No niin, tuli sitten hankittua, ja katsottua tämä viimeisin ohjaajan "näkemys" elokuvastaan.
Ja mitä jäi käteen? - Ikävä rahastuksen maku!
Eroavaisuudet Director's Cut -versioon ovat niin olemattomat, että voi vain hämmästellä sitä häpyä jolla elokuvaa on markkinoitu faneille uutena versiona, eikä vain kosmeettisena päivityksenä.
Olisi mukava kuulla ohjaajan versio siitä miten tämä poikkeaa idealtaan aiemmasta, sillä itse en sitä oikein oivaltanut.
Oikeastaan ainoa eroavaisuus jota voi pitää edes jonkinmoisena elokuvan sisältöön vaikuttavana muutoksena oli, hitto soikoon, yhden sanan muuttaminen.
Kun tässä aiemmassa ohjaajan versiossa Roy Batty kutsui Tyrelliä kusipääksi, niin uudessa versiossa hän nimittää tätä isäkseen.
"I Want More Life, fucker/father."
15 euroa on 15 euroa liikaa tästä - olisivat paskat laittaneet ilmaislevitykseen, no, onneksi useimmat tajusivat varmastikin ostaa boksin, joka kaikkine versioine ja ektroineen oli ihan hintansa väärtti.
Ps. Ohjaajan remakea odotellessa??
Blade Runner - Final Cut
7
1402
Vastaukset
- Ohjaaja...
Kyllä tyhmiltä pitää ottaa rahat pois.
- eiköhän
se karvalakkiversio ollut tarkoitettu nimenomaan niille, joilla ei leffasta tallennetta vielä ole tai eivät ole koko leffaa nähneet (eikä sen enempää kiinnostakaan).
Boxi haastatteluineen ym. on kevyesti hintansa väärtti "asianharrastajalle". - muuta kuin
erikoisefektit ovat uudessa versiossa jotenkin tietokonemaisia: valojen reunoilla keinotekoiset säde-efektit ja kuva jotenkin sumeampi uusimpien tietokonepelien tapaan (bloomia tai jotain).
Näiden lisäksi myös uusittu sinivihreä väripaletti tekee yksityiskohtien hahmottamisen hieman vaikeammaksi.
Tässä vertailua versioiden välillä:
http://www.dvdbeaver.com/film/DVDReviews24/bladerunner.htm - Blade Runner exspertti
Aika lailla vitusti eroa. Siis johonkin versioon. Tässä alkaa jo polla seota, kun vertailee. Muutenkin tämä Final Cut olisi pitänyt alunperin olla se yli vuosikymmenen takainen Director's Cut, joka tunnetusti lopulta ryssittiin.
Kaikissa versioissa näkyy vikoja, joten paras versio olisi se jonka minä leikkaisin mikäli pääsisin pukille!Radikaalimmat erot eri versoiden kesken on teatterilevitykseen päässeen alkuperäisversion kertojen ääni ja onnellinen "punpulivanadiumloppu"
Final, ei poikkea kuin mitättömäntuntuisissa eroavaisuuksissa DC:stä.
"parempi tekstuuri, filmin puhtaus, valon käyttö, vähän poikkevampi leikkaus, pikkasen raaempi, ja eniten joska pisti silmään oli Roy Battyn kuollessaan vapauttama kyyhky joka DC:ssä lensi korkeuksiin sinistä taivasta kohti, Finaalissa taasen lintu lentää keskellä 2019-luvun kolkkoa arkkitehtuuria - liekö Ridley käynyt aikaa myöten pessimistisemmäksi, vai saivatko nörtit vapaat kädet muokata futuristista maailmaa mielensä mukaan.
Mitään uutta Final Cut ei elokuvaan tuonut, joka muuttaisi asetelmia alkuperäisestä DC:stä.
Ps.Paras versio on edelleen DC-92.jtguytiooiyhvb kirjoitti:
Radikaalimmat erot eri versoiden kesken on teatterilevitykseen päässeen alkuperäisversion kertojen ääni ja onnellinen "punpulivanadiumloppu"
Final, ei poikkea kuin mitättömäntuntuisissa eroavaisuuksissa DC:stä.
"parempi tekstuuri, filmin puhtaus, valon käyttö, vähän poikkevampi leikkaus, pikkasen raaempi, ja eniten joska pisti silmään oli Roy Battyn kuollessaan vapauttama kyyhky joka DC:ssä lensi korkeuksiin sinistä taivasta kohti, Finaalissa taasen lintu lentää keskellä 2019-luvun kolkkoa arkkitehtuuria - liekö Ridley käynyt aikaa myöten pessimistisemmäksi, vai saivatko nörtit vapaat kädet muokata futuristista maailmaa mielensä mukaan.
Mitään uutta Final Cut ei elokuvaan tuonut, joka muuttaisi asetelmia alkuperäisestä DC:stä.
Ps.Paras versio on edelleen DC-92.No, korjataan/lisätään vähän.
Mitättömiltä monesta vaikuttaviin valokuviin oli keskitytty muutaman sekunninajan pidempään, sillä muistothan olivat elokuvan eräitä tärkeimpiä elementejä.- Mitä se on?
jtguytiooiyhvb kirjoitti:
No, korjataan/lisätään vähän.
Mitättömiltä monesta vaikuttaviin valokuviin oli keskitytty muutaman sekunninajan pidempään, sillä muistothan olivat elokuvan eräitä tärkeimpiä elementejä.Meillä käytetään pumpulia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %
Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o2435468Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä
Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki353231Sofia Virta: bänet!
Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.1332447"Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"
"Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää2102013Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan
(Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol641542Niin että miten
Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua77937- 62841
Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun
Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan8781Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet
Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni123776Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa
Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui9716