Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

Hiivasta

Kertokaa tietämättömälle naiselle!!!
Epäilen hiivaa, kun kutiaa alapäästä älyttömästi, mutta voiko hiiva tulla jos käyttää kondomia ja mistä se yleensä tulee???!!!

Lisäksi tietoa hoitokeinoista jne.
2467
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Hiivatulehduksen voi saada vaikka käyttäisikin kondomia - se ei ole varsinainen sukupuolitauti siinä mielessä, että tulisi aina seksin seurauksena. Emättimen limakalvojen hiivakanta vain riehaantuu (en nyt muista kyseisen hiivakannan nimeä, tais alkaa Ceellä) ja oireina on juuri kuvailemasi kutina ja kirvelykin häpyhuulten alueella ja ehkä myös valkoinen, hieman kokkareinen vuoto. Toki hiiva voi tarttua mieheltä naiselle tai päinvastoin, ja myös mies voi oireilla. Itselläni on ruvennut olemaan noita hiivatulehduksia aika ajoin. Alkujaan taisin saada ensimmäiseni virtsatietulehduksen hoitoon käytetyn antibioottikuurin seurauksena (emättimen bakteerikanta romahti kuurin seurauksena, joka riehaannuttaa muut mikrobit kuten hiivat) ja nyt epäilen että ois tarpeen hoitaa tuo mieskin välillä etten tätä vaivaa siltä aina uudestaan saa...

Eli siis hoidosta. Apteekista saa käsikauppalääkkeinä (eli ilman reseptiä) monenkin merkkisiä emätinpuikkoja 1-3 pv (ainakin) kuureina. Pakkauksissa on ohjeet niiden käyttöön, mut lyhyesti sanottuna pakkauksessa on sellainen asetin (vähän kuin tamponeissa) jolla puikko saadaan emättimeen mahd. syvälle. Se laitetaan illalla ennen nukkumaanmenoa, sillä se sottaa jonkin verran. Kannattaa käyttää pikkuhousunsuojia kuurin ajan, sillä sitä puikonjämää tulee kyllä ulos ainakin sen ajan. Jos ajatus puikoista ei miellytä, lääkäriltä saa reseptin kerta-annoksena suun kautta otettavaan lääkkeeseen (1 tabletti). En ole vielä ottanut selvää, miten miehen hiivaa hoidetaan - luulisin, että ainakin tuo suun kautta otettava sopisi ja kuulemma on jotain voiteitakin (poikaystävälläni tosin ei oireile). Sillä sen pitäis olla sitten selvä, vaikkakin oireita voi olla vielä jokusen päivän kuurin lopettamisen jälkeen.

Mut pitänee tästä siis itsekin sukeltaa nettiin etsimään tietoa tuosta miehen hiivan hoidosta, ettei tarttis koko ajan kärsiä tästä prkleen kiusasta. Suosittelen hakusanojen käyttöä muillekin, löytyy tietoa nopeammin ja takuulla asiantuntevampaa kuin näiltä keskustelupalstoilta!

Äänestä
  • Kiitoksia hyvästä tiedosta, kyllä tuo selvensi aika paljonkin!
    Vielä kun ukko ymmärtäisi :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tietämätön kirjoitti:

Kertokaa tietämättömälle naiselle!!!
Epäilen hiivaa, kun kutiaa alapäästä älyttömästi, mutta voiko hiiva tulla jos käyttää kondomia ja mistä se yleensä tulee???!!!

Lisäksi tietoa hoitokeinoista jne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu