Miten saan toimimaan vanhat pelini windows xp:ssä? Olen kokeillut
käynnistää niitä 98-tilassa ja muissa tiloissa, mutta ei ne ala pelittään.
Vai onko tuo xp niin peestä, ettei siinä toimi vanhat win 98:ssa
toimineet pelit??
käynnistää niitä 98-tilassa ja muissa tiloissa, mutta ei ne ala pelittään.
Vai onko tuo xp niin peestä, ettei siinä toimi vanhat win 98:ssa
toimineet pelit??
Vastaukset 9
Vanhimmat
>Miten saan toimimaan vanhat pelini windows xp:ssä?<
-Et mitenkään.
>Vai onko tuo xp niin peestä, ettei siinä toimi vanhat win 98:ssa
toimineet pelit??<
-Ei XP ole suinkaan peestä, vaan ne vanhat pelit on Peestä, kun eivat toimi enää uudemmissa käyttöjärjestelmissä, eikä niissä peleissä edes ole mahdollisuutta päivittää niitä toimimaan XP:ssä.
Palautetta pitää lähettää nimenomaan pelien valmistajille, jotta tekivät peleihin päivityksiä jolloin niitä voisi käyttää myös uusimissa käyttöjärjestelmissä.
"-Ei XP ole suinkaan peestä, vaan ne vanhat pelit on Peestä, kun eivat toimi enää uudemmissa käyttöjärjestelmissä"
Yrität siis sanoa, että A) joko kaikilla PC-pelien valmistajilla pitäisi olla kristallipallo, jotta he näkisivät, millaista koodia pelin pitää sisältää, jotta se toimisi jossain tulevaisuuden käyttöjärjestelmässä.
Vai kenties B) pelivalmistajien pitäisi kaivaa joku ikivanha lähdekoodin pätkä ja päivittää sitä sen sijaan, että keskittyisivät projekteihin, joista saavat rahaa?
>Yrität siis sanoa,
pelivalmistajien pitäisi kaivaa joku ikivanha lähdekoodin pätkä ja päivittää sitä sen sijaan, että keskittyisivät projekteihin, joista saavat rahaa?<
-Esimerkiksi Näytönohjaimet yms. laitteet sekä monet,monet ohjelmat Pystyy päivittämään.
-Toki ymmärrän jotta pelien valmistajia ei tippaakaan kiinnosta jo myymiensä pelien päivittämien,uusien pelien myynnistä he tietenkin saavat elantonsa eniten rahaa. -:)
Se on totta että komponenttien ajureita pystytään päivittämään ja usein päivitetäänkin, tosin on minullakin ikävä kyllä muutama oheislaite, jotka eivät toimi oikein nykyisessä käyttöjärjestelmässäni, koska valmistajilla ei ole ollut intoa tehdä päivityksiä.
Mikset asenna Win98:a toiseksi
käyttikseksi XP:n rinnalle?
Sitten toimii ainakin.
Tuntuu siltä että tässä keskusteluryhmässä viikon välein joku tulee kertomaan ettei vanhat ohjelmat toimi XP:Ssä.
EIKÖ KUKAAN OLE KUULLUT YHTEENSOPIVUUSTILASTA!!!
(Tai lue vanhempia viestejä). Vaikuttaa siltä että tähän kysymykseen on vastattu noin kerran viikossa.
XP:n yhteensopivuustila mahdollistaa ohjelmien ajamisen, jotka on tehty Windows 95:lle, Windows 98:lle, Windows NT4:lle ja Windows 2000:lle.
Oikeanpuoleinen hiirenpainallus ohjelman käynnistys-EXE-tiedoston päällä -> Kolmas välilehti -> Yhteensopivuustila (Compatibility) -> Joku seuraavista valinnoista
Windows 95
Windows 98
Windows NT 4
tai Windows 2000
No olenhan minä kuullut siitä yhteensopivuustilasta... kyllähän se
kuulostaa ihan kivalta ja silleen, mutta ku ei se paljo auta, ei ne toimi
silläkään..
ainakin jotkut pelitalot tekevät XP päivityksiä vanhoihin peleihin. Katso pelitalojen kotisivuilta päivityksiä.
Miten vanhoista ohjelmista on kysymys?
Voisit kokeilla esimerkiksi Windows 95-tilaa, mutta myös asennusvaiheessa; eli jos oletetaan että ohjelman asennus lähtee käyntiin vaikka setup.exe -nimisellä tiedostolla, niin kokeile sanoa käyttöjärjestelmälle että kyseinen asennustiedosto vaatii yhteensopivuustilan. (Itselläni on ainakin kerran auttanut).
Kannattaa etsiä emulaattoriohjelmia netistä (Emulator). Voi olla että joku on tehnyt sellaisen DOS:lle. Ainakin Amigan ja Commodore 64:n pelejä voi pelata PC:llä sopivalla emulaattoriohjelmalla.