Puhujien tosiaan pitäisi olla

jotta puhe perustuisi raamattuun ja raamatullisiin asiohin ja tapahtumiin. Heillä kun on raamatun tuntemusta enemmän kuin ei-teologisella.
2155
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

uskovaisen papin puhetta, siinä on raamatullista sisältöä.

Äänestä

Saarna miehen pappi tai lukkari tai saarnaaja,tulee olla Jumalalta Pyhän Hengen kautta armoitettu joka julistaa Pyhän Hengen
avustamana Jumalan Sanaa.
Teologi koulutus ei sisälly Uuden Testamentin ehtoihin vaan vaaditaan elävää uskoa Jeesukseen Kriatukseen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pappismiehiä kirjoitti:

jotta puhe perustuisi raamattuun ja raamatullisiin asiohin ja tapahtumiin. Heillä kun on raamatun tuntemusta enemmän kuin ei-teologisella.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu