Jollapurjehtija

Olen useasti ollut yhden kaverin köliveneen kyydissä mutta se ottaa kaaliin kun sitä isoapurjetta pitää reivata vähän väliä.

Miksi sitä isoapurjetta pitää reivata koko ajan? Eikö sitä voi skuutillä säätää/löysätä niin kuin jollissa tehdään?
1466
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Miksi autossa vaihdetaan vaihteita koko ajan? Miksei voi ajaa isoimmalla vaihteella koko ajan?

Reivaaminen ei ole pakollista, mutta se saattaa olla järkevää.
Reivaamisen voi tehdä etukäteen jo laiturissa, jos tuntuu vaivaloiselta merellä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nykänen .. kirjoitti:

Olen useasti ollut yhden kaverin köliveneen kyydissä mutta se ottaa kaaliin kun sitä isoapurjetta pitää reivata vähän väliä.

Miksi sitä isoapurjetta pitää reivata koko ajan? Eikö sitä voi skuutillä säätää/löysätä niin kuin jollissa tehdään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu