AIKAVARKAAT

Syy nykyisenkaltaiseen rikollisen mielenterveyspolitiikan esillä oloon on perinteissä roikkuminen
ja oman työpaikan eteen tapahtuva politikointi. Suurta osaa kansasta on aina helppo huijata pikkuasioissa. Eihän kaikkia asioita kukaan ehdi tiedostamaan ja elämässään selvittelemään.

Ehdotukset menevät läpi jos vain joku psykiatri toteaa mielenterveyssektorin kaipaavaan
taas lisääveromarkkoja, sillä suurin osa kansasta on opetettu pelkäämään mielenterveyspotilaita.

Perinteisestihän vain pientä osaa kansasta on pidetty kahleissa kokoikänsä. Nyt mielenterveyssektori on paisunut aivan toisenlaiseksi.Silti suurin osa kansasta elää yhä illuusiossa, jonka mukaisesti
kuvittelevat mielenterveysongelmien viittaavan rikollisuuteen tai siihen että hullut tekevät mitä vaan vaikka suurin osa on täysin normaalejakansalaisia jotka vain tavalla tai toisella on joko haketuneet ehkä moni kuitenkin pakotettu pakkohoitopäätöksellä hoitoon. Asiasta ei kuitenkaa ole saatavilla
mitään tietoa lehdistossä koska jos sinne tulee asiaa se on valmiiksi propagoitua hoitohenkilökunnan näkökulmaa ja valmista markkinointia. Ilman riittävää tiedottamista
suuri osa kansasta ei varmasti halua tuhalta aikaansa ja yrittää muuttaa käsityksiään asiassa.
Pelolla myydään siten vuosittain valtavia hoitobudjetteja.

Tulisi ymmärtää,että mielenterveyssektori toimii samalla logiikalla kun kaikki muutkin markkinat. Kun kerran pirulle on annettu jo pikkursormi niin se vaan pyytää aina vaan lisää.Alalla olevat ihmiset haluavat tietysti laajentaa
markkinoita, jotta oma turvallisuudentunne olisi mahdollisimman hyvä.

Jos sairaaloista luovutaan on se näennäinen toimi.Tilalle tulevat vankileirit ja
mielenterveysslummit, jolloin valheen määrä vielä lisääntyy mutta se on helpompi peitellä kun hakee nyt tuplabudjettia ja muka demokraattisemmin perustein.Suurinosakansasta tulee huijatuksi koska lehdistökään ei asiasta kirjoita.

Oikeasti monet ihmiset ovatkin vain pahoja. Pahuus pesii erityisesti välinpitämättömyydessä ja haluttomuudessa kasvaa ihmisenä. Erityisen pahoja ovat ihmiset jotka haluavat työskennellä
perinteitä vaalien. Hehän haluavat toistaa historiaa ja historiallisia vääryksiä. Hyi olkoon!
Poliitikot,jotka eivät toteuta edullisia, totuudellisia ja demokraattisia muutoksia ovat kuitenkin vielä enemmän vastuussa.

Asian ympärillä hyysäävät virkamiehet ovat
tekevinään mukama tärkeää työtä vaikka se mitä he tekevät on herkempien ja heikompien ihmisten syrjäyttämistä valvointakeinoin. Toki nämä haaskalinnut ymmärtävät että heikoimmilla ei ole
munaa , eikä ääni kanna pistämään vastaan tai lain kautta heikommat on tehty käytännössä avuttomiksi.

Tälläisiä virkamiehiä ovat mm. lääkärit heidän opetuslapsensa hoitajat ja siivellä elävät edunvalvojat.
Kaikki nämä ovat oikeasti terveen yhteiskunnan loiskasvaimistoa. Heidän työnsä tuottavuutensa arvohan ei ole edes nolla vaan negativinen aiheuttaessaan kärsimystä, kyvyttömiä ihmisiä , lisää avuttomuutta ja avunpyytäjiä itsenäisesti asiansa hoitavien kansalaisten sijaan.

Nykyään ihmisiä yritetään työntää syrjään elämästä mitä törkeimmällä valheella eli byrokratian avulla.
Syynä pelkästään se että väittämällä että valvontaa tarvitaan saadaan suuri osa välinpitämätöntä kansaa uskomaan uskomaton valhe ja näin syntyy itselle markkinat byrokratian saralla.

Ihmisten suoranainen tappaminen kun on kiellettyä niin uusi muoto on lakisääteinen syrjääntyöntäminen josta seurauksena on yhtä kiistatta hidas ja enneaikainen kuolema.Näinhän myös työttömien kohdalla.

Tämä on mielenterveyspotilaiden kohdalla luonnollisesti verinen vääryys. Syrjääntyöntäminen tapahtuu nimenomaan buukkamaalla päivä täyteen kaikkea sellaista vinouttavaa asiaa ettei todellisuudessa enää jäisi aikaa työnhakuun.

Entä onko se kriitikin kestävä ajatus että eläkkeellä olevat ihmiset käytännössä pakotetaan tekemään työtä tai pakotetaan osallistumaan päiväkerhotoimintaan? Oikea termi on nimenomaan pakottaminen. Millätavallamielenterveyskuntoutujan peruoikeudet erovat sen suhteen kuin uidenkaan eläkeläisten?

Kuitenkaan harva edes ymmärtää, että on tullut syrjäytetyksi oleskellessan kuntoutuskodeiksi kutsutuissa vaivaistalaoissa tai klubitalojen ja työsalien vankiloissa.

Normaali elämää hallintovalta propagoi eristäytymiseksi.Vankilassa oloon verrattaavaa päiväkerhotoimintaa puolestaan markkinoidaan törkeästi ja valheellisesti sosiaalisuudeksi,aivan kuin ihminen ei itsessään olisi luontaisesti sosiaalinen ja hakeutusi kontakteihin. Kyseessä onkin
ihmisarvon loukkaaminen.

Kaikilla kansalaisilla on oikeus harjoittaa sosiaalisuutta haluamassaan mittakaavassa ja kokea terveellä tavalla itsensä itsenäiseksi aikuiseksi.Mielentervyspotilaalta tämä perusoikeus on kadotettu
joko lainkirjaimiin ta niiden tulkintaan.

Ihmisille teetetään tarpeetonta työtä ja heidän elämassään kallis aika varastatetaan ilman että he saavat vastineeksi palkkaa.

Tämä on suuri poliittinen vääryys,joka kaipaa asian korjaamista.

Erityisen pahoja ovat hoitajat,jotka ovat saapuneet helpon ja lokoisan työn pariin ja mielellään sokeasti noudattavatkin sitä mitä lääkäri sanoo ja uskovat kuten lääkärit omaa aivopesuansa
Sitä suoritettuaan puolestaan riittävän kauan, syntyy uskomus, että potilas sairastaa jotakin
jossa juuri heidän läsnäolonsa olisi muiden veronmaksajien maksaman palkanarvosta. Useimmiten hoidetaan kuitenin aivan tikusta asiaaperiaatteella. Silti tapahtuu pakkohoitopätäksiä. Uskomatonta propagandaa.

Jos potilas ei sairasta tautia hänet on puolestaan tehtävä sairaaksi. Pelottavat ja järkyttävät pakkohoitotoimenpiteet lannistavat ymmärrettävästi kaikki potilaat hoitomyönteisiksi.
Näin olen ei luonnollisesti mitään edistystä tapahdu kun kriitikki ei pääse esille.

Ihmiset voivatkin käyttää nykyisellään tälläistä mielenterveyskoneiston automatiikkaa
myös torekästi hyväkseen.
Päästäkseen esim.eroon ei-toivotuista ihmisistä. Julkisestihan voi aina väittää virallisen totuuden mukaisesti että asia olisi potilaalle mukama tämän parhaaksi ja liittyy vain hänen sairauteensa ja diagnoosi tietysti on asaijota ei kyseenalaisteta,huolimatta siitäetäseeiolemillään tavalla todistettavissa. On kuitenkin äärimmäisen vaikeaa tai paremminkin vaarallista väittää virallista totuutta vastaan, sillä siittä seuraisi vain pakkotoimia ja oman elämän pilalle meneminen.

Jokaiselle aikaansa seuraavalle poliitikolle on selvää että mielenterveyssektorin nykyisenkaltaiset holhoaminen (oikeasana:valvonta),joka tekee kaiken lisäksi asiakkaista täysin avuttomia itsenäiseen elämään ei ole vain hyödytöntä palvelujen perustamista vaan kertakaikkiaan kestämättömän kallis suhteessa yhteiskunnaliseen hyötyyn.Lisäksi asiaan liittyy epädemokraattsuusja psykiatrian epätieteellisyys.
.Psykiatria perustuukin tällä hetkellä arvaamiseen (jos ei perustuisi niin miksi sitten esimerkiksi pään alue täytyy läpikuvata ja poissulkea ensin muut sairaukset ennen arvaaamisten aloittamaista? Niinpä) ja voidaankin olettaa että puolet potilaista on hoidossa vain sen vuoksi että palvelusektori on niin pitkälti paisunut jo epäterveen puolelle.

Itseään kunnioittavalle poliitikolle tulisi olla selvää, että nykyisenkaltaisen jatkuvasti laajentuvan "hyvinvointiyhteiskunnan" ylläpidon aika on loppumassa. On suuri poliittinen vääryys valehdella
sekä lääkäreille, hoitajille että mielenterveysdiagnoosin kautta leimatuiksi tulleille,että antamalla nyt enemmän resursseja käyttöön
sillä kohta joudutaan pohja murentamaan koko paapomisrakennelmalta. Mitä silloin tekee ennenkaikkea se mielenterveysongelmaiseksi väitetty
jota hoitaja on pitänyt kädestä kiinni ja valvonnallaan tehnyt epäitsenäiseksi ja kyvyttömäksi hoitaaa asioitaan elämässä? Silloin vasta nämä ihmiset joutuvat todellisin slummeihin, mikä tosin on huomattavasti terveellisempää ja ainakin "ihmeparantumisia" tapahtuu.

"Hyvinvointiyhteikunta" on mennyt liianpitkälle ja sellaisenmarkkinointi onperutunut vansuojatyöpaikasektorinmuodstamiseksi yhteisöjenjajulkissektroinpiiriinpäässeille.
Nämätahot ovat syyllisiä samansektorin loputtomasta paisumisesta.
Epärealistiset hoitajatädit tukijoineen pyytävät lisää rahaa vuosibudjettehin ja ovat toistaiseksi ne vain saaneet. Siinä sitten taas joku taluttaa kalliilla rahalla toista kädestä ja vie ulkolenkille kuin ei mukama itse osaisi toimia.

Tehkää nyt poliitikot muutoksia ennakoivasti ja tiedoittakaa ensin näistä mielenterveysypotilaita kohdanneista väärinkäytöksestä jota koko nykyinen toiminta on. Laskekaa sitten mitä järkeä on pitää ihmisiä vankileireillä jotka eivät ole koskaan sormeakaan ketään vastaan nostaneet?

Nykyjärjstelmän sijalle on saatava lyhytkestoista tukitoiimintaa ja mieluumin vain vapaaehtoisuuden pohjalle rakentuvana, josta on voitava ilman että tartutaan hihan liepeestä kiinni tai annetaan niin ymmärtää siirtyä heti kun voi terveiden ihmisten pariin. Mielenterveyspotilaiden keskittäminen yhteen läjään on vakava virhe ja perustuu vanhanaikaiseen käsitykseen mielenterveyspotilaan vaarallisuudesta.

Jokapäiväiseen vahtimiseen pyrkivä koneisto on kallis ja maksaa täysin turhasta. Lisäksi on epäinhimillistä ja julmaa estää toisen elämää toteutumasta kiinnittämällä hänet käytännössä selvin painostus-, ja kiristämistoimenpitein nykyisenlaiseen "vankilaverkostoon" jossa jokapäiväinen tai jokaviikkoinen vanginvartijan läsnäolo muka on tarpeellista.Millä ihmeen perusteella?

Mielenterveyssektorin potilaille tulee riittää sosiaalityöntekijän/sosiaalitoimen luona käynti sellaisella taajuudella kuin kaikilla muillakin kansalaisilla on velvoitteenaan.
Kukaan ei nimittäin sairastu päivässä parissa tai yhdessä viikossa sen vuoksi että vanginvartijaa ei
ole lähistöllä.

Klubitalot ja työsalit on tehtävä aidosti vapaaehtoiseksi. Näin kukaan ei menetä mitään.
Nykyisinhän asiasta seuraa käytännössä ongelmia jos näistä jäisi pois. Virallinen propaganda väittää törkeällä tavalla osallistumista vapaaehtoiseksi. Oman työpaikan etsiminenkään ei ole hyvä peruste jäädäpois. Sellainen tulisi olla jo valmiiksi tiedossa,jos haluaisi vapaampaa ja normaalimpaa tervettä elämää.Ja millä helvetissä etsit työpaikkaa jos olennaisin aika päivästä menee päiväkerhotoimintaan?

Klubitaloilla tehdään aivan vilpittömästi arvioiden tikusta asiaa "työtä".Kaikki vetäjät on klubitalillaouto ilmiö sillä alun perin ne perustettiin muiden sosiaaliseen kohtaamiseen potilaiden ehdoilla.Suomessa niistä tuli tietenkin valvottuja vankileirejä.

On surkuhupaisaaosallitua työpalavereihin,jotka sujuvat kuin heittämällä ja kaikille löytyy mukama jokin tärkeä asia toimitettavaksi.Olipasesitten vakka yhdenkirjekuoren vieminen postin. Usein monen ihmisen pitää vaivaista asiaa olla mukana toimittamassa,jolloin syntyy täysin keinotekoinen ja koominen tilanne. Kaikki tämä johtaa herkkien ihmisten kohdalla vain entisestään kasvaneeseen epärealismiin. Tuntuukin siltä että tekeekö moni aivan harhaluuloisena asioita kuvitellen että tuollaistakin asiaa olisi muka tärkeä tehdä.ja on kymmeniä vuosia klubin jäsenenä toivoen että klubi järjestää hänen asiansa ja antaa työpaikan. Ehkä mukana on niitäkin, jotka ovat päättäneet vain vaieta ja olla tekevinään.


Helppo paikka poliitikolle saavutaa suosiota ja vähentää painetta veronmaksajien kukkarosta
kiinnittämällä huomiota jälkeen jääneeseen ja torkeällä tavalla ltoteutuvaan mielentervyssektorin palveluihin.

Voisiko joku kertoa mikäpuoleista ajaisi mielenterveyssektorin palveluita alaspäin ja näin aikaansaisi itsenäistä ja tervettä elämää mielenterveyskuntoutujalle?
Voisiko porvaripuolue olla rationaalisempi? Äänestyvinkki kunnallisvaaleissa?
186
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

ks. Henkinen hyvinvointi ja mielenterveyspalstalta lisää (Suomi24.-terveys-)


Jos psykiatrian on vaikea tieteellisesti saada kovinkaan hyvää todistepohjaa aivo/mieleisairauksista mistä sitten löytyy tämä iso lääkärien ja hoitajien joukko jotka innokkaasti saarnavat potilaille, että ei sitä sairauttaa voi itse huomata (ja eivätpä osaa itsekään hoitajat huomata mahtaako sitten lääkärienkään arvailut arvauskeskukissa kovin oikeita aina) ja sillä verukkeella vaan kaupataan eduskuntaan kalliita kuntoutusmenetelmiä, jotka edellyttävät mukama aina hoitajan mukanaoloa.

Olen nähnyt kuntoutuskodeissa niin ikävän luonteista matalaksipanoa hoitajien taholta, joten en yhtään ihmettele että suurin osa ihmisistä on valahtanut aivan passiiviseksi ja vain odottavat erilaista aktiviteettia hoitajien taholta.

On vaikea ymmärtää että eläisimme sellaista poikkeuksellista aikaa historiassa jolloin maailma ja lääketiede sen myötä olisivat valmiit.
Kuitenkin yhteiskunta on pitänyt mennä järjestämään "turvalliseksi" eduskunnassa siten että jokaiseen ongelmaan löytyy vastaus mukamaa kuin apteekin hyllyltä, tai nimenomaan sieltä.

Hävettäisi kutsua itseäni tieteilijäksi tai politiikoksi, jos .

Mielestäni voi karrikoiden sanoa, että kyse on evoluution haarasta, jossa byrokratiaosaaminen on korvannut entisen monarkian ja valtaeliitti uskottelee itselleenkin elävänsä humaanissa demokratiassa.
Samaan aikaan ei täällä uskalla omalla nimellään suutansa avata ettei joudu säilöön.
Ihmetttelen että byrokratian huipulle valikoituu ihmisiä jotka ovat selvästyi ilkeitä ja piittamattomia, koska eivät halua muuttaa epädemokraattisia ja taloudellisestikin epäterveitä rakenteita yhteiskunnassamme. Tai haluavatkin olla tietämättömiä ja elää omassa illuusioissaan, olipa kyseessä hoitaja, lääkäri tai politiiko.

Ilkeitä ja piittamattomia ihmisiähän emme halua eduskunnassa tai viranhaltijoina olevan.

On toki naurettavaa kirjoitella tänne suivantuneena, mutta hyvän yhteisön perustana on hyödyllinen tieto. Sitä ei puolestaan voi saavuttaa yhteiskunnassa, joka ei ole kiinnostunut tietoa aktiivisesti hankkimaan. Totuus, avoimuus ja rehellisyys ovat hyödyllisen tiedon ainoa mahdollinen perusta, sitä yhteikunnassamme ei ole saavutettu sen enempää on sitten turha haikailla hyvän tieteellisen tiedon perään samassa yhteisössä joka sanoo potilailleen ja kullanarvoisille palautteenantajilleen "turpa kiinni" ja lisää lääkettä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ja terveystoimen väärinkäyt... kirjoitti:

Syy nykyisenkaltaiseen rikollisen mielenterveyspolitiikan esillä oloon on perinteissä roikkuminen
ja oman työpaikan eteen tapahtuva politikointi. Suurta osaa kansasta on aina helppo huijata pikkuasioissa. Eihän kaikkia asioita kukaan ehdi tiedostamaan ja elämässään selvittelemään.

Ehdotukset menevät läpi jos vain joku psykiatri toteaa mielenterveyssektorin kaipaavaan
taas lisääveromarkkoja, sillä suurin osa kansasta on opetettu pelkäämään mielenterveyspotilaita.

Perinteisestihän vain pientä osaa kansasta on pidetty kahleissa kokoikänsä. Nyt mielenterveyssektori on paisunut aivan toisenlaiseksi.Silti suurin osa kansasta elää yhä illuusiossa, jonka mukaisesti
kuvittelevat mielenterveysongelmien viittaavan rikollisuuteen tai siihen että hullut tekevät mitä vaan vaikka suurin osa on täysin normaalejakansalaisia jotka vain tavalla tai toisella on joko haketuneet ehkä moni kuitenkin pakotettu pakkohoitopäätöksellä hoitoon. Asiasta ei kuitenkaa ole saatavilla
mitään tietoa lehdistossä koska jos sinne tulee asiaa se on valmiiksi propagoitua hoitohenkilökunnan näkökulmaa ja valmista markkinointia. Ilman riittävää tiedottamista
suuri osa kansasta ei varmasti halua tuhalta aikaansa ja yrittää muuttaa käsityksiään asiassa.
Pelolla myydään siten vuosittain valtavia hoitobudjetteja.

Tulisi ymmärtää,että mielenterveyssektori toimii samalla logiikalla kun kaikki muutkin markkinat. Kun kerran pirulle on annettu jo pikkursormi niin se vaan pyytää aina vaan lisää.Alalla olevat ihmiset haluavat tietysti laajentaa
markkinoita, jotta oma turvallisuudentunne olisi mahdollisimman hyvä.

Jos sairaaloista luovutaan on se näennäinen toimi.Tilalle tulevat vankileirit ja
mielenterveysslummit, jolloin valheen määrä vielä lisääntyy mutta se on helpompi peitellä kun hakee nyt tuplabudjettia ja muka demokraattisemmin perustein.Suurinosakansasta tulee huijatuksi koska lehdistökään ei asiasta kirjoita.

Oikeasti monet ihmiset ovatkin vain pahoja. Pahuus pesii erityisesti välinpitämättömyydessä ja haluttomuudessa kasvaa ihmisenä. Erityisen pahoja ovat ihmiset jotka haluavat työskennellä
perinteitä vaalien. Hehän haluavat toistaa historiaa ja historiallisia vääryksiä. Hyi olkoon!
Poliitikot,jotka eivät toteuta edullisia, totuudellisia ja demokraattisia muutoksia ovat kuitenkin vielä enemmän vastuussa.

Asian ympärillä hyysäävät virkamiehet ovat
tekevinään mukama tärkeää työtä vaikka se mitä he tekevät on herkempien ja heikompien ihmisten syrjäyttämistä valvointakeinoin. Toki nämä haaskalinnut ymmärtävät että heikoimmilla ei ole
munaa , eikä ääni kanna pistämään vastaan tai lain kautta heikommat on tehty käytännössä avuttomiksi.

Tälläisiä virkamiehiä ovat mm. lääkärit heidän opetuslapsensa hoitajat ja siivellä elävät edunvalvojat.
Kaikki nämä ovat oikeasti terveen yhteiskunnan loiskasvaimistoa. Heidän työnsä tuottavuutensa arvohan ei ole edes nolla vaan negativinen aiheuttaessaan kärsimystä, kyvyttömiä ihmisiä , lisää avuttomuutta ja avunpyytäjiä itsenäisesti asiansa hoitavien kansalaisten sijaan.

Nykyään ihmisiä yritetään työntää syrjään elämästä mitä törkeimmällä valheella eli byrokratian avulla.
Syynä pelkästään se että väittämällä että valvontaa tarvitaan saadaan suuri osa välinpitämätöntä kansaa uskomaan uskomaton valhe ja näin syntyy itselle markkinat byrokratian saralla.

Ihmisten suoranainen tappaminen kun on kiellettyä niin uusi muoto on lakisääteinen syrjääntyöntäminen josta seurauksena on yhtä kiistatta hidas ja enneaikainen kuolema.Näinhän myös työttömien kohdalla.

Tämä on mielenterveyspotilaiden kohdalla luonnollisesti verinen vääryys. Syrjääntyöntäminen tapahtuu nimenomaan buukkamaalla päivä täyteen kaikkea sellaista vinouttavaa asiaa ettei todellisuudessa enää jäisi aikaa työnhakuun.

Entä onko se kriitikin kestävä ajatus että eläkkeellä olevat ihmiset käytännössä pakotetaan tekemään työtä tai pakotetaan osallistumaan päiväkerhotoimintaan? Oikea termi on nimenomaan pakottaminen. Millätavallamielenterveyskuntoutujan peruoikeudet erovat sen suhteen kuin uidenkaan eläkeläisten?

Kuitenkaan harva edes ymmärtää, että on tullut syrjäytetyksi oleskellessan kuntoutuskodeiksi kutsutuissa vaivaistalaoissa tai klubitalojen ja työsalien vankiloissa.

Normaali elämää hallintovalta propagoi eristäytymiseksi.Vankilassa oloon verrattaavaa päiväkerhotoimintaa puolestaan markkinoidaan törkeästi ja valheellisesti sosiaalisuudeksi,aivan kuin ihminen ei itsessään olisi luontaisesti sosiaalinen ja hakeutusi kontakteihin. Kyseessä onkin
ihmisarvon loukkaaminen.

Kaikilla kansalaisilla on oikeus harjoittaa sosiaalisuutta haluamassaan mittakaavassa ja kokea terveellä tavalla itsensä itsenäiseksi aikuiseksi.Mielentervyspotilaalta tämä perusoikeus on kadotettu
joko lainkirjaimiin ta niiden tulkintaan.

Ihmisille teetetään tarpeetonta työtä ja heidän elämassään kallis aika varastatetaan ilman että he saavat vastineeksi palkkaa.

Tämä on suuri poliittinen vääryys,joka kaipaa asian korjaamista.

Erityisen pahoja ovat hoitajat,jotka ovat saapuneet helpon ja lokoisan työn pariin ja mielellään sokeasti noudattavatkin sitä mitä lääkäri sanoo ja uskovat kuten lääkärit omaa aivopesuansa
Sitä suoritettuaan puolestaan riittävän kauan, syntyy uskomus, että potilas sairastaa jotakin
jossa juuri heidän läsnäolonsa olisi muiden veronmaksajien maksaman palkanarvosta. Useimmiten hoidetaan kuitenin aivan tikusta asiaaperiaatteella. Silti tapahtuu pakkohoitopätäksiä. Uskomatonta propagandaa.

Jos potilas ei sairasta tautia hänet on puolestaan tehtävä sairaaksi. Pelottavat ja järkyttävät pakkohoitotoimenpiteet lannistavat ymmärrettävästi kaikki potilaat hoitomyönteisiksi.
Näin olen ei luonnollisesti mitään edistystä tapahdu kun kriitikki ei pääse esille.

Ihmiset voivatkin käyttää nykyisellään tälläistä mielenterveyskoneiston automatiikkaa
myös torekästi hyväkseen.
Päästäkseen esim.eroon ei-toivotuista ihmisistä. Julkisestihan voi aina väittää virallisen totuuden mukaisesti että asia olisi potilaalle mukama tämän parhaaksi ja liittyy vain hänen sairauteensa ja diagnoosi tietysti on asaijota ei kyseenalaisteta,huolimatta siitäetäseeiolemillään tavalla todistettavissa. On kuitenkin äärimmäisen vaikeaa tai paremminkin vaarallista väittää virallista totuutta vastaan, sillä siittä seuraisi vain pakkotoimia ja oman elämän pilalle meneminen.

Jokaiselle aikaansa seuraavalle poliitikolle on selvää että mielenterveyssektorin nykyisenkaltaiset holhoaminen (oikeasana:valvonta),joka tekee kaiken lisäksi asiakkaista täysin avuttomia itsenäiseen elämään ei ole vain hyödytöntä palvelujen perustamista vaan kertakaikkiaan kestämättömän kallis suhteessa yhteiskunnaliseen hyötyyn.Lisäksi asiaan liittyy epädemokraattsuusja psykiatrian epätieteellisyys.
.Psykiatria perustuukin tällä hetkellä arvaamiseen (jos ei perustuisi niin miksi sitten esimerkiksi pään alue täytyy läpikuvata ja poissulkea ensin muut sairaukset ennen arvaaamisten aloittamaista? Niinpä) ja voidaankin olettaa että puolet potilaista on hoidossa vain sen vuoksi että palvelusektori on niin pitkälti paisunut jo epäterveen puolelle.

Itseään kunnioittavalle poliitikolle tulisi olla selvää, että nykyisenkaltaisen jatkuvasti laajentuvan "hyvinvointiyhteiskunnan" ylläpidon aika on loppumassa. On suuri poliittinen vääryys valehdella
sekä lääkäreille, hoitajille että mielenterveysdiagnoosin kautta leimatuiksi tulleille,että antamalla nyt enemmän resursseja käyttöön
sillä kohta joudutaan pohja murentamaan koko paapomisrakennelmalta. Mitä silloin tekee ennenkaikkea se mielenterveysongelmaiseksi väitetty
jota hoitaja on pitänyt kädestä kiinni ja valvonnallaan tehnyt epäitsenäiseksi ja kyvyttömäksi hoitaaa asioitaan elämässä? Silloin vasta nämä ihmiset joutuvat todellisin slummeihin, mikä tosin on huomattavasti terveellisempää ja ainakin "ihmeparantumisia" tapahtuu.

"Hyvinvointiyhteikunta" on mennyt liianpitkälle ja sellaisenmarkkinointi onperutunut vansuojatyöpaikasektorinmuodstamiseksi yhteisöjenjajulkissektroinpiiriinpäässeille.
Nämätahot ovat syyllisiä samansektorin loputtomasta paisumisesta.
Epärealistiset hoitajatädit tukijoineen pyytävät lisää rahaa vuosibudjettehin ja ovat toistaiseksi ne vain saaneet. Siinä sitten taas joku taluttaa kalliilla rahalla toista kädestä ja vie ulkolenkille kuin ei mukama itse osaisi toimia.

Tehkää nyt poliitikot muutoksia ennakoivasti ja tiedoittakaa ensin näistä mielenterveysypotilaita kohdanneista väärinkäytöksestä jota koko nykyinen toiminta on. Laskekaa sitten mitä järkeä on pitää ihmisiä vankileireillä jotka eivät ole koskaan sormeakaan ketään vastaan nostaneet?

Nykyjärjstelmän sijalle on saatava lyhytkestoista tukitoiimintaa ja mieluumin vain vapaaehtoisuuden pohjalle rakentuvana, josta on voitava ilman että tartutaan hihan liepeestä kiinni tai annetaan niin ymmärtää siirtyä heti kun voi terveiden ihmisten pariin. Mielenterveyspotilaiden keskittäminen yhteen läjään on vakava virhe ja perustuu vanhanaikaiseen käsitykseen mielenterveyspotilaan vaarallisuudesta.

Jokapäiväiseen vahtimiseen pyrkivä koneisto on kallis ja maksaa täysin turhasta. Lisäksi on epäinhimillistä ja julmaa estää toisen elämää toteutumasta kiinnittämällä hänet käytännössä selvin painostus-, ja kiristämistoimenpitein nykyisenlaiseen "vankilaverkostoon" jossa jokapäiväinen tai jokaviikkoinen vanginvartijan läsnäolo muka on tarpeellista.Millä ihmeen perusteella?

Mielenterveyssektorin potilaille tulee riittää sosiaalityöntekijän/sosiaalitoimen luona käynti sellaisella taajuudella kuin kaikilla muillakin kansalaisilla on velvoitteenaan.
Kukaan ei nimittäin sairastu päivässä parissa tai yhdessä viikossa sen vuoksi että vanginvartijaa ei
ole lähistöllä.

Klubitalot ja työsalit on tehtävä aidosti vapaaehtoiseksi. Näin kukaan ei menetä mitään.
Nykyisinhän asiasta seuraa käytännössä ongelmia jos näistä jäisi pois. Virallinen propaganda väittää törkeällä tavalla osallistumista vapaaehtoiseksi. Oman työpaikan etsiminenkään ei ole hyvä peruste jäädäpois. Sellainen tulisi olla jo valmiiksi tiedossa,jos haluaisi vapaampaa ja normaalimpaa tervettä elämää.Ja millä helvetissä etsit työpaikkaa jos olennaisin aika päivästä menee päiväkerhotoimintaan?

Klubitaloilla tehdään aivan vilpittömästi arvioiden tikusta asiaa "työtä".Kaikki vetäjät on klubitalillaouto ilmiö sillä alun perin ne perustettiin muiden sosiaaliseen kohtaamiseen potilaiden ehdoilla.Suomessa niistä tuli tietenkin valvottuja vankileirejä.

On surkuhupaisaaosallitua työpalavereihin,jotka sujuvat kuin heittämällä ja kaikille löytyy mukama jokin tärkeä asia toimitettavaksi.Olipasesitten vakka yhdenkirjekuoren vieminen postin. Usein monen ihmisen pitää vaivaista asiaa olla mukana toimittamassa,jolloin syntyy täysin keinotekoinen ja koominen tilanne. Kaikki tämä johtaa herkkien ihmisten kohdalla vain entisestään kasvaneeseen epärealismiin. Tuntuukin siltä että tekeekö moni aivan harhaluuloisena asioita kuvitellen että tuollaistakin asiaa olisi muka tärkeä tehdä.ja on kymmeniä vuosia klubin jäsenenä toivoen että klubi järjestää hänen asiansa ja antaa työpaikan. Ehkä mukana on niitäkin, jotka ovat päättäneet vain vaieta ja olla tekevinään.


Helppo paikka poliitikolle saavutaa suosiota ja vähentää painetta veronmaksajien kukkarosta
kiinnittämällä huomiota jälkeen jääneeseen ja torkeällä tavalla ltoteutuvaan mielentervyssektorin palveluihin.

Voisiko joku kertoa mikäpuoleista ajaisi mielenterveyssektorin palveluita alaspäin ja näin aikaansaisi itsenäistä ja tervettä elämää mielenterveyskuntoutujalle?
Voisiko porvaripuolue olla rationaalisempi? Äänestyvinkki kunnallisvaaleissa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu