No niin, tuli sitten hankittua, ja katsottua tämä viimeisin ohjaajan "näkemys" elokuvastaan.
Ja mitä jäi käteen? - Ikävä rahastuksen maku!
Eroavaisuudet Director's Cut -versioon ovat niin olemattomat, että voi vain hämmästellä sitä häpyä jolla elokuvaa on markkinoitu faneille uutena versiona, eikä vain kosmeettisena päivityksenä.
Olisi mukava kuulla ohjaajan versio siitä miten tämä poikkeaa idealtaan aiemmasta, sillä itse en sitä oikein oivaltanut.
Oikeastaan ainoa eroavaisuus jota voi pitää edes jonkinmoisena elokuvan sisältöön vaikuttavana muutoksena oli, hitto soikoon, yhden sanan muuttaminen.
Kun tässä aiemmassa ohjaajan versiossa Roy Batty kutsui Tyrelliä kusipääksi, niin uudessa versiossa hän nimittää tätä isäkseen.
"I Want More Life, fucker/father."
15 euroa on 15 euroa liikaa tästä - olisivat paskat laittaneet ilmaislevitykseen, no, onneksi useimmat tajusivat varmastikin ostaa boksin, joka kaikkine versioine ja ektroineen oli ihan hintansa väärtti.
Ps. Ohjaajan remakea odotellessa??
Blade Runner - Final Cut
7
1392
Vastaukset
- Ohjaaja...
Kyllä tyhmiltä pitää ottaa rahat pois.
- eiköhän
se karvalakkiversio ollut tarkoitettu nimenomaan niille, joilla ei leffasta tallennetta vielä ole tai eivät ole koko leffaa nähneet (eikä sen enempää kiinnostakaan).
Boxi haastatteluineen ym. on kevyesti hintansa väärtti "asianharrastajalle". - muuta kuin
erikoisefektit ovat uudessa versiossa jotenkin tietokonemaisia: valojen reunoilla keinotekoiset säde-efektit ja kuva jotenkin sumeampi uusimpien tietokonepelien tapaan (bloomia tai jotain).
Näiden lisäksi myös uusittu sinivihreä väripaletti tekee yksityiskohtien hahmottamisen hieman vaikeammaksi.
Tässä vertailua versioiden välillä:
http://www.dvdbeaver.com/film/DVDReviews24/bladerunner.htm - Blade Runner exspertti
Aika lailla vitusti eroa. Siis johonkin versioon. Tässä alkaa jo polla seota, kun vertailee. Muutenkin tämä Final Cut olisi pitänyt alunperin olla se yli vuosikymmenen takainen Director's Cut, joka tunnetusti lopulta ryssittiin.
Kaikissa versioissa näkyy vikoja, joten paras versio olisi se jonka minä leikkaisin mikäli pääsisin pukille!Radikaalimmat erot eri versoiden kesken on teatterilevitykseen päässeen alkuperäisversion kertojen ääni ja onnellinen "punpulivanadiumloppu"
Final, ei poikkea kuin mitättömäntuntuisissa eroavaisuuksissa DC:stä.
"parempi tekstuuri, filmin puhtaus, valon käyttö, vähän poikkevampi leikkaus, pikkasen raaempi, ja eniten joska pisti silmään oli Roy Battyn kuollessaan vapauttama kyyhky joka DC:ssä lensi korkeuksiin sinistä taivasta kohti, Finaalissa taasen lintu lentää keskellä 2019-luvun kolkkoa arkkitehtuuria - liekö Ridley käynyt aikaa myöten pessimistisemmäksi, vai saivatko nörtit vapaat kädet muokata futuristista maailmaa mielensä mukaan.
Mitään uutta Final Cut ei elokuvaan tuonut, joka muuttaisi asetelmia alkuperäisestä DC:stä.
Ps.Paras versio on edelleen DC-92.jtguytiooiyhvb kirjoitti:
Radikaalimmat erot eri versoiden kesken on teatterilevitykseen päässeen alkuperäisversion kertojen ääni ja onnellinen "punpulivanadiumloppu"
Final, ei poikkea kuin mitättömäntuntuisissa eroavaisuuksissa DC:stä.
"parempi tekstuuri, filmin puhtaus, valon käyttö, vähän poikkevampi leikkaus, pikkasen raaempi, ja eniten joska pisti silmään oli Roy Battyn kuollessaan vapauttama kyyhky joka DC:ssä lensi korkeuksiin sinistä taivasta kohti, Finaalissa taasen lintu lentää keskellä 2019-luvun kolkkoa arkkitehtuuria - liekö Ridley käynyt aikaa myöten pessimistisemmäksi, vai saivatko nörtit vapaat kädet muokata futuristista maailmaa mielensä mukaan.
Mitään uutta Final Cut ei elokuvaan tuonut, joka muuttaisi asetelmia alkuperäisestä DC:stä.
Ps.Paras versio on edelleen DC-92.No, korjataan/lisätään vähän.
Mitättömiltä monesta vaikuttaviin valokuviin oli keskitytty muutaman sekunninajan pidempään, sillä muistothan olivat elokuvan eräitä tärkeimpiä elementejä.- Mitä se on?
jtguytiooiyhvb kirjoitti:
No, korjataan/lisätään vähän.
Mitättömiltä monesta vaikuttaviin valokuviin oli keskitytty muutaman sekunninajan pidempään, sillä muistothan olivat elokuvan eräitä tärkeimpiä elementejä.Meillä käytetään pumpulia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse564324SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo2924198Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1663716Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky933603Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä993200Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit312517Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv371920Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575681813Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.161803- 381743