Voitelua ei tutkita

Voitelu täytyy osoittaa ja identifioida.

Lahjoitus ja tässä mielessä voitelu on hyväksyttävää ks. suomenlaki.

Rikos on rangaistavaa ja sekin pitää osoittaa.
393
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Suomi on demokratia ja moraalittomasta toiminnasta rangaistaan tavalla tai toisella et sillei hei! Voideltujen karriääri kokee kovan kolauksen ja kuluttajat vaikuttavat ostokäyttätymisellään voitelevien yritysten menestykseen.

Äänestä
  • Meneekö korruptiosetien huuli mutruun? Mahtaa niitä vituttaa miljooniensa kanssa, kun maine meni...

    Äänestä

Korruptio pitäisi olla myös Suomessa rangaistava teko. Miksi näin ei ole?

"Euroopan neuvosto arvostelee puoluerahoituksen valvontaa Suomessa. Neuvoston korruptionvastainen elin GRECO pitää ongelmallisena sitä, että Suomessa valtakunnallisella tasolla rahoitusta valvoo oikeusministeriö ja paikallisella tasolla kuntien keskusvaalilautakunnat.
Euroopan neuvoston korruptionvastainen toimielin on antanut Suomelle toimenpidesuosituksia puoluerahoituksen valvonnasta. Suosituksia annettiin myös lahjonnan kriminalisointiin liittyvästä lainsäädännöstä ja lainkäytöstä.

GRECO:n mukaan ne ovat poliittisia elimiä, eivätkä siten välttämättä tasapuolisia päätöksissään.

Oikeusministeri Tuija Brax (vihr.) on sitä mieltä, että puolueilla ei saisi olla tuntemattomilta tahoilta saatua rahaa. Hän katsoo myös, että vaalikulut olisi eriteltävä tarkasti.

Lisäksi tulee selvittää, pitäisikö sääntöjä noudattamattomille puolueille olla sanktioita, Brax sanoo.

Rahoituksen valvontaa vahvistettava "merkittävästi"

Korrruptionvastainen toimielin GRECO (Group of States against Corruption) suosittelee mm. puoluerahoituksen valvonnan riippumattomuuden merkittävää vahvistamista. Sen mukaan on olemassa vaara, että poliittiset intressit vaikuttavat valvontaan, koska valvovista elimistä ministeriö on osa poliittista päätöksentekojärjestelmää ja keskusvaalilautakunnat koostuvat puolueiden jäsenistä.

Lahjonnan kriminalisointia koskevan lainsäädännön osalta GRECO suosittelee muun muassa koventamaan rangaistuksia, joita lahjontarikoksista voidaan tuomita. Suosituksissa edellytetään myös kansanedustajan lahjomasäännöksiä muutettavaksi.

Oikeusministeriössä tehdään puoluerahoituksen valvontaa koskevista suosituksista selvitys, jonka pohjalta laaditaan toimeksianto asetettavaa työryhmää varten. Suomen pitää antaa GRECOlle kesäkuun 2009 loppuun mennessä raportti siitä, miten suositukset on toteutettu.

YLE Uutiset (joulukuussa 2007)

***

Minkälaisen raportin Oikeusministeriö antaa kesäkuun 2009 loppuun mennessä Grecolle? Miten raporttia valmistellaan ja kenen toimesta.

Pääministeri Vanhanen, voiko tästä keskeneräisestä asiasta eli Grecolle menevästä raportista keskustella sen valmisteluvaiheessa ja otetaanko kansalaisten ehdotukset huomioon?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rikos tutkitaan kirjoitti:

Voitelu täytyy osoittaa ja identifioida.

Lahjoitus ja tässä mielessä voitelu on hyväksyttävää ks. suomenlaki.

Rikos on rangaistavaa ja sekin pitää osoittaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu