tappajataksit

Ei ole varmaan kenellekään pääkaupunkiseudulla liikkuvalle yllätys, että taksit ovat pahimpia kaahariöykkäreitä liikenteessä. Yhteispeli ei toimi mitenkään yrittävät vain itse ehtiä mahdollisimman nopeasti seuraavalle tolpalle.

Nyt kävi näin: http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/Kolme loukkaantui taksin ja henkilöauton kolarissa Vantaalla/1135237047404
5720
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tarina ei kerro, kumpi oli tappaja?? Toisekseen, eihän tuossa ketään kuollut. Kumpi noista oli tappaja, kysyn vaan??????

Äänestä
  • Näihin provoihin ei kannata liian vakavasti suhtautua....

    Äänestä

palava kiire tuomita taksi tappajaksi, vaikka ko. lehtiartikkelista ei mitenkään ilmene, kumpi onnettomuuden osapuolista on sen aiheuttanut. Asenteellisuuttanneko?

Äänestä
  • Juttelin tänään sattumalta taksin kyydissä olleen naisen äidin kanssa.
    Kolarin syy oli toisessa osapuolessa (siviiliautossa) jonka kuljettaja oli 6.5 promillen humalassa !

    Kyllä! Siis kuuden-piste-viiden promillen humalassa !
    Taksin kyydissä ollut nainen loukkaantui lievähkösti poliisin mukaan sen takia, että TAKSINKULJETTAJA OLI AMMATTIAUTOILIJANA REAGOINUT NOPEASTI RATTIJUOPPOON joka huom! AJOI PUNAISIA PÄIN.

    Taksi oli ehtinyt osittain väistää siis punaisia päin ajanutta rattijuoppoa, jonka todettiin saaneen "tilapäisen tajuttomuuskohtauksen" mikä se sitten lieneekään.
    Tollaisessa humalassa moni olisi jo vainaakin.

    Poliisi totesi myös henkiä pelastuneen siitä syystä, että rattijuopon vastapuolena oli 'onneksi' taksi, jotka ovat Suomessa keskimäärin turvavarusteluiltaan parempia, kuin siviiliautot.
    Pahoilta loukkaantumisilta/kuolemalta pelasti kuljettajan nopean reogoinnin lisäksi auton turvalaitteet.

    Siinä teille purtavaa tästäkin 'tappajataksista'.
    Siinä myös miettimistä, miksi ajamme 'niin hienoilla uusilla autoilla'.

    Lukekaa lisää Vartti-lehdestä ja häpeä aiheen aloittaja, leimasit taksin heti syylliseksi, vaikka taksi omalla ammattitaidollaan ja turvavarustellulla autollaan pelasti asiakkaan (ja itsensä) todennäköiseltä vakavalta vammautumiselta/kuolemalta.

    Häpeä, jos osaat.

    Äänestä

HOMO
RUNKKARI
NATSI
OIKEISTOLAINEN
VASEMMISTOLAINEN
ESPOOLAINEN
VANTAALAINEN
STADILAINEN
VIROLAINEN
AMERIKKALAINEN
MAALAINEN

SUU KIINNI JA SORMET POIKKI!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pääkaupunkiseudulla kirjoitti:

Ei ole varmaan kenellekään pääkaupunkiseudulla liikkuvalle yllätys, että taksit ovat pahimpia kaahariöykkäreitä liikenteessä. Yhteispeli ei toimi mitenkään yrittävät vain itse ehtiä mahdollisimman nopeasti seuraavalle tolpalle.

Nyt kävi näin: http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/Kolme loukkaantui taksin ja henkilöauton kolarissa Vantaalla/1135237047404

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu