahdu säätämistä .ääni säätimessä tosi kova nakuttava ääni ,kuuluu oleskentelutiloihin turhan voimakkaana.
Kv-arvo on Ventiilikapasiteetti(m3/h).
Käyttövedessä (ilman paine-erosäädintä) Kv-arvo 1,6 on yleensä liian suuri. Sinulla on juuri tuo Kvs- 1,6 niin kun arvelinki.
Lattialämmityksen oikea arvo riippuu lämmitystehosta, joskus Kv-0,4 on liian suuri, ehkä juuri sinunkin tapauksessa?
Pelkän lämpimän käyttöveden kierron ollessa päällä saa säätö huojua 2 astetta asetusarvosta ( 55), kova ääni johtuu siitä että venttiilissä on vikaa. Joko se on kulunut, koska se joutuu säätämään koko ajan (on liian väljä) tai siinä on rakeenteellinen vika, roska venttiilissä yms.
Normaali tilanteessa, hanojen ollessa kiinni, venttiilin naksahtelee sillon tällöin (säätää) ja ääni on hiljainen. Ei todellakaan kuulu teknisestä tilasta ulos...
Katso kaukolämmönkytkentakaaviota, joka on joko lämppärin seinällä tai jossain talon huoltokirjassa:
Paljonko suunnitelmissa venttiilien (TV1=käyttövesi TV2=lämmitys)KV-arvot pitäisi olla?
Paljonko ko. venttiilien painehäviöt ja virtaamat on?
Paljonko on lattialämmityksen teho?
Onko kaukolämpötarkastukset suoritettu?
Mikä malli mahtaa olla kyseessä? Hertta100,112,102?
Onko paketissa paine-erosäädintä ja mikä mahtaa olla paine-erò?
Onko ennen toiminut ok?
Nakseestaa/paukkeesta en osaa mitään sanoa, mutta...
yleensä paketin virittäjä (laitetoimittaja tilaa) virittää paketin, että toimilaite (moottoriventtili) ei souda, mikä on toimilaitteen iälle hyväksi. Omakohtaiset kokemukset kertovat, että joskus venttiilit on ylimitoitettu ja tällöin syy on LVI-suunnittelijan. Tällöin loppuasiakkaalle, ei kerrota mitään ja tehdään toimilaitteen "oloarvosta" mahdollisimman stabiili.
Tämä siis käytännössä. Itse 2 vuotta omaa firmaa pyöritellen, olen asian avoimesti kertonut asiakkaalle ja sanonut, että kääntyy mitoittaan puoleen.
En tunne kovin hyvin danfoss säätimiä, mutta kyllä lievästi isommankin venttiilin saa säädettyä stabiiliksi P ja I-aikoja säätmällä, poikkeus käyttövesi jossa sallitaan -5 asteen heittely, mutta tarkistaa kiertääkö lämminvesi. lämmitysverkosto ei pitäisi huojua tai sitten on p ja I ajat vääriä
Kaukolämmitetyssä talossa sallitaan 2 asteen vaihtelu asetusarvosta.