"Päättämätön"

Hei!
Olen 31 5 vk raskaana ja mua vaivaa hirveesti mun masukin pyöriskely. Melkein joka toinen päivä istuksii ja taas on pää alaspäin. Pelottaa että syntymähetkelläkin on kiepsahtanut taas perätilaan ja en mielellään uudestaan haluaisi perätilasynnytystä kokea vaikkei niin kauhea aiempikaan ollut.
Joten kysynkin että mille viikoille teillä on kipumunen jatkunut jos ootte huomanneet vaavinne kääntyilevän?
5382
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Itellä just samat viikot ja vauva kääntyilee myöskin. Perätilassa viihtyy enimmäkseen. Ei kai tässä auta kuin odotella kuinka päin se sinne asettuu. Mulla kontrolli kun 36vkoa täynnä. Jos perätilassa, saan päättää leikataanko sit synnytyksen hetkellä. Mä olen ymmärtäny, ettei vauva enää kovin kauaa mahdu kääntyilemään, pari viikkoa enää korkeintaan. Näin sanottiin neuvolassa ja sittenhän sitä voi jo ajoissa suhtautua jos tulee perätilavauva.

Äänestä

Ja vaavi on nyt sitten poikittain. Oli jo hetken oikein päin mutta päätti jumpata. Nyt saa jännätä että kumpi pää kiepsahtaa alaspäin. Kohta tila ja aika loppuu. Neuvolatäti kauhisteli ja taivasteli aamulla. Mitään ei kuulema silti tehdä.

Äänestä

Lapsi ei mahdu kääntymään enää rv 36 jälkeen. Ennen sitä ei kannata edes ajatella asiaa. Usein asettuu jo rv34 paikkeilla. 95% lapsista on pää alaspäin rv36. Älä ressaa.:)

Minullakin pikkuinen kieppui vielä sun viikoilla. Syntyi hyvin pää alaspäin. Nyt 7 viikkoinen terve poika kieppuu kovasti tässä sylissä :)

Äänestä
  • noin :) esikoinen kääntyi 37 6 ja syntyi 38 1 oli tasan 3kg. Eikä tästä vaavista ole lupailtu yhtään sen isompaa. Miksi sitten ulkokäännöstä yritetään viikoilla 34 jos vauva voi vielä kiepsahtaa takaisin perätilaan? Ihan turhaa hommaa.

    Äänestä

  • voi kääntyä vielä millä viikoilla tahansa.. näin kävi minullakin. TÄnään viimeksi lääkäri sanoi että voi kääntyä vaikka viikolla 39. Tapauskohtaista.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vauva. kirjoitti:

Hei!
Olen 31 5 vk raskaana ja mua vaivaa hirveesti mun masukin pyöriskely. Melkein joka toinen päivä istuksii ja taas on pää alaspäin. Pelottaa että syntymähetkelläkin on kiepsahtanut taas perätilaan ja en mielellään uudestaan haluaisi perätilasynnytystä kokea vaikkei niin kauhea aiempikaan ollut.
Joten kysynkin että mille viikoille teillä on kipumunen jatkunut jos ootte huomanneet vaavinne kääntyilevän?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu