Mistä kummit?!?

Kaneli-70

Saan heinäkuussa neljännen lapseni. Jo kolmannen kohdalla oli ongelma, kummeja ei meinannut löytyä mistään... Minulla ja miehelläni ei ole yhteisiä tuttavaperheitä. Olen itse "toisella kierroksella" ja synnyinpaikkakunnalleni jääneet tuttavaperheet ovat yhteisiä exän kanssa eivätkä he tunne nykyistä miestäni. Minulla on vain yksi veli, miehelläni useampi sisarus, mutta kaikilla on niin monta kummilasta, etteivät he halua enää yhtään lisää tai sitten osa on eronnut kirkosta. Ymmärrän kyllä, minulla on neljä kummilasta ja miehelläni myös neljä, joten yhteensä jo kahdeksan... Toki en rahastusmielessä kummeja valitsekaan, mutta kyllä itsellänikin jokunen euro joulunaikaan palaa lahjoihin!

Olemme itse jo yli ja kohta 40 v, joten haluaisin lapselle vähän nuorempia kummeja. Osa omista kummilapsistamme on jo ripille päässeitä, sieltä voisi yksi kummi löytyä. Voikohan tulevan vauvan 16 v siskopuoli olla kummina??? Olisi vaan niin mukavaa, kun lapsella olisi jokin avo-/avioparikin kummina! Kahdella vanhimmalla lapsella on neljä kummia, mutta nykyisellä kuopuksella "vain" 3, kun neljättä ei löytynyt mistään. Löytyyköhän tälle viimeiselle kummeja lainkaan!

5

1310

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • +++

      Kyllä voi oma kummilapsi tai vauvan sisarus olla kummina. Myös isovanhemmat voivat olla kummeja lastenlapsilleen.

    • kummeja vain kaksi

      Olisiko kannattanut säästää kummeja ekojen lasten kohdalla...? NELJÄ kummia????? Kaksi se pitää olla, eikä tarvi olla enempää. Kummilapsi käy kummiksi, siskopuolesta en tiedä. Tosin, jos miettii tasapuolisuuden kannalta niin onko mukava tällä kuopuksella kun kummeja kaksi ja nuoria, ja isommilla lapsilla neljä ja aikuisia (=tienaavat, ostavat lahjoja). Eihän kummi ole lahja-automaatti, mutta joka tapauksessa...

      • Kaneli-70

        Enpäs tiennyt isojen tyttöjen kohdalla, että eroan ja löydän uuden miehen ja teen vielä lisää lapsia! Kaikkeen pitäisi varautua... :-)

        Isoilla on molemmilla kummeina kaksi pariskuntaa. Meilläpäin on tapana pyytää aina molemmat, joten näin niitä kummeja on sitten neljä.


    • Iines08

      Haluatko minusta kummin?
      olen reilu 20.. luultavasti en voi saada omia lapsia ja olis tosi kiva olla kummi..
      =)

    • mapee

      Nuoret on ihan hyvä vaihtoehto kummeiksi. Vaikka ovatkin vielä nuoria niin kasvavat lapsen mukana. Ja nuoret on monasti vastuullisempia kuin aikuiset joilla on monta muutakin pohdittavaa..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      174
      1182
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      45
      619
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      559
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      301
      554
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      225
      538
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      51
      519
    10. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      502
    Aihe