Ei helvetti, mä en kestä tätä. Aloitin toisen Roa-kuurini kolme viikkoa sitten ja sivuvaikutukset ovat pahempia kuin edellisessä kuurissa! Naama hilseilee, huulipielet ja huulet ovat todella kipeät, kiristävät ja halkeilleet. Ei auta Bepanthenit tai Humektanit. Lisäksi selkä on niin kipeä, että ei puhettakaan mistään jumpista tai kuntosalikäynneistä. Mitään ihon pahenemista en ole huomannut, kuin että yhtäkkiä nenäni ihohuokoset ovat muuttuneet mustiksi (mustapäitä?) ja iho näyttää "reikäiseltä/pisteiseltä." Mä en kestä tätä kuivuutta ja pisteilyä. Ajattelin jättää kuurin kesken. Mulla siis erittäin lievä akne kyseessä kuitenkin.
Millä kasvojen hilseilyn saisi kuriin ja huulipielet edes vähän parempaan kuntoon?
Millä kasvojen hilseilyn saisi kuriin ja huulipielet edes vähän parempaan kuntoon?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Humektanin tilalle kai voisit jotain rasvasempaa kokeilla (aqualan L, aqualan?), bepahtenia parempaa huuliin ei vissiin oikee ole. Enempää en oikeen osaa sanoa, itelläni alkaa vasta pikkuhiljaa kuivua iho kun viikon oon syöny.
liian korkea annostus? Siitähän on yleensä kyse, kannattaisi lääkärin kanssa keskustella annostuksen laskemisesta?
apteekista neuvoa ja sano, että olet kuurilla. Huuliin auttoi mulla kaikista parhaiten Miramen vaseliini (vihreä-valkoinen purkki). Maksaa vaivaisen euron (ainakin Tarjoustalossa) ja on riittoisaa. Sisältää Aloe veraa ja E-vitamiinia. Voihan tota varmaan kokeilla muillekin kuiville ihoalueille, mutta en sitten tiedä, tukkiiko ihoa.
Kiitos vastauksista. Annostus ei voi olla liian korkea sillä se on sama kuin viime kuurissakin, 2 tabl/pvä. Pitää vaan yrittää Bepanthenilla rasvailla ja hilseilyyn hakea jotain rasvaista voidetta. Mulla on kyllä Nivea Creme auttanut aika hyvin. Aika paksua tuo voide taitaa olla mutta toimii.
hetki...minulla menossa toinen roa-kuuri ja toistaiseksi olen löytänyt apteekista hyviä tuotteita: shampoo kuivalle pänahalle sekä paljon erilaisia voiteita, mutta myös huulirasvoja, jotka täysin erilaisia kuin markettien omat. Kokeile noilla ja toistaiseksi tämä itsellä menettelee, syön 3 tablettia/pvä ja kyllähän tuota ihon kuivumista toki edelleen on - rasvat vaan lähellä niin toistaiseksi sujunut ihan hyvin. Yleensä nuo oireet ovat kuurin alkupuolella muutenkin ja vähenevät sitten ajan mittaan.
Itse söin yli vuosi sitten isotretinoin kuurin ja iho kuivuu vieläkin. Tietääkö kukaan onko tämä normaalia? Tai onko kenelläkään vastaavaa ongelmaa? Kosteus voiteena käytän humektania.
sitä roa nimenomaan on. joillekkin se tosin avun tuo (pysyvästi).