Onko kaikilla kilpikonnilla salmanellaa , kun yksi minun ystäväni sanoi että vain sellaississa kilpikonnissa on salmanellaa jotka elää luonnossa ,mutta halusin vielä varmistaa asian.
Salmis
1
412
Vastaukset
Salmonella on kilpikonnan luonnollinen suolistobakteeri, eli jos kilpikonnalla on salmonellasta ihmiselle vaarallinen muoto, se ei itse ole sairas. Salmonellasta on siis olemassa monta erilaista muotoa, kaikilla konnilla ei ole niitä kaikkia, eikä niin ollen kaikilla konnilla ole ihmiselle vaarallista salmonellaakaan.
Konnanpoikanen hankkii suolistobakteerinsa aivan pienenä syömällä vanhemman konnan ulostetta, eli kaikilla konnilla on salmonellasta jokin muoto. Jos ei olisi konna ei pystyisi hyödyntämään ravinnostaan kaikkia ravintoaineita.
Salmonellaa ei kuitenkaan tarvitse pelätä mitenkään sairaalloisesti :) normaali käsihygieniasta huolehtiminen riittää. Peset siis kätesi käsiteltyäsi konnia ja yleensä ottaen aina ennen kuin syöt jne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663412Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463222Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1282887- 462589
- 311973
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271860- 481646
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä871525- 391340
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k391331