Alkoholi ja ruoka eri puolilla Malesiaa

karnewal

Olen kuullut että joillakin Malesian saarilla tai osissa alkoholia saa vain rajoitetusti tai se on hirveän kallista. Mikähän mahtaa olla tämän asian totuus? Onko kallis yhtä kuin suomen hinta, kalliimpaa, vai vain maan hintatasoon verraten kallsita? Missä päin myyntiä on rajoitettu tai alkoholia ei saa lainkaan? Miten esimerkiksi Tioman, Lankawi, Perhentian tai Kota Kinabalun lähialueet?

Entä minkä hintaista ravintolaruoka on tuolla päin? En kaipaa seitsemän ruokalajin illallisia vaan kivoja kuppiloita joista saa paikallista ruokaa ja mahdollisesti koti-ikävän yllättäessa pizzaakin. Minkä tyylistä ruoka ylipäänsä on pääsääntöisesti?

6

4696

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KotaKinaBalu

      Oletko lähdössä LOMALLE vai kyseletkö lämpimiksesi hintoja...?

      Jätätkö loman tekemättä jos olut tai cola on kalliimpaa kuin suomessa?

      • Hurjis

        Olipa taas kommentti. Jos sulla on tietoa niin vastaa, kiitos! Vaikuttaa kumminkin monen päätöksiin matkakohteesta ja myös matkabudjetin suunnitteluun. Lomallakin on pakko syödä ja mielellään ottaa myös vähän nestettä.


    • malesiassa tammikuussa2008

      Ainakin olutta saa helposti ympäri maata kiinalaisista ja intialaisista ravintoloista ja esim. 7eleven-kioskeista ja muistakin ei-muslimeiden pitämistä paikoista. Tölkin hinta (esim. Tiger) oli muisteeks 1-2 €, eli paikalliseen hintatasoon nähden tyyriimpää kuin meillä. Osa saarista, esim. Tioman, Langkawi on verovapaita, joten saa vielä halvemmalla. Kovempia alkoholeja ei tullut harrastettua, joten en muista miten niitä oli tarjolla.

      Ruokaa on saatavilla moneen makuun, katukeittiöistä fiineihin ravintoloihin. Malesiassa on paljon kiinalaisia ja intialaisia vähemmistönä, joten näiden maalaisia ruokia on malesialaisen keittiön lisäksi tarjolla. Koti-ikävän iskiessä löytyy kansainvälisiä ruokaketjuja, mäkkäri, pizzahut, kentucky fried, kenny rogers jne. Katukojuista syö eurolla, ja itsellä ainakaan tullut 3 viikon reissulla mitään vatsavaivoja. Suositten erityisesti roti canaita, intialaistyylinen lättänä leipä, jonka seuraksi tulee soosi (currykana tai linssi), johon leipää kastetaan. Paistettua nuudelia (mee goreng) ja paistettua riisiä (nasi goreng) saa myös lähes joka katukojusta erittäin edullisesti.

      Majapaikoista saa usein myös länkkärituristeille suuntautuneempaa ruokaa, burgeria, sandwichiä, ranskalaisia yms.

      Yleensä söimme kahden hengen annokset oluen kera alle 5 eurolla, sitten jos meni länkkäripaikkaan ja tuli juotua olutta useampi, kului rahaa vähän enemmän, Suomen mittapuussa ei kertaakaan paljoa.

      Pienillä saarilla valinnanvaraa on tietenkin vähemmän eikä välttämättä mäkkäreitä. Alkoholia kyllä löytyy varmasti jostakin, ainakin 'tiskin alta'. Jotkut muslimitkin juovat, sillä Allah ei aina näe... esim. pimeässä. :)

      • karnewal

        Kiitän asiallisesta vastauksesta.

        Tiukkaa viinaa ei itsekään kaivata. Riittää tieto siitä että olutta on järkevään hintaan tarjolla. Viiniä voisi myös juoda lasillisen tai kaksi ruuan kanssa tai iltaisin.

        Ehkäpä Tioman kutsuu jo ensi talvena. :)


      • smokybaby
        karnewal kirjoitti:

        Kiitän asiallisesta vastauksesta.

        Tiukkaa viinaa ei itsekään kaivata. Riittää tieto siitä että olutta on järkevään hintaan tarjolla. Viiniä voisi myös juoda lasillisen tai kaksi ruuan kanssa tai iltaisin.

        Ehkäpä Tioman kutsuu jo ensi talvena. :)

        Malesiassa bisse on kaupoista hieman kallista, tolkki maksaa noin 1,5 euroa ja basic ravintolassa saman hintaista. Kannattaa juoda Guinness stout merkkista olutta kun siina on 8% alc. Tigerissa on ainostaan 5%...saastaa rahaa noin ja lisaksi on paremman makuistakin toi guinnesin stoutti.
        7eleven myy ainostaan bissea eika niissa aina ole ilmastointiakaan. Jos haluaa vakevampia juomia niin supermarketista saanee. Tossa chinatownissa Lumpurissa Yks intialainen minimart myy 24h vakevia suht. laajalla valikoimalla. Esim. 0,7 liran pullo ginia maksoi noin 4 euroa (eli sentaan suomea halvempaa reilusti).


    • Huippu reissu

      Tulin toissa päivänä yhdistelmältä Tioman (Paya beach), Melaka, KL. Tiomanilla verovapaa olut maksoi kaupassa 2 MYR/ 33 cl ja Australialainen viini muistaakseni n. 15 MYR/n. 20 cl:n tölkki. Tiomanilla baarissa olut taisi olla n. 4 MYR. Viiniä en tilannut baarista. Mantereella olut maksoi kaupassa tavallisesti 6 MYR. Siis miltei samoissa hinnoissa kuin Suomessa.

      Payalla meillä kuuluivat ruuat hintaan, joten saarella hintoja ruuan suhteen en tiiraillut niin paljon, mutta eivät nyt radikaalisti poikenneet mantereen hinnoista. Tiomanilla löytyi paikallisen ruuan ohella pizzaa ja sandwitchejä, vaikka ne ainakin Payan pienessä kylässä todella vähemmistössä vaihtoehdoissa olivatkin. Luonnollisesti.

      Mantereella ruuat tavallisten ihmisten kuppiloissa ja ostareiden ruokapaikoissa maksoivat n. 6-10 MYR. Ruoka on lähinnä riisiä erilaisilla kastikkeilla tai nuudeleita samaan tapaan. Paljon käytettiin äyriäisiä ja mustekalaa ym. Myös kana oli suosittua. Toki halvemmalla tai kalliimmallakin pääsee. Hienoissa ravintoloissa en edes käynyt ja halvin syömäni kevyt ruoka intialaisessa kuppilassa maksoi 1,50 MYR (siis alle 30 senttiä) ja sisälsi leivän ja pikku keiton. Yleisesti ottaen syöminen oli todella halpaa ja vaihtoehtoja löytyi kaikkea Mäkkäristä (ateria n. 8 MYR) alkaen. Siis kaupungeissa. Mikäli käy tavallisissa kuppiloissa, ei budjetti todellakaan kaadu pariin ruoka-annokseen päivässä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      83
      1589
    2. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      72
      1400
    3. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      230
      1366
    4. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      231
      1301
    5. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      11
      1142
    6. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1100
    7. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1059
    8. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      134
      1029
    9. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      90
      975
    10. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      65
      973
    Aihe