Moi, eli oon 16-vuotias lukuiolaispoika ja on alkanut ärsyttämään se että vatsa näyttää ihan normaalilta kun seisoo jaloilla, mutta sittenkun istuu niin se näyttää ihan löllöltä, tämä on alkanut ärsyytämään, sillä olisi kiva olla rannoilla ihan ilman paitaakin. Tytöt myöskin varmaa tykkää enemmän kiinteävartaloisista miehistä, ulkonäössäni ei mielestäni ole ihan hirveästi valittamista, mutta haluaisin saada vatsan kiinteäksi. Olen 175cm pitkä ja painan 57-58 kiloa eli ehkä alipainoinen? miten vatsa voi olla tuollainen?
Olen yrittänyt kiinteyttää sitä esimerkiksi tekemällä joka päivä noin 50 vatsalihasta sun muita liikkeitä mutta tuntuu että se muuttuu vain sisältäpäin kovemmaksi ja näyttää edelleen lötsköltä. Mikä avuksi? Tosin minulla ei ole mikään päätä järisyttävä kuntokaan, mutta ei minua niin kunto haittaa kunhan se on kohtuullinen. Vatsa pitäisi saada kuntoon kun hartian seutukin on ruvennut näyttämään edes vähänryhdikkäämmältä kuin esimerkiksi puoli vuotta sitten, että ny kehtaa T-paidalla kävellä.
Eli ei minua haittaa että ihan se sikspäkki ei tulisi esiin mutta olisi kiva että pystyisi istumaan normaalisti ilman paitaa ettei tarvitsisi häpeillä. En tosin ole koskaan mitään palautetta siitä saanut, mutta enpä ole uskaltanut sitä edes näytelläkkään muutakun paidan vaihdon yhteydessä.
Mikä olisi sopiva treeni tähän hommaan, kaipaisin vastauksia erilaisista näkökulmista, mutta toivottavasti kaikilla on edes jonkin verran samaamielipidettä, ettei tarvitse ruveta arpomaan, että mitä kannattaisi kokeilla.
Olen yrittänyt kiinteyttää sitä esimerkiksi tekemällä joka päivä noin 50 vatsalihasta sun muita liikkeitä mutta tuntuu että se muuttuu vain sisältäpäin kovemmaksi ja näyttää edelleen lötsköltä. Mikä avuksi? Tosin minulla ei ole mikään päätä järisyttävä kuntokaan, mutta ei minua niin kunto haittaa kunhan se on kohtuullinen. Vatsa pitäisi saada kuntoon kun hartian seutukin on ruvennut näyttämään edes vähänryhdikkäämmältä kuin esimerkiksi puoli vuotta sitten, että ny kehtaa T-paidalla kävellä.
Eli ei minua haittaa että ihan se sikspäkki ei tulisi esiin mutta olisi kiva että pystyisi istumaan normaalisti ilman paitaa ettei tarvitsisi häpeillä. En tosin ole koskaan mitään palautetta siitä saanut, mutta enpä ole uskaltanut sitä edes näytelläkkään muutakun paidan vaihdon yhteydessä.
Mikä olisi sopiva treeni tähän hommaan, kaipaisin vastauksia erilaisista näkökulmista, mutta toivottavasti kaikilla on edes jonkin verran samaamielipidettä, ettei tarvitse ruveta arpomaan, että mitä kannattaisi kokeilla.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Niin että kyllä se näyttää seisaaltaakin ei niin kiinteältä mutta kumminkin kiinteältä.
vartalorakennetta,
näetkö samaa yhtäläisyyttä oman vatsanseutusi kanssa?
Muuten säännöllinen treenaus pyydä kuntosalin ohjaajalta neuvoja. Juokse ja liiku paljon on tärkeää treenata koko vartaloa eikä vaan vatsalihaksia.
Tärkeätä on juosta tai harrastaa muuta hikiliikuntaa. Treenaa myös selkälihaksia, sillä siinä vaiheessa kun vatsalihakset hyvät, selässä alkaa tuntua kipua. Ja tee eri liikkeitä monipuolisesti, muista myös vinot vatsalihakset.
Treenaa kroppaa monipuolisesti ja kiinnitä huomiota ruokavalioon, sokerit ja ylimääräiset rasvat pois.
Kyllä se siitä, tälle kesälle et taida ehtiä mutta ainahan voit yrittää!
Tsemppiä!
meikäläisel mikään sixäkki riittäny, hankkisin korin vatsaani koristamaan. Mutta kyllä tässä on hommiaki tehty, pari koria olutta joka viikonloppu.
vatsan muotoon vaikuttaa myös se, miten istut.
Mikäli lysähtyneenä, korostuu vatsa.
Selkä suorana näyttää paremmalta.
Moi oon jo iäkkäämpi..sama ongelma tääl..ei paljoa löysää(siis oon 188/ 63) ihan hoikka siis, mut hiukan kertyy kun "huosti istuu" vatsalihakset kunnossa sinäänsä..ihan pukeet tuonnohuen kerroksen alla..miten saada ne esiin? Ilmeiseti vaan rasvat ja sokerit pois ja yleistä liikuntaa ja vatsalihaksia...kait se siitä...koetetaan näillä "ohjeilla", niin katotaan saadaanko ihan huippu trimmiin kroppamme :-)
Tee vatsalihaksi vaikka parisataa per päivä ja muista vinottaiset vatsalihakset. Punnerruksiakin voit alkuu pistellä vaikka sata per päivä ja sitten lisätä jos menee lähemmäksi 50 kerralla. Olet hieman laihahko, joten voisit mutustella enemmän proteiinipitoista ruokaa niin lihaksetkin kasvaisivat paremmin. Älä kuitenkaa syö enempää kuin kulutat ja sen kyllä huomaa peilistä.
jotain vikaa treeneissä jos vetää 100 vatsalihasliikkeitä, sarjoja lisää ja vähemmän toistoja, lisäpainoa mukaan tai jalat ylös, ja käy katsomassa jostain alan sivustolta joku yksinkertainen ohjelma myös muihinkin lihasryhmiin.
Mee juoksemaan!!
poikkeavat monellakin tapaa.. toisilla kaikki rasva kertyy juuri vatsaan eli olet muuten hoikka mutta sulla on päärynävatsa.. et ole ylipainoinen ja sulla on timmi kroppa mutta perintötekijöille ei mahda mtn.. toisilla on esim. harteikas perusolemus mutta vatsan seutu pömppä.. toisilla ei ole hartioita mutta vatsanseutu todella kiinteä jo luonnostaan..
jos tuosta vielä laihdutat niin olet tikku sitten.
Mielestäni jos olet hoikassa kunnossa niin sinun kannattaa ehdottomasti panostaa muihinkin lihasryhmiin kuin vatsaan. Suosittelisin sinulle kehonrakennuksen aloittamista.
Kehonrakennus on usein väärinymmärrettyä. Siihen ei todellakaan liity hormooneja sun muuta jos niiden ei itse anna siihen liittyä. Suosittelisin sinulle perusliikkeiden harjoittelua ja treenin aloittamista esimerkiksi tällä arnoldin yksinkertaisella ohjelmalla, joka ainakin minulla toimi ihan hyvin kun punttausta aloittelin.
http://www.pakkotoisto.com/vbulletin/showthread.php?t=39774
Ennen treenin aloittamista kannattaa kuitenkin ottaa selvää oikeista painomääristä ja liikkeiden oikein suorittamisesta, jotta vammoja ei pääse syntymään. Pääsääntönä kannattaa kuitenkin pitää, että älä tee koskaan painoilla joilla et tunne hallitsevasi tilannetta. Älä anna oikean asennon vääntyä vaan tee liikkeitä siihen asti kun jaksat tehdä ne puhtaasti. Sillä jos vääntelet kropallasia painoja kaikin voimin ylös niin onnettomuuden riski kasvaa ja treenistä lähtee myös tehoa koska teet liikettä väärillä lihaksilla.
Ennen kuin aloitat kannattaa ottaa selvää myös ravinnosta. Kun aloitat kehonrakennuksen niin sinun tulee lisätä huomattavasti syömistäsi ja parantaa ruokasi laatua. Kala, kana, maitotuottee ym ovat hyviä proteiinin lähteitä. Koska olet noinkin hoikassa kunnossa niin suosittelisin sinulle myös palautusjuomaa treenin jälkeen ja proteiinijuomaa välipaloina. Kannattaa kuitenkin muistaa, että lisäravinnevalmisteet eivät korvaa oikeaa ruokaa, vaan ovat nimenomaan välipaloja. Lisäravinteita löydät esimerkiksi pakkotoiston p-storesta, wrangelta ja lisäravinnekaupoista paikkakunnallasi (?). Lisäravinteet eivät ole sama asia kuin hormonit, vaan ne ovat niitä aineita joita saat normaalistakin ruuasta, mutta siitä on vain vähennetty rasvan määrää ja lisätty proteiinin määrää. Syömisessä kannattaa panostaa nimenomaan tukevaan aamiaiseen ja illalla ei kannata syödä kovin raskaasti.
Kun aloitat treenaamisen niin sinun pitää myös alkaa venyttelemään useammin ja muutenkin huoltamaan lihaksiasi. Aerobiset harjoitteet tulee myös pitää mukana, jotta lihaksesi saavat kimmoisuutta ja myös erilaista liikettä. Eli lenkillä voit käydä useita kertoja viikossa, mutta mitään maksimivauhtisia lenkkejä en suosittele. Lähinnä peruskestävyysvauhtia peruskestävyyssykkeelläsi.
Etsiessäsi lisätietoa aiheesta suosittelen lämpimästi pakkotoisto.com:n foorumia jossa on monia kokeneempia kehonrakentajia neuvomassa sinua. Valmiita ohjeita löytyy jo todella paljon, joten käytä hakua ja etsi samanaiheista ketjua ennenkuin teet oman ketjusi jos sinulla on jotain kysyttävää. Myös Ari Kokkosen sivustolta löytyy "usein kysyttyjä kysymyksiä" -osio josta löytyy aloittelijalle hyvää tietoa.
Pääsääntönä kehonrakennuksessa on se, että kannattaa ottaa ensin selvää kuin aloittaa. Tällöin säästät aikaa, rahaa ja terveyttäsi. Ei kannata pelätä, että kehonrakennuksen aloittamalla muuttuisit lihasvuoreksi. Päinvastoin jossain vaiheessa varmasti toivot että lihakset kasvaisivat nopeammin.