Eli pystynkö tosta vaan nostamaan itselleni lainaksi rahaa?
Palkkaa minulla ei ole varaa maksaa kuukaudessa kovinkaan pajon ja rahat ei riitä oikein mihinkään, eli onko se lainaaminen rikos?
ja miten palautan, siis kirjaan oton ja palautuksen.
t. tyhmyri
Palkkaa minulla ei ole varaa maksaa kuukaudessa kovinkaan pajon ja rahat ei riitä oikein mihinkään, eli onko se lainaaminen rikos?
ja miten palautan, siis kirjaan oton ja palautuksen.
t. tyhmyri
Vastaukset 5
Vanhimmat
Jos kerran oy:n tilillä on rahaa, niin miksi et nostaisi enemmän palkkaa. Ei kyllä nyt ymmärrä ajatuksiasi, nimittäin jossain vaiheessa sinun on palautettava velkasi ja millä muulla sen palauttaa kuin palkkatuloista.
Ei ole rikos lainata osakeyhtiöltä, paperit vain kuntoon korkoineen, mutta ota nyt huomioon, että osakeyhtiösi maksaa veroja voitosta ja laina ei ole vähennyskelpoinen, kannattaa perehtyä, lasketuttaa, mikä on edullisinta ammattilaisella.
Laina on osakaslaina, josta maksat 28% veroa. Hyvä puoli on se, että saat verot takaisin kun maksat lainan pois. Tämä siis silloin jos lainaa on jäljellä tilinpäätöshetkellä.
Mutta joo, maksa itsellesi sellaista palkkaa että elät...
Siis sieltä samalta tililtähän sinä sen palkan maksat kuin lainankin? Jos ei ole varaa maksaa palkkaa, niin mistä se lainaraha revitään?
mutta minulla on takausvelka ulosotossa ja maksan tietyn summan kuussa, jos nyt nostan palkkaa saan taas maksaa lisää ja siihen mulla ei oo varaa.
Maksan siis toisten lainoja.
Jaa no sitten. Nosta ihmeessä lainana niin ei mene ulosottoon.