Nyt kun selkiön aluetta kehitetään Ideaparkin myötä, olisi selkiönkallion vanhoille ja käyttämättömille kallioluolille hyvä uusiokäyttö peikkomaailmana.
Ainakin luolat näyttävät ulkoapäin juuri sopivan "rähjääntyneiltä" peikkoluolaksi. ;)
Tässä esimerkkiä peikosta joka on rakennettu Yhdysvaltojen Seattlen kaupungissa yhden maantiesillan alle. Peikosta on tullut paikallinen turistinähtävyys. Kuvassa peikko on kaapannut ohimenevästä liikenteestä kuplavolkkarin käteensä. ;)
http://www.bellewood-gardens.com/Seattle_Troll-2.jpg
http://www.airninja.com/pictures/seattle/seattle-troll.jpg
http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Fremont_bridge_troll,_seattle,_washington,_usa.jpg
http://stephvandyke.com/blog/troll.jpg
http://www.akohl.com/imagesBlog/freemontTroll_1_CloseWeb_400.jpg
http://phil2bin.com/OldPerils/images/2006/02/24/AuroraTroll.jpg
Muita esimerkkejä peikoista.
http://media-cdn.tripadvisor.com/media/photo-s/00/19/df/8e/the-troll-standing-guard.jpg
http://ciateq.net.mx/~elwen/bergen/troll.jpg
http://www.businessinnovationinsider.com/images/2006/02/Troll.jpg
Peikkomaailma Pieksämäelle
7
970
Vastaukset
- nähtävyys
Naantalilla se on muumipeikko ja muumimaailma.
Selkiönkallio voisi olla hyvä sijoituspaikka koska seutua kehitetään lähitulevaisuudessa ideaparkin laajennuksen yhteydessä siihen suuntaan.
Retail Park Areena.
http://www.marjamaki.fi/rakentaminen/areena/ - Seattlelainen
The Fremont Troll
http://www.roadsideamerica.com/story/2236
Fremont Troll From Wikipedia
http://en.wikipedia.org/wiki/Fremont_Troll
Tietoa peikon "kotikaupungista".
Seattle, Washington
http://en.wikipedia.org/wiki/Seattle
http://en.wikipedia.org/wiki/Space_Needle
Suoraa kuvaa Seattlesta
http://www.kirotv.com/wxcam/1867908/detail.html
http://www.earthcam.com/usa/washington/seattle/
http://www.seattle.gov/trafficcams/i5_i90.htm
http://www.wsdot.wa.gov/Traffic/seattle/i90_midspan.htm#cam- Peikkoa pukkaa
Tuon Seattlen peikonkin ovat tehneet paikalliset taiteilijat "Seattle area artists" ja jonkinlainen taidelautakunta (Arts Council) on antanut paikallisille taiteilijoille toimeksiannon.
- mallia muualta
Peikkoa pukkaa kirjoitti:
Tuon Seattlen peikonkin ovat tehneet paikalliset taiteilijat "Seattle area artists" ja jonkinlainen taidelautakunta (Arts Council) on antanut paikallisille taiteilijoille toimeksiannon.
Pieksämäkeä ei oikein tunneta mistään maamerkistä kuten monia muita kaupunkeja.
Tuollainen sillan alla oleva peikko tai vastaava voisi olla juuri se mitä tällä kaivataan. Tuosta esimerkin "Fremont Troll" peikostahan on tullut suuri nähtävyys.
http://students.washington.edu/neihart/Pics/fremonttroll1.jpg
- peikkomaa!
Se on Lidlin takana Syrjäytyneisyyden Puistossa.
- ROSKA_POSTI_ROBOTTI
ROSKA_POSTI_ROBOTTI
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1381279
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä34811Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46587- 14580
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad27556Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä26538Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30526- 24501
Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .15472Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver14471