Niin tosiaan, paljonko olette suunnilleen tuhlanneet rahaa äitiysvatteisiin? Itseä alkoi hirvittää kun aloin laskemaan paljonko olen tuhlannut niihin rahaa!
Paljonko mennyt rahaa
äitiysvaatteisiin?
141002
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Mukavampi niitä on pitää kuin esim. miehen vaatteita =) ja onhan suurin osa niistä laadukkaita, kestävät tulevatkin raskausajat jos niitä siunaantuu.
esikoista odottaessa ei mennyt kun parikymppiä.. nyt odotan toista ja olen huudellut huutonetistä äitiysvaatteita, sieltä saa halvalla :)
220e. Ostin kahdet äitiysfarkut, yhden alle mahan (alkuraskaudessa hyvät) ja yhdet loppuraskaudessa mukavammat päälle mahan. Sitten ostin vielä 2 kesähametta, toinen (farkkuhame) maksoi 80e ja toinen (pellavahame) 60e. T-paitoja olen kans ostanut, mutta en raskausmalleja, kun nyt on ihan tavallisissakin vaatteissa tunikoita jotka menee hyvin päälle, niitä en laske kulunkeihin. Olen käyttänyt tavallisia alushousuja. Loppukesästä tarvii sit ehkä vielä iltapuvun yksiin juhliin, mutta sellaisen ajattelin vuokrata, mahtanee maksaa n 50-80e se vuokraus sitten.
meni varmaan pikka päälle sata euroa ja nyt sitten olen saanut kaikilta äideiltä omani ja heidän vaatteet joten tuskin enää muuta kun muutaman paidan saatan ostaa ja ehkä yhdet farkut? Näkee sitten.
Omilla mennään arkena ja töissä käytän jo äitiyshousuja sillä istuessa alkaa normi vaatteet painaa kasvavaa massua.
Jos jostain löytyy joku bueno hellemekko niin se on kyllä pakko saada talteen.
Olen ostanut kahdet farkut, mulla mahan päälle tulevat oli hyvät alkuraskaudesta myöhemmin olen pitänyt allemahan-mallia. Sitten ostin vajaamittaiset housut tähän kuumempaan loppuaikaan.
Paitoja olen ostanut 2 pitkähihaista, yhden topin ja kolme t-paitaa. Ja vähän aika sitten hommasin vielä masutuubin joka on ollut kätevä (pitää housut paremmin ylhäällä ja estää mahan vilkkumisen).
Edullisen takin ostin keväällä kun vanhat ei mahtuneet. Vielä tarvitsee ostaa todennäköisesti yksi mekko tulevia juhlia varten.
Vanhoja tavallisia paitoja on tullut sitten lisäksi pidettyä, sellaisia tarpeksi väljiä mitkä on menneet päälle.
Niin ja isompia alushousuja ja rintaliivejä on joutunut myös ostamaan useammat. Olen ostanut jo valmiiksi imetysliivejä joita olen tässä odotusaikana pitänyt.
Mitähän arvioisin maksaneen kaikkiaan, sanoisin noin 320 euroa tuleva mekko noin 30 euroa. Olen ollut koko isomman mahan ajan työttömänä, jos olisin ollut töissä jossain ihmisten ilmoilla niin olisi tarvinnut ostaa enemmän vaatetta.
ei liulan liulaa oo menny. äitini osti mulle imetysliivit ja teki yksistä vanhoista farkuista mammamallin, eli ompeli etuosaan resorin, muuten oon sopinu vanhoihin vaatteisiini.=)
mennyt 40€ ohkaisiin kesähousuihin H&M.
Juhlavampi lyhythihainen kauluspaita 15€ H&M.
Masutuubit 2kpl 13€.
Mustiin sterch housuin 40€ myös jotka hajosivat päivä oston jälkeen molempien takataskujen vierestä ja nämäkin H&M:n housut.
Eli yht 108€ mennyt ja vielä tarttis ostaa kesämekkoa ja uimapukua/bikiniä. Ja luultavasti myös jotkut housut.
H&M:ssä on meinaan paras löytämäni valikoima äitiysvaatteissa. Viimeisin housu ostos kyllä harmittaa mutta vahingossa kun kuitinkin pois heitin ei auta kuin lanka ja neula käteen ottaa.
Olen saanut yhdet farkut, yhdet sammarit, ohuen neuleen ja yhden kauluspaidan. Sekä kahdet pikkuhousut. Kaikki siis äitiysvaatteita.
Hyvin olen pärjännyt omilla strech kesämekoilla kun menevät masun alle ja jos ei ole tarpeeks pitkää paitaa, niin laitan tuubin kun löytyy mustana ja valkoisena.
0e tai no ostin esikoisen ja kolmannen aikana imetysliivit...menekki 15e about. mut muuten en ole yhtäkään äitiysvaatetta kolmen kohdalla ostanut enkä osta neljännenkään aikana, muutenkin käytän löysiä housuja tms niin miksi enää ostella
niin sitten noin 25 euroo. Muuta en ole raskauden takia ostanut. Nyt ajattelin ostaa uuden mekon, kun pitäisi parit kesäjuhlat käydä ja hienommat mekot ei mene päälle. Tosin keväällä ostin uusia kesävaatteita sen mukaan, että mahtuvat päälle pitkään ts löysiä ja napillisia, nauhallisia jne
Ainoastaan farkut on jääneet sivuun, kun niissä vyötärö ei anna periksi, samoin muutama paita, jotka ovat jääneet liian lyhyiksi. Jos ostais tuubin, niin vois niitäkin taas pitää.
Esikoinen on nyt 6 kk ikäinen ja raskausaikana ostin tasan yhden vaatekappaleen: kunnolliset rintaliivit. Paino nousi koko aikana "huimat" 7 kg. Farkkuihin en mahtunut, mutta enin osa puseroista ja muista housuista oli sopivia ihan loppumetreille asti.
En oikein ymmärrä kuinka jotkut mahtuvat vanhoihin vaatteisiinsa. Mulla alkaa olemaan raskaus loppusuoralla ja mitkään vanhat housut, hameet taikka mekot eivät mahdu päälle. Jotkin paidat mahtuvat mutta eipä niitäkään oikein viitsi venytellä piloille. Painoa on tullut huimat 8 kiloa. Maha alkoi näkymään jo viikon 10 jälkeen ja silloin otin jo mammafarkut käyttöön.
Mulla tuntuu kyllä lantiokin levinneen vaikka ei siihen hirveästi läskiä ole tullut.
Ei toivoakaan, että mahtuisin ei-mamma-alaosiin :) Paidat ja mekot kyllä suurin osa mahtuu, mutta eipä juuri muuta. Ehkäpä jotkut gollege-housut menis, mutta niitä en tykkää käyttää normaalistikaan niin ei kiitos kyllä nytkään.
Just jouduin ostaa viikonloppuna vielä toiset sellaset h&m:n caprit, joita tuolla toisessa viestissä jo kehuin suunnilleen maasta taivaisiin, kun ne oli enää ainoot housut mitkä meni kunnolla mahan päälle ilman että näyttäisin liian pieneltä makkarankuorelta =/
Muuten en ole minäkään turvonnut tai paisunut (kiloja kylläkin tullut jo n. 16), mutta tosiaan masu kasvanut nyt hetkessä ihan hirmusesti.
Ensimmäiset äitiysvaatteet ostin jo kauan ennen kuin niitä edes tarvitsin, tammikuun alennusmyynneistä. Farkut, hame, kietaisupaita ja kahdet sortsit yht. n50€ (norm. jo pelkät farkut melkein tuon verran!) Stockalta ostin mustat housut ja pari imetyspaitaa, myös nämä kantisalesta :) yht. n60-70€ (??)
Kirpparilta olen ostanut kahdet housut, farkut 8€ (äiti oli ostanut mulle samanlaiset 6€:) ja pellavahousut 2€. Viikko sitten ostin h&m:n caprit (25€, nää on jo mun lempparit:) ja pari hihatonta toppia yht. n15€.
Olen myös saanut siskolta pari imetyspaitaa, ne vaan on kokoa s ja minä m-l että saa nähdä mahtuuko vielä jossain vaiheessa päälle :D
Imetysliivejä en ole vielä ostanut (niihin taitaakin sitten upota rahaa ihan kiitettävästi), mutta parit tavalliset, normaalia isommat tosin ;) olen joutunut ostamaan. Nekin tietty alesta, yht. n20€.
Eli onhan tuota kulunut, vaikka suurimman osan olenkin ostanut alennusmyynneistä. Toivotaan että vaatteille tulee käyttöä vielä ainakin toisenkin kerran :) ja ainahan hyväkuntoisista vaatteista saa kirpparilla jotain takasin..
Nyt hellekeleillä olen ollut kotosalla vaan aamusta iltaan biksut päällä aurinkoa ottamassa ja kun on tarvinnut lähteä liikenteeseen niin erilaiset kesämekot (onneksi suurin osa vanhoista mahtuu päälle) on helppo ja mukava valinta :D Tai sitten ne mun lempparicaprit ja joku toppi :)
Itselläni ainakin on mennyt noin 50€, paljon olen saanut sitten sisaruksilta ja ystäviltä lahjaksi mammavaatteita. Tämä tietysti auttaa rahallisesti paljon. Ainoastaan kahden housut ovat olleet käytössä joista toiset eivät edes ole mammahousut. Mammapaitoja sitten löytyykin ainoastaan 2 kpl, muut paidat olen löytänyt etsiessäni pari kokoa suurempia paitoja. Siinä olen säästänyt pitkän pennin, sillä, mammapaidoista pyydetään aina extrahintaa.