Minulla on saksankurjenmiekkoja. Väriltään ne ovat vaaleankeltaisia, joissa on myös violettia. Joku sanoi, että se on luonnonvarainen lajike. En tiedä onko se totta. Mikä sopisi tämän kaveriksi? Olisiko Iiris sopiva? Siinä on samantyyliset lehdet, tosin ohkaisemmat. Ne kyllä kukkisi samanaikaan. Haluaisin jonkun perinteisen perennan. Olisiko ehkä violetti saksankurjenmiekka hyvä kaveri? Paikka on todella aurinkoinen. Jos teistä joku asuu Porin seudulla, mehän voitaisiin vaihtaa taimia? Minulla on mm. niitä runsaasti.
Vastaukset 7
- faunat
Kurjenmiekka (Iris pseudacorus) on rantojen ja matalien vesien kasvi!
- äiti kolmelle
Se mitä luulin Iirikseksi onkin Siperiankurjenmiekka. Sopisiko se saksankurjenmiekan kaveriksi? Kannattaisiko Siperiankurjenmiekka jättää Saksankurjenmiekan väliin? Näin Saksankurjenmiekka tukisi Siperiankurjenmiekkaa.
- kurjenmiekat
Iris pseudacorus , keltakurjenmiekka = keltainen
Iris germanica ,saksankurjenmiekka = eri värejä
ekan kirj iiris kaiketi "taatan" sukulainen
Iris sanguinea , kuningatarkurjenmiekka =sininen 80 cm
Iris sibirica ,siperiankm = sininen 100cm - Töyhtötiainen
äiti kolmelle kirjoitti:
Se mitä luulin Iirikseksi onkin Siperiankurjenmiekka. Sopisiko se saksankurjenmiekan kaveriksi? Kannattaisiko Siperiankurjenmiekka jättää Saksankurjenmiekan väliin? Näin Saksankurjenmiekka tukisi Siperiankurjenmiekkaa.
Keltakurjenmiekka on se luonnonvarainen rantojen kasvi. Siperiankurjenmiekka viihtyy myös hieman kosteammassa maassa, mutta saksankurjenmiekka ja sitä muistuttava matala kääpiökurjenmiekka taas tykkäävät vähän kuivemmasta kasvupaikasta.
Kelpaisko kurjenmiekkasi kaveriksi vaikka jalopähkämö? Tai jokin kurjenpolvi?
- valtov
Meillä on pihalla kallionkolossa osmankäämi ja
keltakurjenmiekka,kurjenmiekka aloitti kukinnan 16.6 kuva: http://www.saunalahti.fi/~vavauh/- äiti kolmelle
Ihan kiva piha sulla... Hauska piristys näin pääkivun kourissa kamppailevalle kolmen lapsen äidille sadepäivänä.
Sain naapuriltani Syysleimuja. Istutin niitä saksankurjenmiekan kaveriksi. Kukan väristä minun ei tarvitse välittää, kun ne kukkii eri aikaan. Lehtien väri tosin on erilainen ja lehti on myös eri tyylinen. Sanokaa te kokeneemmat puutarhanharrastajat tarvitseeko lehtien mallien ja värin yhteensopivuutta miettiä? Sopiiko teidän mielestä Saksankurjenmiekka ja Syysleimu yhteen? - valtov
äiti kolmelle kirjoitti:
Ihan kiva piha sulla... Hauska piristys näin pääkivun kourissa kamppailevalle kolmen lapsen äidille sadepäivänä.
Sain naapuriltani Syysleimuja. Istutin niitä saksankurjenmiekan kaveriksi. Kukan väristä minun ei tarvitse välittää, kun ne kukkii eri aikaan. Lehtien väri tosin on erilainen ja lehti on myös eri tyylinen. Sanokaa te kokeneemmat puutarhanharrastajat tarvitseeko lehtien mallien ja värin yhteensopivuutta miettiä? Sopiiko teidän mielestä Saksankurjenmiekka ja Syysleimu yhteen?Se on makuasia , mielestäni on parempi kun on eri värejä ja muotoja. Tietysti siten että yhtä lajia on usempi kuin yksi kasvi :-) Muuten menee sillisalaatiksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja2881172Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "2901044Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔50928- 106889
- 101849
- 77830
- 108702
- 64578
Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"
Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh2561Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh11508