riisseli

Onks mielipiteitä/kokemuksia diisselin voiteluominaisuuksista.Oma chevyni nyki ja asian korjasin dieselin lisäaineella joka putsas ja voitelee pumput suuttimet.Viat korjaantui.Kuulin et varsinkin talvilaatu on niin kuivaa et kannattaa lisätä 1dl/50l synteettistä 2t öljyä voiteleen näin lisätään huimasti elinkaarta polttoainejärjestelmään?
1701
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Ainakin nesteen, tai mikä v...n vorttumi se ny sitte olikaan, dieseli ja m-polttoäljy ovat talvilaatuina niin kuivia, etä 2-t öljyä pitää lisätä. Öljyn pitää olla korkealuokkaista, esim. moottorisahaan tarkoitettua 2-t öljyä joka on tuhkautumatonta eikä näin ollen karstoita konetta ym. maksaa öpaut 3-4 öroo/litra. Pikkusen pienempikin määrä riittää kuin 1dl/50l, mutta riippuu pikkusen koneestakin, erityisesti pumpusta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kepa kirjoitti:

Onks mielipiteitä/kokemuksia diisselin voiteluominaisuuksista.Oma chevyni nyki ja asian korjasin dieselin lisäaineella joka putsas ja voitelee pumput suuttimet.Viat korjaantui.Kuulin et varsinkin talvilaatu on niin kuivaa et kannattaa lisätä 1dl/50l synteettistä 2t öljyä voiteleen näin lisätään huimasti elinkaarta polttoainejärjestelmään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu