Kannattaako opiskelemaan lähteä jos olet hakeutumassa velkajärjestelyyn?
Pääsetkö velkajärjestelyyn jos olet opiskelija?
kertokaa kokemuksia.
Pääsetkö velkajärjestelyyn jos olet opiskelija?
kertokaa kokemuksia.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
mutta tietoa velkajärjestelylaista ja oikeuskäytännöstä.
Opiskelija ja velkajärjestely ovat huonosti yhteen sopiva kuvio.
Velkajärjestelyhän on tarkoitettu henkilölle, joka on pysyvästi maksukyvytön, pääsääntöisesti ilman omaa syytään ylivelkaantunut eikä pysty kohtuullisin toimin parantamaan maksykykyään. Velkis on poikkeus siitä vahvasta pääsäännöstä, että sopimukset sitovat ja velat on aina maksettava.
Velkajärjestelyyn pääseminen edellyttää varsin vakiintuneita olosuhteita, esim. tilapäinen, yleensä alle 2 vuotta kestänyt työttömyys ei tarkoita maksukyvyttömyyttä.
Opiskelijan taloudellinen tilanne sen sijaan on vakiintumaton. Opiskeluaikana tulot ovat alhaiset, mutta työllistyminen koulutusta vastaavaan työhön opiskelun jälkeen nostaa tulotasoa (ja sehän lieneekin yksi opiskelun tavoitteista).
Opiskelu voidaan katsoa velkajärjestelylain 9a§:n mukaiseksi esteeksi velkajärjestelylle, eli velallisella ei väliaikaisena pidettävästä syystä ole maksuvaraa tai ei sellaisen syyn vuoksi kykene maksamaan tavallisia velkojaan vähäisenä pidettävää määrää enempää. Syyn väliaikaisuutta ja maksuvaran määrää arvioitaessa on otettava huomioon erityisesti velallisen ansaintamahdollisuudet.
Itse mietin samaa, tarkoitus olisi vieläpä vaihtaa täydellisesti alaa eli ei ihan pelkästä kurssituksesta olisi kyse. Mietin että jos ensin hakisi velkajärjestelyä ja vasta sitten jos/kun se myönnetään yrittäisi opiskella... tällä hetkellä siis näyttää siltä että pitkä työttömyys tulee tähän väliin koska vaikka saisin töitä niin korot juoksevat satojen eurojen suuruisena kaiken aikaa joten en selviä edes korkojen maksusta.
Velkajärjestelyhän tarkoittaa sitä, että sinulla ei ole mahdollista lyhentää velkojasi. Yleensä oleteaan sellaista tilanne, että maksetaan kuitenkin se viisi vuotta ja eletään köyhästi eli suojaosuudella. Ns. nollaratkaisut ovat todella erityistapauksia, sairaus, vanhuus, viiden lapsen yh-ksi jääminen onnettomuuden seurauksena, opiskelijalle ei nollaratkaisua tule. Maksujärjestelmähän laaditaan nykyisten vakiintuneiden tulojen mukaan ja ihmettelen, miten opiskelija pystyisi niistä pitämään kiinni, ei niitä myöhemmin alenneta opiskelun takia vaan sitten järjestelmä raukeaa.
Ensi vuoden alusta pääsen velkajärjestelyyn,...mutta koulu alkaisi tänä syksynä, olen kuitenkin töissä -määräaikaisessa työsuhteessa(joka päättyy vuoden vaihteessa). En tiedä mitä pitäisi tehdä? lähteäkö opiskelun tielle koska sillä alalla mihin opiskelun jälkeen työllistyisin olisi jatkossa paremmin töitä kuin nyt.
keskustella velkaneuvojan kanssa.
Velkajärjestelyn saaminen edellyttää ettei tahallisesti huononna omaa taloudellista asemaansa. Eli kyllä pitäisi töissä olla että järjestelyyn pääsee. Toki voi aloittaa opiskelun järjestelyn aikana mutta selviääkö silloin määrätyitä maksuista, en usko. Eihän tuo järjestely lohkea kuin "manulle illallinen".