Ajokorttihakemuksen käsittely

Kertokaa tietämättömälle.. Mistä tietää että se ajokorttihakemus on käsitelty? Autokouluun toimitin heti kaikki paperit ja he toimittavat eteenpäin poliisille. Sanottiin että käsittely vie 5-6 viikkoa. Tuleeko siitä joku paperi kotiin vai miten tiedän, että asia on kunnossa ja voin ilmoittautua kokeisiin?
3972
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

menevät eteenpäin ajokorttirekisterin pitäjälle ja sieltä tiedot paikkakuntasi tutkinnonvastaanottopaikkaan. Kirjallisiin ei voi varata aikaa, ennenkuin tiedot näkyvät viimeksinainitun tietokoneella.
Useat autokoulut varaavat itse ajan kirjallisiin.
Kysy koululta varaamisesta....Kotiin ei tule ilmoitusta.

Äänestä

Kun siis tuot kaksi passikuvaa, lääkärintodistuksen ja lupamaksun autokoululle heti, kun ne pyydetään, sinun ei tarvitse välittää koska lupa tulee.

1. Aloitat autokoulun
2. tuot heti alkeisteorioiden jälkeen paperisi ja hakemus täytetään.
3. hakemus lähtee poliislaitokselle
4. lupa näkyy katsastuskonttorilla
5. käyt viimeisiä teoriatuntejasi
6. harjoittelet tietokoneella ja luet kirjaasi
7. varaat teoriakokeen
8. katsastuskonttori vahvistaa varauksesi, kun lupa on heillä.
9. menet teoriakokeeseen
10 varaat ajokokeen

Vaihtoehto: Et tuo papereita (kuvia, rahaa ja lääkärintodistusta) ajoissa. Olet menossa jo viimeisille teorioille ja rupeat ihmettelemään, että koskas ne paprut pitää tuoda. Sitten kauhistelet, kun tutkintoihin meno lykkääntyy, koska et vain saanut aikaiseksi passikuvaa ja lääkärintodistusta. Mutta tämäkin on ok, jos sinulla ei ole kiirettä saada korttia.

Eli muistele koska toit paperit autokoululle ja laske siitä, koska on kulunut konttoristin ilmoittama paikkakuntakohtainen aika ja voit mennä teorikokeeseen

Äänestä
  • Eli käytännössä asioit oman koulusi kanssa, josta varaat kokeet ja kysyt luvat.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


aloittelija 86 kirjoitti:

Kertokaa tietämättömälle.. Mistä tietää että se ajokorttihakemus on käsitelty? Autokouluun toimitin heti kaikki paperit ja he toimittavat eteenpäin poliisille. Sanottiin että käsittely vie 5-6 viikkoa. Tuleeko siitä joku paperi kotiin vai miten tiedän, että asia on kunnossa ja voin ilmoittautua kokeisiin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu