hinnan nousu ei vähennä kulutusta

Oli aika hölmö päätös nostaa polttoaineveroa.

Polttoaineen hinnan nousu ei vähennä kulutusta vaan siirretään tuotteiden hintoihin, vuokriin, palkkoihin ym. ja kulutus pysyy ennaallaan tai kasvaa.
7474
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kyllä päristely jatkunut samaan malliin... Ja toiminta huoltoasemilla myös, ensin kauhistellaan hintaa, mutta kyllä tankki täytetään, meneekö siihen nyt 5 euroa enemmän? Mitäpä tuosta...

PK-seudulla hinta vielä pyörii 1,5 molemmin puolin, mutta maaseudulla 1,70...1,80 hinnat jo tosiasia. Ajatelkaa heillä ei ole vaihtoehtoa, se on sitten pois muusta kulutuksesta.

Äänestä
  • Kipuraja? Mikä se on?
    -töissä on pakko käydä
    -kaupassa on pakko käydä
    -kotopuolessa on melkein pakko käydä äitimuoria katsomassa. Junaan vaihto tulee ajankohtaiseksi sitten, kun bensan hinta > (junalippu kummassakin päässä kulkeminen asemalle vaivanpalkka aikataulutuksesta ja kyytimisestä)

    Suomessa suurin osa henkilöautoliikenteestä on nimenomaan työssä ja kaupassakäyntimatkoja, joista on hankala pihistää. Mökkireissujen tekoa bensan hinta saattaa hieman hillitä, ja samoin (toivottavasti) korttelirallia.

    Äänestä

Tyypillinen 2000-luvun lopun suomalainen taajama-asukki tekee alle kilometrin mittaiset kauppa-matkansa autolla, vaikka kerralla ei haeta kuin enintään yhden päivän tavarat. Jos polttoaine olisi kallista, kaupassa käytäisiin 2 kertaa viikossa ja samalla reissulla hoidettaisiin mahdolliset asiat pankissa, postissa, kirjastossa, verotoimistossa, poliisiasemalla, apteekissa jne.

Jos polttoaine olisi kallista, lapset menisivät harrastuksiinsa kävellen, bussilla ja polkupyörällä. Harrastukset valittaisiin sen mukaan, että se on mahdollista.

Jos polttoaine olisi kallista, Kaivaria ei kierrettäisi avoautoilla kattoa alhaalla eikä pikkukaupunkien toria pakoputkiviritteisellä Civicillä Wunderbaumit keikkuen.

Jos polttoaine olisi kallista, 25-vuotiailla tradenomeilla ei olisi työsuhdeautoja.

Jos polttoaine olisi kallista, vain aniharva ostaisi maastureita ja tila-autoja.

Jos polttoaine olisi kallista, nopeudenvalvonta olisi maanteillä tarpeetonta.

Jos polttoaine olisi kallista, käytetyt moottoriveneet olisivat halpoja.

Jos polttoaine olisi kallista, myytäisiin enemmän moottorittomia kelaleikkureita kuin päältä ajettavia pienoistraktoreita.

Mutta kun se ei ole, niin se ei vielä näy kulutuksessa.

Äänestä
  • Jos polttoaine olisi kallista, maantiet eivät kesäaikaan täyttyisi niistä huojuvista lasikuitukopeista, joita alempi keskiluokka hinaa autonsa perässä ympäri Suomea.

    Äänestä

  • Päätin yhdistää mainitsemasi kauppareissut, toimii hyvin.

    Töihin menen nyt pyörällä, 7 km

    Maastureiden kysyntä romahtanut USA:ssa, täällä kysysyntä on ollutkin suhteellisen pientä.

    Perämoottoriini meni viime kesänä 20 l bensaa, olisin ostanut vaikka litra maksaisi 10€. En vaihtaisi puutarhatraktoria kelaleikkuriin vaikka bensiini maksaisi 20€/l, lopettaisin ennen nurmikon leikkaamisen kokonaan.

    Kaivaria kierretään avoautolla vaikka bensa maksaisi 10 € / l

    Kulutus on jo laskenut esim. Jenkeissä kulutus tippunut edelliseen kuukauteen verrattununa yli prosentin. Analyytikot ennustavat jopa 5 %:n laskua lähi kuukausina.

    Kyllä hinta vaikuttaa kulutukseen.

    Äänestä

menetellä niin että jokaisella jolla on henkilöauto rekisterissä, saisi oman kunnan alueella bussilla matkustaa ilmaiseksi, sillä jo auton omistaja maksaa valtiolle kulut moninkertaiseti kaikenlaisina maksuina ja veroina. Muuten joka paikkaan mennään omalla autolla. Itse kävisin vaikka elokuvissa sitten bussilla, nyt kannattaa mennä omalla autolla, sillä matkaa on edestakaisin 30km ja bussi maksaisin n. 5 eur.

Äänestä

Autoilu ei vähene, mutta köyhät sen kun vaan köyhtyvät.

95E maksaa eräällä asemalla nyt tällä hetkellä
1,569 x 50 lit = 78,45
Viime vuonna tähän aikaan, sama tankkaus samalta asemalta:
1,359 x 50 lit = 67,95

Juu, kymmenen euroa kalliimpi on tankkaus jos tankki on 50 litraa iso. Onhan se iso harppaus ylöspäin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


................... kirjoitti:

Oli aika hölmö päätös nostaa polttoaineveroa.

Polttoaineen hinnan nousu ei vähennä kulutusta vaan siirretään tuotteiden hintoihin, vuokriin, palkkoihin ym. ja kulutus pysyy ennaallaan tai kasvaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu