etelä-karjalan alueella toimiva yritys on hakemassa uutta toimipistettä. kivialan monipalveluyritys.pyhäjärvellähän on koulukin alan tekijöille.
miten on, kannattaako suositella vävypoijalle Pyhäjärveä?
Itsellä on jo mökki komialla rannalla.
miten on, kannattaako suositella vävypoijalle Pyhäjärveä?
Itsellä on jo mökki komialla rannalla.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Meillä ollaan juuri avaamassa tuota kivistudiota, jonka puitteissa tuota koulutustakin tullaan järjestämään. Myös laitteistoja ja muuta kivialan yritysten tarvitsemaa tukea ja tukevaa palvelua tulee jatkossa löytymään.
Kehottaisiin olemaan yhteydessä NIHAKiin. Sieltä osataan kertoa studiosta ja mahdollisuuksista varmasti paljon paremmin.
Ja tämän parempaa paikkaa ei sitten ole, löytyy kaikkea mahdollista, on harrastusmahdollisuuksia ja muuta aktiviteettia koko luokkaan nähden valtavasti. Ja luonto on niinku pisteenä iin päälle
Kerro vävyllesi että teettää vaan pikaisesti kannattavuuslaskelmat siirosta.
meilläpäin löytynee työntekijöitä joko oppimaan työn ohella tai sitten tänne voi muuttaa työhön ammattilaisena.
Nyt kun alan koulutus on tulossa tänne, meillä on kaivos ja Vaskikellon risteysalue kehittyy viimein, näen yritystoiminnalle täällä valoisan tulevaisuuden. Olen viime aikoina miettinyt, että kivestä voisi valmistaa vaikka mitä ja materiaaliakin on omasta takaa (esim. mustakivi). Nuo edellä mainitut tukevat toisiaan. T: eräs syntyperäinen pyhäkäs
pöllölaaksossakin, mutta on eri juttu se louhinta sitten. alkaa varmasti hirmuinen valitusten kyhääminen koska kukaan ei halua louhimoa naapuriinsa.
kiitos kirjoittajat innostavista "tuliaisista".
mutta mitä tämä valitusprosessi oikein meinaa? Onko pelkona heti kättelyssä saada "ei tule-kauppaa", jos vävy pyrkii kiviaineksiin?
meillä puree valittajien virsi.
eihän näistä asioista kaikki etene hallinto-oikeuteen tai ylempiin, mutta kaduilla tuulee valittajien ulina.
Tänne ei kyllä tulla varastamaan minun kiviä,meillä on käyttöä noille kiville,kyllä minä kiveni kerään,eihän täältä saa kerätä marjojakaan, ette tule.Prempiakin paikkoja on.Ja miksi kivet on loppunu Joensuusta?.
aiheuttaa, tai suunnitelma murskaamosta, valitusrumban.
Ei Pyhäjärvellä nykyisin paikkakunnan tulevasta kehittämisestä valiteta,on senverran alettu ymmärtään tulevaisuutta.Voihan se joku valittaa jos kivenotto tulee suoraan omakotitontin naapuriin,mutta kyllä kai tuollaiset sijoituskysymykset osataan nykyaikana hoitaa niin ettei valituksia tule jos halua avoimuuteen löytyy.Tervetuloa Pyhäjärvelle täällä on myös kivestä saatu leipää jo viitisenkymmentä vuotta.
mutta ihmiset ei. ottaisitko itse louhoksen tai murskaamon naapuriksesi?
Hyvänen aika sentään; vaikka moni teistä onkin jyvällä paikallisista estevoimista, niin ei kai me nyt yritystä estetä tulemasta jos tulla tahtoo?
Lääniä on vaikka muille jakaa, ei ole naapureista niin suurta lukua kun oikein sijoituu.
Emmehän me tiedä, murskaako vai hiooko ko. yritys kiveä?
Sama mulle, kunhan tulee ja antaa potkua paikkakunnan monipuolistuviin työpaikkoihin.
tänne vaan ja neuvonpidot käyntiin.
Kun on avoin ja keskustelee naapureiden kanssa eikä pyri aivan ok-talon kupeeseen, asiat hoituu. Kukapa meistä ei valittaisi, jos lähes omalle tontille puuhaillaan vaikkapa murskaamoa. Paikkahan voidaan valita metsän keskeltäkin, eikö niin?
Mitenkäs se tuleva marjayrittäjä,mollattiin heti alkutekijöihinsä,tänne ette tule oli heti yleinen puheenaihe.Voi teitä kaksinaamaisia Savolaisia.
maanomistajan luvalla, ei kai kukaan vastusta bisnespoimintaa.
metsämarjojen poimiminen on ok, kunhan ei rohmuta omin luvin ja lahmaten marikoita.
kivien hyödyntäminen on ok, kunhan sekin käy oikeudenmukaisesti ja maltillisesti.
näistä luonnonvaroista, marjat kasvavat uudelleen joka vuosi mutta kivi ei liene uusiudu? ja silti sitä kiveä piisaa vaivaksi asti.
molemmille yritysmuodoille; senkun vaan rantaudutte maisemiin.
mutta vai osa voidaan hyödyntää.
Eikä kiviäkään saa poimia toisen maalta ilman lupaa.
Moni pienituloinen työtä tekevä, eläkeläinen ja työtön saa pientä lisätuloa marjastuksesta. Monet muut poimivat isot määrät kotikäyttöön. Nämä mahdollisuudet menevät ainakin osittai, jos kymmenittäin marjastajia tulee jakamaan saalista. Ei täällä kuitenkaan ole NIIN hyviä marjamaita, etteikö pulaa marjasta olisi (moni ei uskalla syvemmälle metsään).
Kivialalla ei ole sellaista kilpailua täällä.
kyll on harvassa ne perheet jotka metsään menevät talven varalle poimimaan.
eihän koululaisiakaan enää (kait) edellytetä poimimaan 2 litraa puolukoita ja tuomaan koululle syksyisin?
minä olen sen hommelin ajallaan saanut tehdä ja siispä osaan suunnata oikeaan aikaan marjastusmetsiin, tosin useinkaan en osu apajille näillä saloilla.
kiveen olen iskenyt niin kirveeni kuin varpaani ihan omalla kotipihalla.
lahjoitan pihapiiristäni kuormallisen ylijäämänä kunhan hakee ja kerää itse.
jep, muistan hyvin kun keräsimme puolukat koululle vietäviksi. siinä samlla poimittiin perheen voimin kymmeniä, kymmeniä litroja kauppaan viemiseksi että saatiin suolaa ja muuta ostotarviketta.
eikäpä tuosta nyt ihan muinaisaikoja ole, noin 30 v tai siinä main.
pahoin pelkään ettei kivialan yritys pesiydy meille pyhäkkäille vaivaksi.
onhan tuo niin kaukaa haettu aikomus, olkoon siellä missä nytkin on.
Muistelen tuota lukeneeni lehdestä,muutama vuosi sitten tuollainen kivialan yritys meni konkurssiin jossain koillismaalla,velat jäi tietenkin kunnan maksettavaksi,pitää olla varmat markkinat tuotteille jopa ulkomailta tuodaan Suomeen kivijalosteita ja luulen että edullisemmin,olkoon tuo kivihalli vain kansalaisopiston piiriläisten harrastuspaikka.Sanonko pahasti.
Meillä kerätään talven varalle ja lähtee koululaisetkin mukaan. Mukavaa yhdessäoloa, eväät mukana aika hujahtaa turistessa. Mutta totta turiset. Kyllä monet ovat kaupan pakastemarjojen varassa.
Ihmettelen suuresti sitä että eikö vieläkään ole keksitty systeemiä jolla avustus annetaan esim. koneita vastaan. Eli kiinnitetään esim. koneet ja laitteet sitä avustusta vastaan. Jos menee konkkaan tai lähtee huitelemaan muille maille jää kaupungille laitteet ja työ voima. Ei tarvita kuin uusi yrittäjä. Jokaiseen oljenkorteen tulisi nyt tarttua. Jokainen uusi yritys vähentää muuttoliikettä meiltä pois. Ja luo uskoa täällä asuville. Miksi kunta ei hae yrittäjää moiseen paikkakuntalaisista? Olisiko kivikurssilla sellaisia?
Ei muuta kuin kaupunginjohtajan juttusille. Kiveä on ja työntekijöitäkin ehkä. Ja jos ei ole niin muuttaa muualta sitten.
Muista ottaa jotain näyttöä,myös paperilla,onhan tänne päästetty myytamia hui hai miehiä,ja lopputulos on ollut vähän laskuja maksettavaksi.Toivottavasti nykypäivänä tuo ei mene läpi enää.