ongelmani on se, että jännitän hiljaisia tilanteita. varsinkin vieraiden ihmisten seurassa. pelkään, että vatsani murisee tai että saan jonkin paniikkihäiriön. kun sitten alan ahdistuneena ajattelemaan, että kohta jotain inhottavaa varmasti tapahtuu, niin silloin vatsani varmasti murisee ja menee aivan sekaisin. se ei kuitenkaan tee sitä muulloin kun silloin kun ajattelen sitä, eli silloin kun joillain on mahdollisuus kuulla se. eli se on täysin psyykkistä. löytyisikö täältä muita samantapaisista ongelmmista kärsiviä? tätä ongelmaa vähätellään helposti, eikä sitä voi ymmärtää muut kuin siitä kärsivät. minulta meni ammattikoulu aivan penkin alle, koska en voinut keskittyä opiskeluun pelkoni takia.
oireilu vatsan kautta
riikka.
5671
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
se jotain toista haittaa,nii vika toisessa ei sussa.Ihmisen suolistoäänet o normaaleja.
Kyllä kärsii. Koko elämäni mennyt kyseisen asian takia pilalle. Ja pelko ottaa vuosi vuodelta lisää valtaa. Kohta en voi mennä enää mihinkään...
Minäkin jännitän vatsani kautta, mutta myös muita jännittämiseen liittyviä oireita on usein. Jännitän lähes kaikkia sosiaalisia tilanteita, enkä pelkästään hiljaisia tilanteita.
Pahimmassa vaiheessa oksentelin ennen jännittävää tilannetta. Nykyisin, kun mietin esim. kauppaan lähtemistä, vatsa menee ihan sekaisin. Tämä on sinänsä aika kiusallista. Aina, kun lähden jonnekin, pitää miettiä etukäteen, onko mahdollista päästä vessaan.
Olen käynyt 1,5 vuotta psykoterapiassa ja syönyt saman ajan mielialalääkkeitä. Siitä huolimatta jännittäminen ei pysy kurissa.
Riikka., oletko hakenut apua ongelmaasi? Avun hakeminen on varmasti vaikeaa, mutta loppujen lopuksi palkitsevaa.
Anteeksi, taisin kirjoittaa ihan aiheen vierestä...
Mulla juuri prikulleen sama ongelma.Noi hiljaiset tilanteet esim. tentit jne pahimpia.. aamulla pitää istua vessassa ja tuntuu ettei voi syödä mitään,kun kaikesta menee maha sekaisin. Tentit ei onnistu ku koko aja jännittää vatsalla, ja sitte se tietenki alkaa ulvomaan ku kerääntyy ilmaa jännittämisestä:/ inhottava kierre. Mulla on auttanu yleensä ku oon ottanu yhen imodiumin ennen tenttiä. Maha kovettuu ja näin ollen ääniäkään ei yleensä kuulu. Nyt alkaa olla opiskeluiden osalta tentit ohi..onneksi! mutta kyllä nuita tilanteita tulee aina välillä eteen muitakin. Muullon ei ole ongelmaa vaikka söisi mitä KOSKA SE EI HAITTAA KETÄÄN. sit ku menee vähäki oudompaan paikkaan niin eiköhän ala.
Nykyään oon jotenkuten oppinu elään tän vaivan kanssa ja ku se ei oo enää jokapäiväistä, koska ei oo ollut tunteja pitkään aikaan.
kuulostaa todella tutulta. kouluaikana olin ihan älyttömästi pois kokeista, ja pyysin joskus saada tehdä niitä muuna aikana. mutta vaikka opiskeluni ovatkin jo ohi, ja olen työelämässä, niin ei se ongelma ole mihinkään kadonnut. todellakaan..! jännitän jopa kahvitauoilla että muut kuulevat vatsani murinan.
olen käynyt useita vuosia psykoterapiassa ja söin kouluaikana lääkkeitä, mutta jätin ne pois kun sain työpaikan ja ajattelin että nyt helpottaisi.. mutta turha luulo. aloin jopa jännittää terapeuttini kuulevan vatsani ääntelyt, ja joskus olen jättänyt menemättä sinnekin sen takia! pitäisi kai aloittaa lääkitys uudestaan, vaikka ei siitäkään mitään suurta apua ole ollut. (saattoi kyllä johtua annostuksen pienuudesta..)